Wolność za pieniądze

Damian Tomanek        30 maja 2021        Komentarze (0)

Czy można kupić wolność?

Klienci często zadają mi pytanie, które brzmi: „Jestem poszukiwany w Polsce listem gończym i prawdopodobnie europejskim nakazem aresztowania. Czy mogę się jakoś wykupić od kary pozbawienia wolności?”

Wolność za pieniądze w prokuraturze.

Na etapie postępowania przygotowawczego tymczasowe aresztowanie może być zastąpione poręczeniem majątkowy czyli tzw. kaucją.

Zastosowanie kaucji zależy  jednak od woli prokuratora prowadzącego sprawę. W sprawach poważnych zależy również od jego szefa.

Natomiast w sprawach z pierwszych stron gazet może zależeć nawet od akceptacji na samych szczytach prokuratury.

Poręczenie majątkowe wbrew woli prokuratury może zastosować sąd do którego trafił wniosek prokuratora o zastosowanie lub przedłużenie tymczasowego aresztowania.

Wolność za pieniądze w postępowaniu sądowym.

W postępowaniu które prowadzi sąd po wniesieniu aktu oskarżenia, a przed wydaniem wyroku, jedynym decydentem o sprawach pozbawienia wolności jest skład orzekający.

To sąd może zamienić stosowany do tej pory areszt na poręczenie majątkowe. Na tym etapie prokurator może jedynie decyzję taką zaskarżyć do sądu wyższej instancji.

Wolność za pieniądze w postępowaniu wykonawczym.

Inaczej sprawa wygląda po wyroku. Jeżeli sąd wymierzył Ci karę ograniczenia wolności to możesz wystąpić o jej zamianę na potrącanie procentowo określonej kwoty Twojego wynagrodzenia. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli natomiast sąd wymierzył Ci karę pozbawienia wolności bez zawieszenia, to zamienić takiej kary na pieniądze się nie da.

Przepis umożliwiający zamianę odsiadki na pieniądze.

W 2015r. ustawodawca wprowadził do kodeksu karnego art  75a § 1 który przewiduje możliwość zamiany kary pozbawienia wolności orzeczonej w zawieszeniu na karę ograniczenia wolności lub grzywny.

Dotyczy to sytuacji gdy z jakichś powodów kara pozbawienia wolności w zawieszeniu ma zostać odwieszona. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Ile trzeba mieć pieniędzy żeby zapewnić sobie wolność?

Jak wszyscy wiemy pieniądze szczęścia nie dają. Nie zawsze dają również i wolność. Czasami duże pieniądze prowadzą do utraty tej wolności.

O tym najlepiej przekonał się sprowadzony niedawno na podstawie ENA z Amsterdamu  człowiek, który wraz z kolegami – według doniesień portalu kryminalki.pl  – „wyprał” kwotę 1,4 miliarda złotych. Więcej możesz przeczytać tutaj. To duże pieniądze.

Czy człowiek  ten jednak będzie szczęśliwy za kratami? Tego nie wiem. W każdym razie na „wypiskę” mu wystarczy.

 

Zapraszam do przeczytania:

  1. List żelazny
  2.  Wakacyjny przelot do aresztu

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: