Jak dostać wyrok w Polsce,
a odsiedzieć go za granicą ?
Na powyższy temat pisałem już parę razy. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj. Temat wraca nieustannie, a pytań o szczegóły pojawia się co raz więcej.
Nowe zjawisko polega jednak na tym, że zwraca się do mnie coraz więcej osób, wobec których uprawomocniły się niedawno wyroki pozbawienia wolności. Osoby te chcą podjąć jak najszybciej działania, aby zablokować wydanie za nimi europejskiego nakazu aresztowania.
Z informacji uzyskanych od klientów wynika, że adwokaci którzy prowadzili im karne sprawy do tej pory albo nie chcą przyjąć sprawy o przekazanie wyroku do wykonania zagranicę, bo nie mają na ten temat wiedzy, albo chcą prowadzić taką sprawę, choć nigdy tego do tej pory nie robili.
Często pierwsze pytanie, które jest mi zadawane w takich przypadkach, to :
Czy Pan miał już kiedyś taką sprawę?.
Odsyłam zwykle pytającego do niniejszego bloga, aby sam mógł sobie odpowiedzieć na tak zadane pytanie.
Jak wygląda procedowanie w sprawie
o przekazanie wykonania wyroku za granicę?
Najpierw na odbywanie kary w zagranicznym więzieniu musi się zgodzić polski sąd, a następnie sąd zagraniczny musi się zgodzić na to, żeby tą karę do wykonania przejąć (dla uproszczenia będę pisał o sądzie zagranicznym, choć niekiedy jest to inny organ).
Uzyskanie zgody od sądu zagranicznego wcale nie jest takie proste, bo inne państwa nie mają interesu w tym, aby w swoich więzieniach utrzymywać polskich obywateli i ponosić związane z tym wysokie koszty.
Jak wygląda wniosek o przekazanie
wykonania polskiego wyroku za granicę ?
Punktem wyjścia jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego wniosku. Nie ma jednego schematu według którego można sporządzić taki wniosek. Sytuacja osobista każdego skazanego jest inna, a co za tym idzie każdy wniosek musi być przygotowany indywidualnie.
Adwokat który wniosek przygotowuje powinien wiedzieć do którego sądu go skierować, jak sformułować żądanie, jakich argumentów użyć i jakie dołączyć dokumenty na poparcie zamieszczonych we wniosku argumentów. Bardzo mile widziane jest również wskazanie właściwego sądu lub organu zagranicznego, do którego będzie się zwracał polski sąd o przejęcie do wykonania wyroku.
Profesjonalne przygotowanie wniosku jest bardzo istotne albowiem jeśli sąd odmówi jego uwzględnienia, to takie postanowienie nie podlega zaskarżeniu i staje się od razu prawomocne. Nie można się od niego odwołać do drugiej instancji, a co za tym idzie nie można już nic poprawić. W związku z tym złe przygotowanie wniosku może skutkować „zarżnięciem” całej sprawy już na samym początku.
Jakie czynności podejmuje sąd polski?
Jeżeli już złożymy do właściwego sądu profesjonalnie przygotowany wniosek wraz z załącznikami, to czekamy na wyznaczenie posiedzenia przez sąd.
Po przeprowadzeniu posiedzenia sąd wydaje postanowienie. Jeżeli odmówi zgody na przekazanie, to sprawa się kończy. Jeżeli wyrazi zgodę na przekazanie, to zwraca się do właściwego sądu państwa w którym skazany ma karę odbywać.
Poniżej przykładowe postanowienie, w którym polski sąd zwraca nie o zgodę na przekazanie wykonania kary do sądu zagranicznego.
Następnie sąd polski wysyła do sądu zagranicznego dokumenty z prośbą o zajęcie stanowiska.
Jakie czynności podejmuje sąd zagraniczny ?
Po przesłaniu odpowiednich pism do organu zagranicznego czekamy na odpowiedź. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna to może wyglądać tak.
Jeżeli mamy zgodę sądu zagranicznego to sąd polski wydaje kolejne postanowienie przekazujące wyrok do wykonania za granicę.
Powyższe dokumenty zostały tak dobrane by pokazać w praktyce jak to się odbywa w różnych sądach na terenie całej Polski oraz jakie podejście do sprawy mają różne kraje.
Wyżej zamieszczone dokumenty ze względu na przepisy o RODO zostały celowo pozbawione cech, które mogłyby ujawniać prawnie chronione informacje na temat konkretnych osób.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }