– Panie Mecenasie, jak wykupić się od kary pozbawienia wolności?
To pytanie często pada w rozmowach które prowadzę z klientami. Mimo, że pisałem już na ten temat, to powraca on nieustannie.
Zatem postaram się go naświetlić z innej niż dotychczas strony.
Pytającym najczęściej chodzi o sytuację kiedy ktoś został skazany na karę pozbawienia wolności dawno temu. Obecnie minęło dużo czasu, sytuacja materialna skazanego jest dobra, a tu przeszłość upomina się o rozliczenie błędów młodości.
Należy zatem wyróżnić kilka sytuacji.
Umorzenie postępowanie po zapłacie pokrzywdzonemu
W dniu 1.07.2015r wprowadzono do kodeksu karnego art. 59a, który w określonych przypadkach, po pojednaniu się z pokrzywdzonym, zapłaceniu mu zadośćuczynienia i odszkodowania, a przed rozpoczęciem przewodu sądowego dawał możliwość całkowitego umorzenia postępowania.
Przepis ten został uchylony i nie obowiązuje od 15.04.2016 r.
Piszę o tym tylko dlatego, że czasami temat ten się pojawia, bo ktoś coś przeczytał w internecie, ale informacja była niepełna. Na dzień dzisiejszy „furtka” ta jest całkowicie zamknięta.
Więcej możesz przeczytać tutaj.
Uzgodnienie kary pieniężnej przed wydaniem wyroku
Jeżeli jesteś poszukiwany do postępowania które jeszcze nie zakończyło się wydaniem wyroku, to sprawa jest stosunkowo prosta.
Należy wówczas podjąć próby negocjacji kary z prokuratorem lub sądem i starać się doprowadzić do sytuacji w której kosztem kary pozbawienia wolności zostanie orzeczona większa kara pieniężna.
To jest oczywiście robota dla adwokata, zwłaszcza jeżeli przebywasz za granicą.
Zamiana kary pozbawienia wolności w zawieszeniu na pieniądze
Kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania nie jest specjalnie dotkliwa. Jeżeli zostałeś skazany na taką karę, to nie ma potrzeby „majstrowania” przy wyroku.
Niestety często zdarza się tak, że sąd z urzędu, na wniosek kuratora lub na wniosek pokrzywdzonego „odwiesza” wyrok, czyli wydaje postanowienie o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności. O terminie posiedzenia na którym taka decyzja ma zapaść powinieneś być powiadomiony.
Z praktyki mojej wynika, że w 90% przypadków sąd zarządza wykonanie kary i kara w zawieszeniu staje się bezwzględną karą pozbawienia wolności, czyli karą do odsiedzenia. Aby tego uniknąć należy uczestniczyć w takim posiedzeniu osobiście lub powinien tam być adwokat.
Czasami da się wytłumaczyć sądowi, że nie ma podstaw do „odwieszenia” wyroku. Natomiast jeżeli takie podstawy już istnieją, to adwokat wskazując na art. 75a kodeksu karnego winien domagać się zmiany kary pozbawienia wolności w zawieszeniu na karę grzywny.
Z przepisu tego wynika bowiem, że:
„Wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, który w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w art. 75 § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku, sąd może, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, mając na względzie wagę i rodzaj czynu zabronionego przypisanego skazanemu, zamiast zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności zamienić ją na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności, albo na grzywnę, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm stawkom dziennym grzywny. Kara ograniczenia wolności nie może trwać dłużej niż 2 lata, a grzywna nie może przekroczyć 810 stawek dziennych.”
Zamiana kary pozbawienia wolności bez zawieszenia na pieniądze
Obowiązujące obecnie przepisy nie przewidują możliwości „wykupienia się” od bezwzględnej kary pozbawienia wolności. W takim przypadku należy podjąć zupełnie inne kroki.
Można spróbować złożyć wniosek o odroczenie wykonania kary, o ułaskawienie lub też o przeniesienie wykonania wyroku za granicę.
Damian Tomanek
adwokat
Zdjęcie w poście pochodzi z Pexels
***
Europejski Nakaz Aresztowania za długi
Osoby wyjeżdżające za granicę nierzadko pozostawiają za sobą nieuregulowane sprawy finansowe w Polsce. Najczęściej są to sprawy, które w początkowej fazie mają charakter cywilnoprawny.
Do zobowiązań cywilnoprawnych należą nieuregulowane faktury, niespłacone kredyty bankowe, czy niespłacony debet na karcie kredytowej. Częstym przypadkiem są również niepłacone alimenty, mimo wydanego wyroku przez sąd rodzinny.
O ile sprawy pozostają na etapie, wyroku cywilnego to możemy się spodziewać, co najwyżej wizyty komornika. Jednakże egzekucja za granicą… [Czytaj dalej…]
***
Może zainteresować Cię również:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }