Polacy poszukiwani europejskim nakazem aresztowania

Damian Tomanek        01 września 2019        4 komentarze

Europejski nakaz aresztowaniaKto może być poszukiwany ENA

Będąc ostatnio na imprezie zadałem znajomym pytanie:

– Po czym – ich zdaniem – można poznać osobę poszukiwaną europejskim nakazem aresztowania?

Odpowiedzi były różne, ale sprowadzały się w gruncie rzeczy do tego, że poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, to groźnie wyglądający, umięśniony, wytatuowany mężczyzna, który ma na sumieniu najcięższe zbrodnie.

W zasadzie takie były założenia, że poszukiwania europejskim nakazem aresztowania powinny dotyczyć osób popełniających przestępstwa o dużym ciężarze gatunkowym. W Polsce jak zwykle wszystko jest przesadzone. Sądy wydają hurtowo europejskie nakazy aresztowania nawet w sprawach błahych. Coraz rzadziej, ale jednak, są jeszcze wydawane ENA w sprawach związanych z niepłaceniem alimentów mimo, że w wielu krajach nie jest to nawet przestępstwo.

Spotkałem się z przypadkiem wydania ENA w stosunku do osoby poszukiwanej w związku z tym, że miała do odsiedzenia 6 miesięcy za znieważenie sąsiada (kara była pierwotnie w zawieszeniu). Są również poszukiwani tacy którzy narozrabiali poważniej, jak na przykład ten gentlmen który dokonał wyłudzeń na 6 mln zł.

Obecnie w czołówce poszukiwanych przez polskie organa ścigania są zarówno piękne kobiety, takie jak Magdalena Kralka, jak i mężczyźni o urodzie nienachalnej jak np. Rafał Gaweł. Poszukiwani są zarówno bezbożnicy jak i ludzie bardzo pobożni. Przykładem może być jegomość, który został zatrzymany na podstawie ENA jadąc na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Więcej można przeczytać tutaj.

Jak dowiedzieć się czy wydano ENA

Osoby opisane wyżej łatwo mogą uzyskać informacje z mediów o wydaniu za nimi europejskiego nakazu aresztowania. Natomiast zwykły szary człowiek, pracujący ciężko poza Polską, musi podjąć inne działania aby ustalić, czy jest poszukiwany.

O poszukiwaniach europejskim nakazem aresztowania nie można dowiedzieć się z Krajowego Rejestru Karnego. Tam znajdują się informacje, które dotyczą poszukiwań krajowym listem gończym. O tym, czy jest ENA, można dowiedzieć się z akt głównych sprawy lub też bezpośrednio w sądzie okręgowym który taki europejski nakaz aresztowania wydał.

Akta główne znajdują się w prokuraturze lub w sądzie. Dostęp do nich może mieć wyłącznie strona (podejrzany, oskarżony, skazany) lub jego adwokat.

Zatem jeżeli nie jesteś celebrytą, to musisz się sam pofatygować do sądu lub prokuratury. Jeżeli natomiast boisz się przyjechać do Polski to możesz tam wysłać również swojego adwokata, który powinien takie informacje uzyskać.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  PP 10 września, 2019 o 23:00

  A jak z zagranicy można takiego adwokata zatrudnić i dać mu pełnomocnictwo?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 września, 2019 o 23:20

  Nie ma z tym najmniejszego problemu. Proszę do mnie zadzwonić jutro ok 18.

  Odpowiedz

  Tomas 9 grudnia, 2019 o 21:26

  Witam prosze o pilny kontakt +4915146976241

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 grudnia, 2019 o 20:01

  Wszystkie dane kontaktowe dostępne są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: