Zmiana sytuacji politycznej w Polsce
W październiku 2023 r. odbyły się wybory parlamentarne, które zmieniły radykalnie sytuację polityczną w Polsce.
Do przeszłości odeszły rządy PiS z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, który w historii wymiaru sprawiedliwości zapisze się sposób haniebny.
Zdemolowany wymiar sprawiedliwości
Mimo że zmieniła się władza, to po starej pozostała spuścizna w postaci: skandalicznych przepisów, niedziałającej dzisiaj Krajowej Rady Sądownictwa oraz tzw. NEO-sędziowie.
Tego nie da się zmienić z dnia na dzień.
Tego nie da się zmienić nawet w dłuższej perspektywie czasowej, biorąc pod uwagę, jaki to „artysta” zajmuje urząd Prezydenta.
Zdemolowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce skutkowało wszczęciem procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Procedura ta została odwołana dopiero w dniu 29.5.2024 r.
Skutki braku praworządności w Polsce
Wszystkie te okoliczności znane są przedstawicielom wymiarów sprawiedliwości w innych krajach Unii Europejskiej i budzą zastrzeżenia co do tego czy osoby poszukiwane europejskim nakazem aresztowania mogą być przekazane do Polski.
Sprawdź, co mówić w trakcie zatrzymania
Wątpliwości sądu niemieckiego
Takie wątpliwości miał Sąd w Akwizgranie.
Zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem, czy może odmówić realizacji wyroku Sądu w Szczecinie z powodu systemowych nieprawidłowości w polskim wymiarze sprawiedliwości.
Stanowisko Trybunału sprawiedliwości UE
Trybunał stwierdził, że odmowa wydania wyroku jest możliwa tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Ustalenie tych okoliczności wymaga przeprowadzenia tzw. testu Celmera.
Ten dwuetapowy „test” nakazuje zagranicznemu sądowi najpierw ocenę, że w Polsce (lub innym państwie UE) istnieje ryzyko naruszenia praw podstawowych ze względu na sytuację sądownictwa.
Czy można wykupić od kary pozbawienia wolności? Przeczytaj artykuł: Wolność za pieniądze
Jednak w drugim etapie zaleca ocenę, czy to ryzyko w sposób konkretny przekłada się na sytuację osoby, której dotyczy ENA.
Powinien odmówić wewnątrzunijnej ekstradycji wyłącznie po wykazaniu takiego bezpośredniego zagrożenia dla konkretnej osoby.
Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.
Wpływ braku praworządności na decyzje w sprawie ENA
Dla skutecznej obrony przed ENA nie wystarczy zatem samo powołanie się na brak praworządności w Polsce.
Należy jeszcze wykazać, na czym ten brak praworządności polega w danym przypadku i jakie negatywne skutki będą z tego wynikały dla konkretnej osoby.
Deportacje z Holandii do Polski na podstawie ENA — jak Holandia realizuje ENA?
Jednym z pomysłów jest wykazanie, że wyrok, postanowienie o tymczasowym aresztowaniu czy też postanowienie o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania zostały podpisane przez tzw. NEO-sędziego, który zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego nie jest sędzią.
Szerzej o tym będzie w następnym wpisie.
Damian Tomanek
adwokat
Zdjęcie Sara Kurfeß pochodzi z Unsplash
***
Sędzia poszukiwany ENA
Aby „powstała” ENA prokurator lub sąd muszą wystąpić z wnioskiem do właściwego sądu okręgowego o wydanie postanowienia o poszukiwaniu konkretnej osoby europejskim nakazem aresztowania.
Takie postanowienie wydaje na posiedzeniu sąd jako instytucja, a w rzeczywistości konkretny sędzia [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }