Stan zdrowia osoby ściganej europejskim nakazem aresztowania
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajął się w ostatnim czasie pytaniem: czy można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania ze względu na stan zdrowia osoby która ma być przekazana?
Decyzja Ramowa regulująca zasady wykonywania ENA nie daje wprost takiej podstawy prawnej albowiem przyjęto domniemanie, że każdy kraj w Unii Europejskiej dysponuje więzienną służbą zdrowia na poziomie, który zapewni zatrzymanemu odpowiednią opiekę medyczną.
Więzienna służba zdrowia
Domniemanie takie niekiedy mija się z rzeczywistością.
Z mojej praktyki wynika, że więzienna służba zdrowia nie jest w stanie zapewnić wysokospecjalistycznych zabiegów takich jak przeszczepy, leczenie onkologiczne, długotrwała rehabilitacja itd.
Z opowiadań moich klientów wyłania się natomiast obraz jak z czasów Szwejka, czyli przysłowiowa „lewatywa” na wszelkiego rodzaju dolegliwości.
Niezależnie od wszystkiego problem jest poważny i często spotykany.
Co należy zrobić gdy mamy do czynienia z osobą chorą ciężko lub przewlekle?
Odroczenie przekazania na podstawie europejskiego nakazu aresztowania
TSUE stwierdził, że w sytuacji gdy sąd wykonujący nakaz dojdzie do wniosku, iż w świetle obiektywnych dowodów, którymi dysponuje, zachodzą poważne i stwierdzone podstawy, aby uznać, że przekazanie ciężko chorej osoby, której dotyczy nakaz, wiązałoby się dla niej z rzeczywistym ryzykiem znaczącego skrócenia oczekiwanej długości życia lub szybkiego, znaczącego i nieodwracalnego pogorszenia się stanu zdrowia, sąd ten jest zobowiązany odroczyć jej przekazanie.
Odmowa przekazania na podstawie europejskiego nakazu aresztowania
Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednak możliwe, że w wyjątkowych okolicznościach, w świetle informacji przekazanych przez sąd wydający nakaz, sąd wykonujący ten nakaz dojdzie do wniosku, po pierwsze, że w przypadku przekazania wydającemu nakaz państwu osoby, której nakaz ten dotyczy, będzie ona musiała zmierzyć się z rzeczywistym ryzykiem nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz, po drugie, że ryzyka tego nie można wykluczyć w rozsądnym terminie.
W takim przypadku wykonujący europejski nakaz aresztowania sąd musi odmówić jego wykonania.
Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie: www.prawo.pl
Damian Tomanek
adwokat
Photo by Levi Meir Clancy on Unsplash
***
Lista poszukiwanych czerwoną notą Interpolu
Osoby które weszły w kolizję z prawem mogą być poszukiwane w różnoraki sposób.
Najniższy poziom to zwyczajne poszukiwania policyjne celem zatrzymania i doprowadzenia do sądu, prokuratury czy zakładu karnego.
Kolejny poziom to list gończy na terenie Polski [Czytaj dalej…]
***
Mogą zainteresować Cię również:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }