Odwieszenie kary pozbawienia wolności na wniosek kuratora

Damian Tomanek        04 maja 2018        12 komentarzy

Tematem który często powraca w rozmowach telefonicznych oraz w kierowanych do mnie mailach jest „odwieszenie” kary pozbawienia wolności na wniosek kuratora. Była już o tym mowa we wpisie, który można przeczytać tutaj.

Jeżeli masz wyrok w zawieszeniu i nie utrzymujesz kontaktu z kuratorem to możesz się spodziewać w najbliższym czasie postanowienia sądu o zarządzeniu wykonania kary – czyli inaczej mówiąc o jej odwieszeniu. Konsekwencją takiego zarządzenia jest wezwanie do odbycia kary, a jeżeli się nie stawiłeś to poszukiwania listem gończym i europejskim nakazem aresztowania.

Problem polega jednak na tym, że jak mieszkasz za granicą to o wszystkim dowiesz się dopiero  gdy miejscowa policja zastuka do drzwi Twojego domu. Z wnioskiem o wydanie przez sąd postanowienia o zarządzeniu wykonania kary wystąpi kurator, który o Tobie nie zapomniał mimo, że Ty już dawno zapomniałeś o nim. Zanim zatem kurator się na Ciebie wkurzy z powodu braku kontaktu, to warto podjąć kroki które zapobiegną „odwieszeniu” kary.

Dotyczy to zarówno osób objętych dozorem kuratora które zamieszkują za granicą jak i tych które mają zamiar dopiero wyjechać.  No i oczywiście tych którzy pozostają w Polsce ale nie lubią swojego kuratora do tego stopnia, że zapomnieli się z nim skontaktować.

Moim zdaniem, we wszystkich tych  przypadkach, warto wystąpić do sądu, który nadzoruje wykonanie kary pozbawienia wolności, o zniesienie dozoru kuratora. Z treści art. 73 kodeksu karnego wynika, że:

§  1.  Zawieszając wykonanie kary, sąd może w okresie próby oddać skazanego pod dozór kuratora …

§ 2.  Dozór jest obowiązkowy wobec młodocianego sprawcy przestępstwa umyślnego, sprawcy określonego w art. 64 § 2, a także wobec sprawcy przestępstwa popełnionego w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej.

Natomiast z treści art. 74 § 2

§  2.  Jeżeli względy wychowawcze za tym przemawiają, sąd,wobec skazanego na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, może w okresie próby ustanawiać, rozszerzać lub zmieniać obowiązki wymienione w art. 72 § 1 pkt 3-8 albo od wykonania nałożonych obowiązków zwolnić, z wyjątkiem obowiązku wymienionego w art. 72 § 2, jak również oddać skazanego pod dozór albo od dozoru zwolnić.

§ 2a.  Zwolnienie od dozoru może nastąpić także, jeżeli sprawowanie dozoru jest niemożliwe albo znacznie utrudnione z przyczyn niezawinionych przez skazanego.

Niewątpliwie ważną przyczyną znacznie utrudniającą wykonanie dozoru kuratora  jest fakt  zamieszkania skazanego za granicą. Jeżeli masz mieszkanie, rodzinę i pracę za granicą, to są to poważne argumenty za tym by przekonać sąd do zniesienia dozoru kuratora. Taki wniosek daje szansę na to, że będziesz w sądzie szybszy niż Twój kurator i zapobiegniesz skutecznie „odwieszeniu” kary pozbawienia wolności, listowi gończemu i europejskiemu nakazowi aresztowania.

Czy taki wniosek w każdym przypadku będzie skuteczny? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że rację ma mój zaprzyjaźniony lekarz który twierdzi, iż lepiej zapobiegać niż leczyć.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Jan 18 czerwca, 2018 o 01:05

  Dzien dobry kurator mi odwiesil wyrok czy dalo rade by cos z tym zrobic posiedzenie maialem24 kwietnia nie dawno sie dowiedzialem

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 18 czerwca, 2018 o 08:06

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  pawel 3 stycznia, 2019 o 11:32

  dzien dobory juz dwa lata mam odwieszony wyrok na wnisek kuratora za brak kontaktu przebywam za granica czy jest mozliwosc starac sie o ponowne zawieszenie kary lub odbycie kary forma dozoru elektronicznego w kraju w kturym mieszkam dziekuje za odpowiedz z pozdrawem pawel

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 3 stycznia, 2019 o 17:24

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Jolanta 1 sierpnia, 2019 o 15:24

  Witam, brat w 2012 roku zostal skazany w Polsce i dostal wyrok w zawieszeniu. Byla to sprawa o wlamanie do piwnicy i zabor starego komputera , namowil mojego brata i innych chlopakow starszy kolega by wlamali sie do piwnicy dziewczyny tego kolegi z ktora sie poklucil,wczesniej ich upil. Miedzy czasie w 2012 wyjechalismy cala rodzina d0 Anglii. W 2013 roku kurator odwiesil bratu wyrok. Brat jest poszukiwany i ma nakaz europejski aresztowania . 2 tyg. temu brat zostal skontrolowany przez policje i zatrzymany w anglii. W tej chwili oczekuje na sprawe 15 sierpnia w sprawie ekstradycji. Mial tutaj moj brat przy pierwszej sprawie adwokata z urzedu , czy przy drugiej bedzie mial tego nie wiemy, w kazdym badz razie ten adwokat nawet nie poinformowal rodziny ze brat zostal zatrzymany, nic nie robi w sprawie brata. W Anglii zyjemy ponad 7 lat, tu zyjemy i pracujemy. Przez ten czas brat nie mial zadnego knfliktu z prawem w uk , pracowal. Co mozemy zrobic? Chcielibysmy zeby brat mogl odsiadywac wyrok w uk, moja mama jest schorowana osoba (orzeczeniem o niepelnosprawnosci) ja rowniez ze wzgledu ze nia sie opiekuje pracuje tylko w niepelnym wymiarze godzin, nie bedziemy mieli mozliwosci odwiedzania brata w wiezieniu w Polsce. Ponadto brat tutaj w anglii pomagal nam finansowo lub poprzez opieke nad mama gdy ja pracowalam. Czy mozna jakas powstrzymac ekstradycje zeby brat mogl odsiedziec wyrok w uk lub miec zamiast wiezienia dozor elektorniczny w uk. Bardzo prosze o szybka odpowiedz.
  Pozdrawiam |Jolanta Sugajska

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 4 sierpnia, 2019 o 19:49

  Proszę się ze mną skontaktować.

  Odpowiedz

  Przemek 4 listopada, 2019 o 21:03

  Witam Panie Mecenasie miałem wyrok 1.6 Mc z 2011r w 2015r popełniłem kolejne przestępstwo no i sąd orzekł karę grzywny nie zapłaciłem bo ucieklem za granicę no i wyrok mi odwiesili.. Chciałbym naprawić swoją przeszłość ale nie mam pojęcia jak do tego podejść.. I mam pytanie czy jest jakaś możliwość żeby coś z tym zrobić?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 4 listopada, 2019 o 22:39

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Agnieszka 12 stycznia, 2020 o 20:03

  Dobry Wieczór.
  Miałem sprawę w czwartek o dozór elektroniczny na której się dowiedziałem, że nie mogę z niej skorzystać ( 5 miesięcy za jazdę bez prawa jazdy ) ponieważ w 2018 roku odwieszono mi zawiasy 10 miesięcy ( prawdopodobnie za brok kontaktu z kuratorem ) za wyłudzenie. Chciałem teraz dotrzeć do akt sprawy ale obawiam się , że jak wejdę do sądu to wyprowadzi mnie policja. Czy jest taka możliwość?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 stycznia, 2020 o 16:36

  Oczywiście że jest duże prawdopodobieństwo, iż osoba która ma wyrok do wykonania zostanie zatrzymana.

  Odpowiedz

  Przemek 14 stycznia, 2020 o 18:12

  W jakich godzinach mogę się najlepiej z Panem skontaktować???

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 14 stycznia, 2020 o 18:13

  Poniedziałki i środy ok 18.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: