Powrót do Polski

Damian Tomanek        11 września 2023        Komentarze (0)

Zatrzymanie na podstawie ENA

Niektórym wydaje się, że jak nie zostali zatrzymani przez kilkanaście lat to sprawa przyschła i można bezpiecznie mieszkać poza Polską. Otóż nic bardziej mylnego. Jak się dowiadujemy z poniższego materiału filmowego nawet po 17 latach ENA zadziałała i to skutecznie.

O zatrzymaniach więcej możesz przeczytać tutaj.

Powrót do Polski a ENA

Wyrok sądu zagranicznego o deportacji

Jak wygląda powrót do Polski po decyzji sądu zagranicznego o deportacji zatrzymanego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania?

Wśród klientów którym pomagam jest grupa osób, która została zatrzymana na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.

Nie zostali aresztowani, bo tymczasowo zastosowano wobec nich tzw. bransoletę, kaucję czy dozór policyjny.

Postępowanie sądowe jednak kiedyś się zakończy i zapadnie decyzja o wydaniu Polsce poszukiwanego lub odmowie takiego wydania.

Jak uchylić poszukiwania ENA

Zanim jednak to nastąpi najczęściej pada pytanie: „co można zrobić żeby nie trafić do więzienia w Polsce?”

Rozwiązań jest kilka ale możliwość ich zastosowania zależy od konkretnego przypadku.

W zależności od sytuacji prowadzimy sprawy o odroczenie wykonani kary, przeniesienie wykonania wyroku za granicę, ułaskawienie, łączymy wyroki, negocjujemy z prokuratorami itd.

Każda taka sprawa przed sądem lub w prokuraturze na terenie Polski trwa kilka miesięcy i szukanie pomocy dopiero po zatrzymaniu może okazać się spóźnione i znacznie zmniejsza perspektywę na to, że z pomoc nadejdzie na czas.

Wcześniejsze podjęcie odpowiednich kroków w Polsce, bez presji czasu, daje więcej możliwości działania i zwiększa szansę na końcowy sukces.

Transport aresztowanego na podstawie ENA do Polski

Każdy rozsądny człowiek zastanawia się jednak jak to będzie wyglądało gdy sąd zagraniczny  zdecyduje o deportacji do Polski. „Co się ze mną będzie działo gdy moja noga stanie na polskiej ziemi?”

Załączony materiał filmowy pokazuje, że komitet powitalny nie jest zbyt liczny, natomiast dysponuje przestronną limuzyną i odpowiednią biżuterią.

Tak uroczyście przywitany delikwent zostaje przewieziony do najbliższego aresztu gdzie czeka go wygodna cela i ciepłe łóżko oraz grono uśmiechniętych strażników służby więziennej.

Następnie po kilku lub kilkunastu dniach przewożony jest do docelowego aresztu śledczego lub zakładu karnego.

Niestety od momentu wylądowania do momentu dotarcia do miejsca docelowego, często zdarzają się komunikacyjne problemy z nawiązaniem kontaktu z adwokatem i rodziną.

          Damian Tomanek
          adwokat

Zdjęcie: Kindel Media

***

Odmowa wykonania europejskiego nakazu aresztowania ze względu na stan zdrowia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się w ostatnim czasie pytaniem: czy można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania ze względu na stan zdrowia osoby która ma być przekazana?

Decyzja Ramowa regulująca zasady wykonywania ENA nie daje wprost takiej podstawy prawnej albowiem przyjęto domniemanie, że [Czytaj dalej…]

***

Może zainteresować Cię jeszcze:

 1. Co mówić w trakcie zatrzymania
 2. Jak wygląda ENA
 3. Polacy poszukiwanie europejskim nakazem aresztowania.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: