Damian Tomanek

adwokat

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1999r. prowadzę wraz z żoną praktykę adwokacką. Od 2006r., tj. od czasu kiedy przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać w Polsce, zajmuję się w praktyce Europejskim Nakazem Aresztowania. W tym czasie przebrnąłem przez góry ludzkich problemów i przyprowadziłem do spokojnej przystani dziesiątki osób które porwał sztorm polskiego wymiaru sprawiedliwości...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dozór elektroniczny

Damian Tomanek        21 kwietnia 2024        Komentarze (1)

Jak uniknąć odsiadki

Dzisiaj coś dla tych którzy zostali już skazani prawomocnym wyrokiem ale nie chcą go odbywać w zakładzie karnym.

Oczywiście można się ukrywać np. uciekając za granicę. Nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ prędzej czy później zostanie wydany list gończy lub europejski nakaz aresztowania.

W wielu przypadkach do zatrzymania dochodzi w najmniej oczekiwanym momencie.

Statystyki pokazują, że skuteczność takich poszukiwań jest dosyć duża.

Istnieje jednak w polskim prawie możliwość odbywania kary pozbawienia wolności w formie dozoru elektronicznego, czyli tzw. „obrączka”.

Dozór elektroniczny

Kto może odbywać karę w formie dozoru elektronicznego

O tym kto może dostać „obrączkę” orzeka sąd penitencjarny okręgu w którym mieszka skazany lub  okręgu w którym skazany odbywa karę pozbawienia wolności.

O udzieleniu zgody na odbywanie kary w formie dozoru elektronicznego może zdecydować również komisja penitencjarna zakładu karnego w którym skazany przebywa, przy czym dotyczy to wyroków których wysokość nie przekracza 4 miesięcy.

Dozór elektroniczny można uzyskać w dwóch przypadkach.

Po pierwsze może go otrzymać osoba która ma wyrok nie większy niż jeden rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności.

Drugi przypadek dotyczy osoby która otrzymała karę pozbawienia wolności niższą  niż 3 lata, ale do odbycia pozostało jej nie więcej niż 6 miesięcy.

Kto nie może otrzymać dozoru elektronicznego

Skazany który spełnia wyżej wymienione warunki nie ma szans na „obrączkę” jeżeli jest multirecydywistą (art. 64 § 2 kk), osobą mającą podwyższony wymiar kary na podstawie art. 64 a kodeksu karnego oraz osobą która uczyniła sobie z popełniania przestępstwa stałe źródło dochodu, działała w zorganizowanej grupie przestępczej, lub popełniła przestępstwo o charakterze terrorystycznym.

Kilka wyroków, a prawo do „obrączki”

Czasami zdarza się, że ktoś został skazany dwoma lub więcej wyrokami z których nie da się zrobić wyroku łącznego.

Wówczas może starać się o dozór elektroniczny pod warunkiem, że suma wszystkich kar nie będzie przekraczała jednego roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności lub też suma kar nie będzie przekraczała 3 lat, a do odbycia pozostanie mu nie więcej niż 6 miesięcy.

Wyrok łączny, a prawo do „obrączki”

Jeżeli natomiast skazany odbywa karę w formie dozoru elektronicznego i wyrok ten wejdzie w skład wyroku łącznego, to sąd penitencjarny z urzędu uchyli postanowienie o odbywaniu wyroku w systemie dozoru elektronicznego.

Nie stoi to jednak na przeszkodzie w wydaniu nowego postanowienia w tym zakresie, które będzie obejmowało wyrok łączny.

Oczywiście będzie to możliwe o ile wyrok łączny będzie spełniał kryteria pozwalające na objęcie go dozorem elektronicznym.

Co zrobić żeby dostać „obrączkę”

Aby sąd wydał zgodę na odbywanie kary pozbawienia wolności w formie dozoru elektronicznego, to w pierwszej kolejności musi otrzymać od skazanego lub jego adwokata odpowiedni wniosek.

Do wniosku musi być dołączona zgoda wszystkich dorosłych domowników zamieszkujących w miejscu w którym dozór ma być wykonywany.

Ponadto lokal musi spełniać odpowiednie warunki techniczne, które sprawdzają przed posiedzeniem sądowym odpowiednie służby.

Posiedzenie sądu

Decyzja o udzieleniu zgody na odbywanie kary w formie dozoru elektronicznego lub odmowa takiej zgody zapada na posiedzeniu, które wyznacza sąd penitencjarny.

Przed wydaniem ostatecznego werdyktu sąd wysłuchuje skazanego.

Adwokat winien przygotować klienta do takiego przesłuchania.

Jest to o tyle ważne, że sąd podejmuje w zasadzie dwie decyzje.

Po pierwsze czy się zgadza na to by skazany odbywał karę w formie dozoru elektronicznego.

W następnej kolejności podejmuje decyzje w jakich dniach i w jakich godzinach skazany będzie mógł opuszczać miejsce swojego pobytu.

Maksymalnie może to być 12 godzin na dobę.

W interesie skazanego jest to, aby tych godzin było jak najwięcej.

Aby przekonać do tego sąd należ złożyć dobrze udokumentowany wniosek i właściwie przygotować do przesłuchania skazanego.

          Damian Tomanek
          adwokat

Zdjęcie: RDNE Stock project

 ***

Jak wygląda życie w kryminale

Osoby poszukiwane europejskim nakazem aresztowania czy też listem gończym zwykle starają się odwlec moment trafienia do aresztu śledczego lub zakładu karnego.

W związku z tym przyjmują różne strategie działania.

Jedni ukrywają się w kraju bądź za granicą [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Visit 9 lipca, 2024 o 22:19

    Świetny i interesujący wpis. Podczas szukania informacji w internecie natrafiłem na ten artykuł. Wielu autorów uważa, że mają odpowiednią wiedzę, aby się na ten temat wypowiadać, ale często tak nie jest. Dlatego byłem mile zaskoczony.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: