Oczekiwanie na europejski nakaz aresztowania

Damian Tomanek        01 października 2023        Komentarze (0)

Jak szybko wydadzą europejski nakaz aresztowania

Pytanie: kiedy zostanie wydana ENA, to jedno z częściej zadawanych pytań.

Mimo, że już pisałem na ten temat kilka razy, to problem ten nieustannie powraca w rozmowach. W związku z tym, po raz kolejny wracam do tego tematu.

Oczekiwanie na europejski nakaz aresztowania

Definicja ustawowa

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo nie ma żadnego ustawowego terminu, który regulowałby tę sprawę.

Artykuł 607a  kodeksu postępowania karnego mówi, że:

W razie podejrzenia, że osoba ścigana za przestępstwo podlegające jurysdykcji polskich sądów karnych może przebywać na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, właściwy miejscowo sąd okręgowy, na wniosek prokuratora, a w postępowaniu sądowym i wykonawczym – z urzędu lub na wniosek właściwego sądu rejonowego, może wydać europejski nakaz aresztowania, zwany w niniejszym rozdziale „nakazem”.

Podejrzenie wyjazdu za granicę

Zatem ogólne stwierdzenie „w razie podejrzenia” stanowi element decydujący o tym czy ENA ma zostać wydana czy też nie.

To podejrzenie musi z czegoś wynikać. Jeżeli nie z konkretnego dowodu, to przynajmniej z jakiejś poszlaki. Czasami fakt wyjazdu poszukiwanego za granicę jest znany od początku, a czasami taka wiadomość pojawia się po paru latach.

Oczywiście, gdy sprawa jest na etapie postępowania przygotowawczego, to zwykle sprawy toczą się szybciej. Na etapie postępowania wykonawczego machina sądowa działa ślamazarnie, ale jednak działa.

Sprawy medialne

Dodatkową motywacją do szybszego podejmowania decyzji jest rodzaj i charakter sprawy.

Sprawy medialne zwykle toczą się w znacznie żwawiej.

Mógł się o tym przekonać sprawca wypadku w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Doszło do niego na autostradzie A1 w dniu 16.09.2023r. Już w dniu 29.09.2023r. Minister Sprawiedliwości zapowiedział poszukiwania Sebastiana M. europejskim nakazem aresztowania. Więcej możesz przeczytać tutaj.

Jak wynika z zamieszczonego artykułu, w ciągu 2 tygodni wydano: postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, list gończy, czerwoną notę Interpolu i europejski nakaz aresztowania. W dniu 4.10.2023r. sprawca wypadku zostaje zatrzymany w Dubaju.

Tempo imponujące. Ponieważ Polska posiada umowę ekstradycyjną ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi kwestią czasu jest jego przekazanie do kraju.

Zmiana przepisów karnych

Obecna władza, w ramach prezentu przed wyborami, wprowadził również zmiany do kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego, które zaczynają obowiązywać od 1 października 2023r. Bardziej szczegółowo o zmianach napiszę przy innej okazji.

Na poziomie bardzo ogólnym można stwierdzić, że reforma prawa karnego sprowadza się do zaostrzenia kar i wprowadzenia nowych typów przestępstw.

Wprowadzono odpowiedzialności karną na zasadach określonych w kodeksie karnym wobec dzieci, które ukończyły 14 lat za przestępstwa z art. 148 § 2 lub 3 kodeksu karnego. Czyli dzieci nie mogą o sobie decydować nie mogą głosować w wyborach jak dorośli ale za to mogą iść siedzieć jak dorośli. Coś tu śmierdzi średniowieczem.

Wprowadzono również bezwzględne dożywocie bez prawa ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie, obligatoryjny przepadek pojazdu mechanicznego, gdy kierowca prowadził pojazd pod wpływem alkoholu (ten przepis wejdzie w życie od marca 2024r.) Również grzywny będą znacznie wyższe niż do tej pory.

Jak nie trudno zauważyć kierunek jest słuszny. Raźnym krokiem zmierzamy w stronę ustawodawstwa Korei Północnej.

          Damian Tomanek
          adwokat

Zdjęcie: Tima Miroshnichenko

***

Powrót do Polski

Niektórym wydaje się, że jak nie zostali zatrzymani przez kilkanaście lat to sprawa przyschła i można bezpiecznie mieszkać poza Polską. Otóż nic bardziej mylnego. Jak się dowiadujemy z poniższego materiału filmowego nawet po 17 latach ENA zadziałała i to skutecznie.

O zatrzymaniach więcej możesz przeczytać [Czytaj dalej…]

***

Może zainteresować Cię jeszcze:

 1. Odmowa wykonania europejskiego nakazu aresztowania ze względu na stan zdrowia
 2. Kiedy sąd wystawi ENA
 3. Aresztowanie na lotnisku.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: