Nowoczesne więziennictwo

Damian Tomanek        26 czerwca 2022        Komentarze (0)

Nowoczesne więziennictwo. Brzmi dobrze, ale co się za tym kryje?  

Kryje się za tym projekt reformy przepisów dotyczących odbywania kary pozbawienia wolności, a mający na celu ukrócenie rzekomych przywilejów skazanych.

Nakaz doprowadzenia

Najgłośniej zapowiadana zmiana ma polegać na tym, że prosto z sali rozpraw skazany ma „lądować” w więzieniu. Będzie to wynikało z obowiązku nałożonego na sąd, a polegającego na tym, że każdorazowo po wyroku, sąd będzie wystawiał nakaz doprowadzenia.

Koniec z tzw. ”biletem”. Chodzi o to, żeby osoby skazane nie uciekały po wyroku i o to by nie uruchamiać procedury ENA.

Ponieważ nie może to dotyczyć osób nieprawomocnie skazanych, to po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, raczej nie ma się czego obawiać. Działać tu będzie jeszcze zasada domniemania niewinności.

Dotyczyć to zatem musi wyroków sądów odwoławczych.

Nowoczesne więziennictwoW przeciętnej wielkości sądzie odwoławczym, po wniesionych apelacjach, codziennie zapada od kliku do nawet  kilkudziesięciu wyroków.

W takim razie aby zrealizować tak piękną ideę przed każdym dużym sądem odwoławczym powinna stać taka ilość radiowozów jak przed domem J. Kaczyńskiego w czasie „strajku kobiet”.

Wydaje się jednak, że skazani pomogą policji i przestaną chodzić na rozprawy odwoławcze.

Dozór elektroniczny

Tu pomysł jest jak najbardziej godny pochwały. Obecnie o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego (SDE) może się starać osoba wobec której zapadł wyrok nie większy niż jeden rok i sześć miesięcy.

Zgodnie z projektem ma dojść dodatkowa możliwość.

O tzw. „obrączkę” będzie mógł się starać skazany wobec którego zapadł wyrok nie większy niż 3 lata, a pozostało mu do odbycia kary nie więcej niż 6 miesięcy.

Co do odbywania wyroków w systemie dozoru elektronicznego w których orzeczono kary nie większe niż 4 miesiące, o tzw. „obrączce” mają decydować komisje penitencjarne w zakładach karnych. Być może ta ostatnia idea, z punktu widzenia sprawności postępowania jest słuszna, natomiast z punktu widzenia gwarancji konstytucyjnych bardzo wątpliwa.

O wyroku i jego realizacji ma decydować niezawisły sąd, a nie jakaś komisja.

Świadczenia zdrowotne

Obecnie więzień, w razie problemów zdrowotnych jest kierowany do lekarza specjalisty poza kolejnością i systemem świadczeń zdrowotnych. Nowoczesne więziennictwo ma to zmienić, a skazani będą czekać w kolejce do specjalisty tak jak wszyscy inni.

Poza tym w przypadku wykrycia u więźnia substancji psychoaktywnych będzie on misiał zapłacić za badania laboratoryjne z własnej kieszeni.

Skargi wnioski i prośby skazanych

Zgodnie z projektowanymi zmianami skargi, prośby i wnioski skazanych, które są oczywiście bezzasadne nie będą rozpatrywane.

Nie doczytałem się natomiast kto będzie dokonywał takiej oceny i wg jakich kryteriów.

Z rozmów z klientami wiem jednak, że skargi, prośby i wnioski mimo, że są obecnie rozpatrywane, to i tak oceniane są w większości jako oczywiście bezzasadne. Tu zatem niewiele się zmieni.

Młodociany odbywa karę w więzieniu.

Kolejna zmiana ma polegać na tym, że szczególnie zdemoralizowany młodociany, za najcięższe przestępstwa, będzie odbywał karę w więzieniu, a nie w poprawczaku.

Widocznie autorzy reformy uznali, że więzienie to dobre miejsce dla młodego człowieka, a towarzystwo dorosłych skazanych zapewni mu właściwą edukację. Pogratulować pomysłu.

Więcej na temat projektu reformy postępowania wykonawczego możesz przeczytać tutaj.

Damian Tomanek
adwokat

***

Europejski nakaz aresztowania – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest ENA, należy przenieść się nieco w czasie, do roku 2002. W dniu 13 czerwca Unia Europejska ustanowiła procedurę upraszczającą dotychczasowy sposób postępowania w przypadku ekstradycji.

Ramową Decyzją Rady 2002/584/WSiSW, wszelkie dotychczasowe procedury administracyjne i polityczne zostały zastąpione przez jedną formę postępowania, zwaną właśnie europejskim nakazem aresztowania…. [Czytaj Dalej…]

***

Może zainteresują Cię jeszcze inne tematy:

  1. Jak wykupić się od kary pozbawienia wolności
  2.  Przedawnienie
  3.  Przedawnienie wykonania wyroku łącznego

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: