Odwieszenie wyroku

Damian Tomanek        22 maja 2024        Komentarze (1)

Góralskie wesele

Jędrek z Kościeliska był wyjątkowo zazdrosny o Marynę. Gdy we wrześniu 2021r. odbywało się wesele jej siostry nakładł po pysku Walusiowi, za to, że ten chciał z Maryną zatańczyć dwa razy z rzędu.

Na góralskim weselu powybijane zęby nie są niczym nadzwyczajnym.

Pech chciał, że Waluś był mocno wypity, a prócz zębów stracił przytomność i musiało go zabrać pogotowie.

Cała sprawa skończyła się w sądzie wyrokiem jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jego wykonania na okres próby 2 lat i oddaniem Jędrka pod dozór kuratora.

W listopadzie 2022r. odbywało się wesele drugiej siostry Maryny.

Tym razem Waluś nieco mniej wypił, wziął na celownik Jędrka, połamał mu nos i wybił obie górne jedynki.

Również i ta historia zakończyła się w sądzie.

Tym razem Waluś dostał wyrok jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i oddano go pod dozór kuratora.

Odwieszenie wyroku

Dlaczego jestem poszukiwany

Telefon z pytaniem: dlaczego jestem poszukiwany europejskim nakazem aresztowania skoro dostałem wyrok w zawieszeniu? odbieram co najmniej kilka razy w miesiącu.

Odpowiedź jest zawsze taka sama: dlatego, że sąd zarządził Panu do wykonania karę pozbawienia wolności, czyli odwiesił wyrok.

Zupełnie inną kwestią jest to, dlaczego do takiego zarządzenia wykonania kary doszło.

Zacznijmy od tego, że tzw. odwieszenie wyroku nazwane jest w kodeksie karnym zarządzeniem wykonania kary pozbawienia wolności.

Z jakiego powodu może nastąpić zarządzenie wykonania kary

Przyczyny dla których sąd odwiesza wykonanie kary pozbawienia wolności są opisane w art. 75 kodeksu karnego, który brzmi następująco:

  • 1.  Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.
  • 1a. Sąd zarządza wykonanie kary jeżeli skazany za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkujących wspólnie ze sprawcą.
  • 2. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku.
  • 2a. Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli okoliczności, o których mowa w § 2, zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy.
  • 3. Sąd może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.
  • 3a. Zarządzając wykonanie kary w wypadkach, o których mowa w § 2 i 3, sąd może, uwzględniając dotychczasowy przebieg próby, a w szczególności wykonanie nałożonych obowiązków, skrócić orzeczoną karę, nie więcej jednak niż o połowę.

Sąd może czy sąd musi zarządzić wykonanie kary

Czytając wnikliwie powyższy przepis dowiemy się, że są sytuacje kiedy sąd musi zarządzić wykonanie kary i są takie sytuacje kiedy sąd może zarządzić wykonanie kary.

Najczęściej spotykaną sytuacją kiedy sąd musi odwiesić wyrok jest popełnienie przez skazanego innego przestępstwa za które wymierzono mu karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Natomiast najczęściej spotykaną sytuacją kiedy sąd może odwiesić wyrok – i w większości wypadków to czyni – jest rażące naruszenie porządku prawnego bądź też niewykonanie obowiązków wynikających z wyroku np. uchylanie się od kontaktu z kuratorem.

W jakim okresie czasu sąd może odwiesić wyrok

Zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności może nastąpić oczywiście w okresie próby. Okres ten zaczynamy liczyć od dnia uprawomocnienia się wyroku.

To jednak nie wszystko.

Musimy jeszcze do tego doliczyć dodatkowy okres zwany przez niektórych okresem cichego.

Chodzi o to, że mimo, iż upłynie okres zawieszenia sąd dalej będzie mógł zarządzić wykonanie kary. Pozwala mu na to art. 75 § 4 kodeksu karnego który mówi, że:

Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu roku od zakończenia okresu próby.

Treść przepisu w tym brzmieniu obowiązuje od października 2023r.

Przed tą datą sąd mógł zarządzić wykonanie kary, nie później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

Takie wydłużenie to spadek po rządach PiS. Wpisuje się ono w ogólną tendencję wprowadzania surowych zmian do prawa karnego.

Odwieszenie wyroku – czym się różni sytuacja prawna Jędrka od sytuacji prawnej Walusia

Na pierwszy rzut oka sprawy są bardzo podobne, a wyroki identyczne.

Wyroki może są identyczne ale dzięki zmianom wprowadzonym przez PiS dla każdego z nich stosujemy inne przepisy co do długości tzw. cichego.

Góralska chęć wyrównania rachunków tak szybko nie wygasa.

Jędrek z Walusiem uważają, że jeszcze mają sobie coś ręcznie do wytłumaczenia, a zbliża się wesele kolejnej siostry Maryny.

Nie chcąc aby sąd Jędrkowi odwiesił wyrok ten ostatni będzie mógł wytłumaczyć Walusiowi swoje racje nie wcześniej niż po upływie 2 i pół roku od dnia w którym uprawomocnił się jego wyrok.

Waluś natomiast będzie musiał na tą przyjemność poczekać aż trzy lata od dnia uprawomocnienia wyroku.

Jędrek dostał wyrok przed październikiem 2023 r. i dlatego dalej stosujemy przepisy stare, a Waluś dostał wyrok po październiku 2023 r. i dlatego stosujemy przepisy nowe.

Maryna ma jeszcze dwie siostry na wydaniu z czego najbardziej cieszą się dentyści w Zakopanem.

          Damian Tomanek
          adwokat

Zdjęcie: Yan Krukau

***

Mogą zainteresować Cię jeszcze:

***

Dozór elektroniczny

Dzisiaj coś dla tych którzy zostali już skazani prawomocnym wyrokiem ale nie chcą go odbywać w zakładzie karnym.

Oczywiście można się ukrywać np. uciekając za granicę. Nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ prędzej czy później zostanie wydany list gończy lub europejski nakaz aresztowania [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Visit 30 maja, 2024 o 23:04

    Dobry i ciekawy wpis. W trakcie poszukiwania w internecie potrzebnych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, żeby przejrzeć nowe rzeczy.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: