Zamiana kary pozbawienia wolności na karę grzywny, czyli art. 75a kk

Damian Tomanek        14 lipca 2015        181 komentarzy

Od 1 lipca 2015 r. nastąpiła w Polsce rewolucja w prawie karnym.

Słowo rewolucja bardzo dobrze opisuje sytuację w dniu dzisiejszym. Zmian jest bardzo dużo zarówno w prawie materialnym, jak i w procedurze. Nikt nie jest tego w stanie ogarnąć, a każdy ma inny pomysł na stosowanie nowych instytucji prawnych. Bałagan i popłoch jest spory w całym środowisku, a zwłaszcza wśród sędziów, prokuratorów i adwokatów.

Zapewne życie wszystko zweryfikuje. Na razie pozostaje nam walczyć jak na ruskim froncie, czyli prowadzimy tzw. „rozpoznanie bojem”.

Zamiana kary pozbawienia wolności na karę grzywny

Zamiana kary pozbawienia wolności na karę grzywny

Nowa instytucja prawna która może zainteresować osoby przebywające za granicą jest zawarta w art. 75a kodeksu karnego.

Art. 75a. § 1. Wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, który w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne przestępstwo niż określone w art. 75 § 1, albo jeżeli uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych, środków kompensacyjnych lub przepadku, sąd może, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, mając na względzie wagę i rodzaj czynu zabronionego przypisanego skazanemu, zamiast zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności zamienić ją na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności, albo na grzywnę, przyjmując, że jeden dzień kary pozbawienia wolności równa się dwóm stawkom dziennym grzywny. Kara ograniczenia wolności nie może trwać dłużej niż 2 lata, a grzywna nie może przekroczyć 810 stawek dziennych.

Powyższy przepis dotyczy osób, które otrzymały wyrok z warunkowym zawieszeniem jego wykonania. Pozwala bowiem na zamianę takiego wyroku na karę ograniczenia wolności bądź karę grzywny.

Kara ograniczenia wolności może być realizowana na razie tylko w stosunku do osób zamieszkałych w Polsce.

Natomiast zamiana pozbawienia wolności na karę grzywny czyli tzw. „wykupienie się” może być interesujące dla osób przebywających za granicą. Większość moich klientów wyjeżdżała z Polski mając wyrok w zawieszeniu.

Po jakimś czasie np. na wniosek kuratora, czy z powodu nienaprawienia szkody itd. wyroki te „odwieszono” czyli zarządzono do wykonania. O tym, że wyrok został „odwieszony” osoby te dowiadują się najczęściej z europejskiego nakazu aresztowania, kiedy ich sytuacja staje się dramatycznie trudna.

„Wykupienie się” od wyroku może zapewnić spokój jak również może zaoszczędzić wiele problemów w przyszłości. W ten sposób można również uniknąć ENA.

          Damian Tomanek
          adwokat

 

Zdjęcie w poście pochodzi z Unsplash

***

Jak wygląda akcja poszukiwcza

Osoby mające nierozliczone sprawy z polskim wymiarem sprawiedliwości często zastanawiają się jak wyglądają w praktyce ich poszukiwania.

Omawiając cząstkowo temat poszukiwań pisałem już o: liście gończym, europejskim nakazie aresztowania, ekstradycji, czerwonej nocie Interpolu itp.

To wszystko są formalności prawne, które stanowią podstawę do podjęcia czynności przez organy ścigania [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 181 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  www.skinetrinpromo.pl 13 sierpnia, 2015 o 10:23

  Post godny uwagi. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym pisaniu.

  Odpowiedz

  Sara 31 października, 2018 o 12:11

  Witam czy odwieszona kara pozbawienia wolnosci rok w zawieszeniu na dwa lata gdzie szuka policja moze byc zamieniona na grzywne czy mozna sie wykupic albo jakies inne wyjscie ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 31 października, 2018 o 16:13

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  m 21 września, 2015 o 11:40

  panie mecenasie mam takie pytanie 28 09 2015 mam posiedzenie w sprawie kary warunkowo zawieszonej czy wrazie zazandzenia jej wykonania mozna by odsiadke zamienic na gzywne

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 21 września, 2015 o 20:31

  Jak kara zostanie zarządzona do wykonania to na zamianę na grzywnę będzie już za późno.Taki wniosek musi być złożony w trakcie posiedzenia, a najlepiej jeszcze przed nim na piśmie.

  Odpowiedz

  Szymon Klie 15 czerwca, 2016 o 08:11

  Jesli moglbym prosic o bezposredni kontakt do Pana , bede bardzo wdzieczny, przebywam w Niemczech , ale dlugo by opowiadac, prywatne sprawy chcialbym zalatwic poufnie nie na forum. Pozostawiam kontakt do siebie:
  SZYMON KLIS
  staszy@outlook.com
  +4915171341225

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 czerwca, 2016 o 21:00

  Wszystkie dane kontaktowe znajdują się na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl.

  Odpowiedz

  m 22 września, 2015 o 09:58

  dzienki za odp jaka grzywne moze zasondzic sond za rok i szesc miesiency ta orjentacyjnie wyglonda to tak 2012 wyrok z art 177 2kk rok i 6 misiency w zaw na 3 lata uprawomocnil sie 15 marca 2012 i niestety 2015 w 7 maj wyrok jazda pod wplywem i terezto posiedzenie 28 09 czy sond moze zasondzic wykonanie kary skoro minol okres 3 lata plus 6 miesiemcy co pan radzi

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 23 września, 2015 o 14:00

  Tego nikt nie wie. Przepis jest nowy i nie ma żadnej wykształconej praktyki w tym zakresie. Wszystko będzie zależało od zdolności negocjacyjnych adwokata i rozsądku sędziego.

  Odpowiedz

  Kate 26 września, 2015 o 09:19

  Dzien dobry. Mam takie pytanko. Moj maz odsiaduje wyrok 3 lat pozbawienia wolnosci za paserke. Czy jest mozliwosc odbycia kary w uk gdyz cala najblizsza rodzina mieszka za granica ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 26 września, 2015 o 10:05

  Proszę podać mi datę uprawomocnienia się wyroku który ma być wykonywany w UK.

  Odpowiedz

  Kate 26 września, 2015 o 22:58

  Ooo to mnie pan zastrzelil . To bylo jakos w 2003 lub 2004

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 27 września, 2015 o 08:17

  Do wykonania za granicę można przekazać tylko wyroki które się uprawomocniły po 5.12.2011r.

  Odpowiedz

  Patryk 30 września, 2015 o 20:13

  Witam serdecznie !

  Jestem podejrzany z Art. 178a§4 kk, niebawem do Sadu wplynie akt oskarzenia. Czy największą, jeśli nie jedyną, szansą dla mnie na uniknięcie pobytu w ZK jest próba skorzystania z Art. 37a. KK lub tez proba uzyskania zatarcia skazania za uprzednia jazde pod wplywem alkoholu ( wyrok prawomocny z 2011 roku – 5 miesiecy bezwzglednego-odsiedziane) ???? Z gory dziekuje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 30 września, 2015 o 20:29

  Sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga indywidualnej porady prawnej.

  Odpowiedz

  Marzena 6 października, 2015 o 09:53

  Witam serdecznie,

  Mój brat w 2006 roku otrzymał wyrok pozbawienia wolności. Teraz w listopadzie ma termin do odsiadki – 1 rok i 4 miesiące pozbawienia wolności (wyrok za zwykłą kradzież).
  Proszę o informację, czy można w jakiś sposób ten wyrok zamienić na jakieś prace społeczne połączone z grzywną, ale same prace, bądź samą grzywnę? Czy jest też możliwy dozór elektroniczny na ten okres bez potrzeby pójścia do więzienia? Proszę o pomoc, pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 6 października, 2015 o 13:38

  Myślę, że bratu można pomóc ale to wymaga dłuższej rozmowy. Proszę zadzwonić do kancelarii.

  Odpowiedz

  iwona 15 sierpnia, 2016 o 12:23

  witam mój mąż został zatrzymanym. za nie odrobione godziny społeczne ja mam dwójkę małych dzieci w tym momencie zostałam bez środków do życia czy ja mogę coś z tym zrobić mogę zamienić na karę. grzywna

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 sierpnia, 2016 o 14:28

  Pani nie może z tym nic zrobić. Mąż lub adwokat w jego imieniu mogą wystąpić o zamianę na potrącanie z wynagrodzenia lub o przerwę w karze.

  Odpowiedz

  emilia 7 października, 2015 o 14:41

  dzien dobry mam pytanie moj brat zostal zatrzymany na 4 miesiace z art 244 lub 188 nie jestem do konca pewna bo nie moge sie dowiedziec bo zadna instytucja niechce mi powiedziec a chcem bratu pomuc ma prace ma w niemczech jest na okresie probnym i szkoda by bylo zeby ta prace stracil .oglnie chcialam sie zapytac czy jest mozliwosc zamiany kary pozbawienie na grzywne

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 października, 2015 o 17:37

  Załatwianie osobistych spraw na forum publicznym nie jest dobrym pomysłem. Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Jacek 8 października, 2015 o 15:16

  mam takie pytanie jestem w niemczech i wlasnie dowiedzialem sie ze mam do odrobienia prace spoleczne 160 godzin od 10 grudnia zaczynam prace wiec nie bardzo mam czas odrobic te prace czy mozna je zamienic na grzywne ?? dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 października, 2015 o 17:36

  Załatwianie osobistych spraw na forum publicznym nie jest dobrym pomysłem. Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Joanna 10 października, 2015 o 17:24

  Potrzebuje pomocy,przebywam w UK,wyjechalam wiedzac,ze mam do odbycia 1 rok i 7 m-cy w ZK,wyjechalam swiadomie,mialam do wyboru ale polezec i nic nie robic,albo pomoc finansowo moim rodzica,nie ukrywalam sie,poprostu pracuje,na podstawie ENA,zostalam zatrzymana,ale tutejszy Sad uznal,ze moge nadal pracowac,jednak sprawa o deport bedzie ok stycznia 2016r,nadmienie,ze wyjezdzajac zlozylam wniosek do Sadu o warunkowe zawieszenie,wlasnie ze wzgledu na rodzicow,niestety nasze Sady szarakow maja gdzies,a moi rodzice przez swoja naiwnosc stracili dom,bo wzieli kredyty dla znajomej,jak Pan sie domysla,komornik siedzi na emeryturze,jej sprawe zglaszalismy na Policji i okazalo sie,ze jest z tego znana,to tak chcialam naswietlic,co ja moge zrobic w swojej sprawie? czy mam szanse zawiesic wykonanie kary,albo zamienic na grzywne? Wyrok moj zapadl w grudniu 2011r,w kwietniu mialam sie wstawic do odbycia kary z art 286kk wyludzenia

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 października, 2015 o 17:36

  Załatwianie osobistych spraw na forum publicznym nie jest dobrym pomysłem. Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Kinga 16 grudnia, 2015 o 15:31

  Witam mam pytanie dostałam grzywnę 500 zł lub 30 dni aresztu miałam zaplacic to do 15 grudnia , jestem zagranica dzisiaj mam 16 grudzień jak dzisiaj to zapłacę nadal mogą mnie ściągnąć do Polski ?

  Odpowiedz

  Radek 27 stycznia, 2016 o 02:55

  Witam miałem sprawę o fałszywe zeznanie i nakłanianie do fałszywych zeznań. Dostałem wyrok kurator na 2 lata w tym czasie ugadałem się z kuratorem i wyjechałem za granicę. Po dwuch latach odbyła się kolejna sprawa nie byłem na niej i dostałem niedawno Wyrok Nakazowy o odbycie kary ograniczenia wolności na rok czasu po 40 h prac miesiecznie. Przebywam za granicą powrót do Polski i odbycie kary przekreśla moje plany zyciowe. Zastanawiam się nad odwołaniem i prośba o grzywnę. Ale czy to jest możliwe jak nie pracuje w Polsce proszę o poradę list dostałem dwa dni temu a wiem ze w ciągu 7 dni mam czas na odwołanie. Proszę Pana Bardzo o szybką odpowiedz. Dziękuje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 27 stycznia, 2016 o 14:57

  Na pewno należy się odwołać. Kto nie gra ten nie wygrywa.

  Odpowiedz

  joanna 27 stycznia, 2016 o 12:39

  Witam mój mąż ma karę prac porządkowych,ale niestety nie wykonywał ich ze względu na podjęcie pracy za granicą. I przyszło mu zawiadomienie na sprawę o zamianę prac na pozbawienie wolności. Chciałabym wiedzieć czy jest możliwość zamiany tej kary na grzywnę tym bardziej że mąż jest jedynym zywicielem rodziny.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 27 stycznia, 2016 o 14:58

  Jest możliwość zamiany na potrącanie z wynagrodzenia.

  Odpowiedz

  Ewa 27 stycznia, 2016 o 16:26

  Witam. Mój partner w 2007 roku popełnił przestępstwo z art. z art. 280 par.1 KK i od tamtej pory przebywał w Holandii. Ostatnio został zatrzymany przy kontroli dokumentów. Czy w takim wypadku będzie można po deportacji do Polski starać się o zamianę wyroku na karę pieniężną? Dodam, że ma prace i rodzinę na utrzymaniu w Holandii.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 28 stycznia, 2016 o 21:39

  Na karę pieniężną tego wyroku nie będzie można zamienić ale są inne możliwości których wykorzystanie zależy od wysokości wyroku.

  Odpowiedz

  Ewa 30 stycznia, 2016 o 23:45

  Czy w przypadku zamienionej grzywny na karę pozbawienia wolności można ją jeszcze spłacić żeby skrócić ewentualny wyrok

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 2 lutego, 2016 o 20:07

  Tak, można.

  Odpowiedz

  piotr 13 lutego, 2016 o 09:48

  witam nie przebywam od maja w Polsce na adres mojego pobytu stałego przesyłane były pisma z sądu jednak nikt ich nie odbierał parę dni temu przyszło pismo które odebrała moja mama było to pismo z sądu o prawomocnym pozbawieniu wolności na 3dni.. nie widziała jednak wzmianka o odwołaniu się od tego pisma.. co w takim wypadku mogę zrobić jestem za granicą prawie rok nie chciałbym ponosić tej kary tym bardziej ze nie byłem w stanie na odbieranie tych pism z powodu przebywania w innym kraju czy mogę jeszcse coś z tym zrobić jakoś się od tego odwołać lub zamienić karę pozbawienia wolnosci na karę grzywny

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 lutego, 2016 o 16:28

  Proszę zadzwonić w tygodniu po godz. 18,00.

  Odpowiedz

  Dominik Kowalkowski 18 lutego, 2016 o 09:59

  Witam pol roku temu dostałem 180 godzin prac spolecznych w zawiesie na 6miesiecy 30godzin na miesięc . Niestety loprzez szkole nie bylem w stanor tego odrobić za kilka dni konczy sie termin od robienia godzin chcialem zapytac czy jest możliwość zamiany tego na grzywne bo wyjezdzam do Danii do pracy . Dziekuje . Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 18 lutego, 2016 o 10:20

  Jest możliwość zamiany na potrącanie części wynagrodzenia ale nie na grzywnę.

  Odpowiedz

  janusz 23 marca, 2016 o 09:02

  Witam .W 2012 roku w grudniu dostałem wyrok 4 lat za przemyt narkotyków odsiedziałem 19 miesięcy w areszcie czy jest szansa odbycia kary w holandii jeśli jest tu cała moja rodzina

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 24 marca, 2016 o 16:40

  Szansa jest. Jednak sprawa może być skomplikowana.

  Odpowiedz

  damian 28 marca, 2016 o 11:28

  Witam. Patryk tnio dostalem pismo z sadu ze odbedzie sie sprawa o pozbawienie mnie wolnosci w zwiazku z nie zaplaceniem grzymny na recz poszkodowanego. Wczeusniej sad wyznaczyl mi czas do sierpnia 2016 roku. Dlaczego takdrr szybko wszczeli postepowanie???

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 29 marca, 2016 o 21:01

  Należy iść na posiedzenie i sprawę wyjaśnić. Jak nie można osobiście to przynajmniej powinien iść tam adwokat.

  Odpowiedz

  Andrzej 29 marca, 2016 o 21:34

  Witam Pana Mecenasa chciałem się zapytać czy jeśli za grzywna nie zapłacono mógł mnie aresztować w UK stego co wiem to jestem poszukiwany na terenie Polski czy mam się obawiać ze mogą mnie aresztować w UK i co mogę zrobić dalej dziękuje z gury za informacje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 31 marca, 2016 o 13:49

  Proszę się ze mną skontaktować.

  Odpowiedz

  Natalia 5 kwietnia, 2016 o 15:50

  Witam w tamtym roku mój narzeczony mial sprawe w sądzie za prowadzenie auta bez prawa jazdy po zarzyciu środków odurzających. Dostal zakaz prowadzenia pojazdu,kare zawieszenia od 6 msc-3 lat no i grzywne. Sąd nie mial przeciwskazan co do wyjazdu za granice. odrazu po rozprawie wyjechalismy podajac adres korespondencji moich rodzicow. Wlasnie wrócilam do polski sama i rodzice powiadomili mnie ze przychodziły pisma do niego i z powodu nie zaplacenia kary grzywny i kosztow sądowych dostal nakaz doprowadzenia do najbliższego aresztu. Napisal on pismo w którym uzasadnił dlaczego nie zaplacił tej kary. Czy jest możliwośc ze sąd zniesie mu ta kare i pozwoli zaplacic ponownie ? Dodam ze spodziewamy sie dziecka i ma on jeszcze syna z poprzedniego zwiazku co tez uzasadnil w pismie. Z gory dziekuje i Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 5 kwietnia, 2016 o 16:20

  Jest kilka rozwiązań w Państwa sprawie. Proszę do mnie zadzwonić, ponieważ indywidualnych spraw nie omawiamy na forum publicznym.

  Odpowiedz

  Marzena 22 kwietnia, 2016 o 20:17

  Witam mam pytanie, ,moj brat jest poszukiwany w polsce 2 lata dostal wyrok 2 lat pozbawienia wolnosci aktualnie jest teraz w angli we wieznieniu dostal 5 miesiecy za falszywe dokumenty z czego odsiedziec ma 10 tyg wychodzi na poczatku czerwca tz jesli go nie deportuja do polski :/ czy jest mozliwosc zeby odsiedzial ten wyrok w uk gdyz wszyscy z rodziny jestesmy w uk dodam tez ze ma on zone w ciazy i dwójkę dzieci na utrzymaniu, czy mogl by pan cos wskurac ? Jesli sa jakies szanse nawet na branzolete w pl lub wykupienie go czy prace spoleczne ? Ewentualnie odsiedziec ten wyrok w uk ? Prosze o odpowiedz to zadzwonie do Pana gdyz nie moge sie dodzwonic do kancelarii. Z gory dziekuje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 1 maja, 2016 o 15:11

  Jest taka możliwość ale to wymaga dłuższej rozmowy.

  Odpowiedz

  Piotr 23 kwietnia, 2016 o 20:24

  Witam. Wczoraj otrzymałem wyrok od sadu w wymiarze 40h prac społecznych, za wykroczenie przywłaszczenia kwoty 300zl. Sprawa wyglada tak ze obecnie pracuje za granica i nie jest na rękę mi wracać na odrobienie wyroku bo stracę obecna prace. Czy istnieje szansa ze gdy sie odwołam sad nałoży na mnie grzywnę? Czy nadal istnieje zamiana takiego wyroku na grzywnę ? Czytałem ze sady nakładają teraz kary w postaci zajmowania od 10-25% stawki dziennej w tym problem ze pracodawca dowie sie o tym od sadu, ze zostałem skazany. czy to działa rownież w przypadku pracy poza granicami naszego państwa ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 1 maja, 2016 o 15:10

  Można wystąpić o przekazanie wykonania wyroku za granicę.

  Odpowiedz

  Rafał 4 maja, 2016 o 18:24

  Witam panie mecenasie.Mam pytanie tz.Czy jesli mam wyrok wykonywania prac na cele społeczne,jest on prawomocny czy można go zamienić na inną karę np.grzywnę lub inną?Dziękuje bardzo za odpowiedź

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 maja, 2016 o 16:43

  Można takie prace społeczne zamienić na potrącanie części wynagrodzenia. Do tego oczywiście trzeba mieć pracę.

  Odpowiedz

  Marcin 9 maja, 2016 o 17:42

  Witam mam duży problem przedstawię sprawę po kurtce mam adwokata od 4 lat i wydaje mi się ze nie daje rady w mojej sprawie jestem z Katowic izba kuratora z Katowic robi mi porostu na złość dzisiaj po złości zarządzili mi odwieszenie drugiego wyroku bo tak im się chce ze tak powiem, jeden już mi odwiesili 4 lata temu a teraz po złości drugi za to ze wyjechałem do pracy za granicę oczywiście na piśmie i w rozmowie poinformowałem kuratora. Da pan rade coś z tym zrobić czy pozostaje mi 15 lat ukrywania proszę o odpowiedź bo mój adwokat nie daje rady, chętnie zmienię mojego adwokata na Pana kancelarie

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 maja, 2016 o 16:38

  Proszę przyjechać do kancelarii.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 16 maja, 2016 o 17:40

  Są inne możliwości. To wymaga dłuższej rozmowy przez telefon.

  Odpowiedz

  Krzysztof 11 lipca, 2016 o 05:39

  Witam, chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zamiany kary z ograniczenia pozbawienia wolności na karę grzywny, przyszły mi odróbki ale nie mogę ich wykonać ponieważ pracuje w Szwecji i mam termin wyjazdu w czasie trwania tych prac społecznych.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 18 lipca, 2016 o 10:03

  Prosze do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Mariusz 19 lipca, 2016 o 19:57

  witam p.mecenasa.zasadzono mi 480 godz prac spolecznych po 40 miesiecznie. odrobilem 40 . ale nie mozliwoscia jest odrobienie reszty z powodu zamieszkania w niemczech od 9 lat.
  czy jest mozliwosc splaenia tych godzin tz. godzinki na grzywna. w niemczech mam stala prace i nie mam tyle urlopu by co miesiac przyjerzdzac na tydzien. a tracac prace nie bede w stanie placic alimentow.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 27 lipca, 2016 o 21:29

  Proszę wystąpić o przeniesienie wykonania kary do Niemiec.

  Odpowiedz

  mk 15 sierpnia, 2016 o 10:55

  Witam, czy jest jeszcze jakaś możliwość obrony w sprawie gdy mam do odsiedzenia rok i 11 miesięcy prawomocnego wyroku ale przebywam za granica, czy można coś jeszcze coś z tym zrobić jak zamiana tego wyroku na grzywne, branzoletka lub inne srodki? pozdrawiam

  Odpowiedz

  BOZENA 7 września, 2016 o 00:44

  PROSZE O NUMER TELEF PANA MECENASA DZIEKUJE

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 września, 2016 o 19:41

  Wszystkie dane są na stronie: http://www.adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  Piotr 11 września, 2016 o 21:00

  Mam pytanie mam wyrok 45 dni pozbawienia wolnosci ktory zapadl w 2007 prawomocnie czy jest szansa sie taki wyrok sie przedawnia i co moge z tym zrobic?Jestem za granica.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 września, 2016 o 19:37

  Myślę, że można coś z tym zrobić. Jednak dokładna odpowiedź wymaga znajomości szczegółów związanych z wyrokiem. Tego rodzaju kwestie omawiamy poza forum publicznym.

  Odpowiedz

  Maciej 4 października, 2016 o 19:15

  Witam w dniu dzisiejszym otrzymałem tzw. Bilet do odbycia kary 24 października 150 dni zamiennik z 300 godzin prac społecznych. Od dłuższego czasu przebywam w UK z całą rodziną czy z tym fantem można coś zrobić czy już nie ma szans

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 października, 2016 o 22:31

  Jest pewne wyjście z tej sytuacji.

  Odpowiedz

  Mikolaj 9 października, 2016 o 00:46

  Witam. Czy jest jakaś możliwość skrócenia kary pozbawienia wolności w jakiś sposob jezeli dostałem teraz 3 miesiace pozbawienia wolności i przez to odwiesili mi jeszcze dwa wyroki 2 lata i 6 miesiecy ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 9 października, 2016 o 14:03

  Sprawa jest trudna, zwłaszcza z odwieszoną karą 2 lat pozbawienia wolności. Jest jednak jedno rozwiązanie. Proszę dzwonić.

  Odpowiedz

  Tomasz 17 października, 2016 o 03:31

  Dzien dobry,

  mam niezaplacone mandaty za jazde bez biletu z lat 2005-2008. Od dluzszego czasu przebywam zagranica. Dzis dowiedzialem sie przypadkowo, ze jest mozliwyosc zarzadzenia nawet kary aresztu w konsekwencji niezaplaconych mandatow. Wiele lat temu przychodzily jakies pisma polecone z sadu, ktorych moja mama nie odbierala. W 2009 roku mama wyprowadzila sie z mieszkania na ktorego adres przychodzily listy.
  Czy jest mozliwosc, ze mam zarzadzona kare aresztu, ale o tym nie wiem? Czy policja nie powinna sie pofatygowac w takim przypadku do mojej mamy osobiscie, jesli ja nie jestem osiagalny?

  Dodam, ze w 2008 roku zatrzymala mnie policja w celu rutynowej kontroli i policjant powiedzial „no w porzadku, kiedys mial Pan jakies mandaty niezaplacone” po tym jak sprawdzil mnie w bazie danych.
  W 2008 wyrobilem nowy paszport, w 2014 nowy dowod, w 2015 zalatwialem papiery do slubu i obywatelstwa dla syna i wszystko bez problemow.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 17 października, 2016 o 07:18

  Mogę sprawdzić Pana sytuację prawną.

  Odpowiedz

  ciekawa 19 października, 2016 o 23:06

  Mojemu mężowi sąd odwiesil wyrok i ma do odsiatki 2 lata apelacja nic nie pomogła wyrok się uprawomocnil czy jest jakiś sposób aby zmienić wyrok na pracę społeczne czy grzywna ? Co kolwiek aby nie odbywać kary w zakładzie ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 19 października, 2016 o 23:16

  Jest jedna możliwość ale to wymaga dłuższej rozmowy telefonicznej.

  Odpowiedz

  Robert 5 listopada, 2016 o 12:26

  Czy wyrok w zawieszeniu mozna zamienic na grzywne i godziny spoleczne – nigdy wczesniej nie bylem karany mam 53 lata

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 6 listopada, 2016 o 17:04

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Gwozdzik 7 listopada, 2016 o 17:25

  Witam,
  Sprawa dotyczy prawa angielskiego gdyz mieszkam na terenie Wielkiej Brytanii. Wyrok jaki zapadl to rok w zawieszeniu na dwa i 200 godzin spolecznych rozłożonych na 12m-cy. Niestety z przyczyn zdrowotnych udalo sie odrobic tylko 40 godzin i sprawa ponownie trafila do Crown Court o zniesienie reszty godzin prac spolecznych lub zamiane na inna kare. W dniu ogloszenia decyzji Sedzia chyba byl w złym humorze badz byl rasista albo poprostu moj obronca za malo sie staral, ponieważ to 160 godzin zamieniono mi na obraczke policyjna( dozor domowy) przez okres az 9 miesiecy od 19 do 7rano. Obronca przed rozprawa mowil ze to bedzie okres 3 do maksymalnie 4 m-cy ale nic nie protestowal rowniez gdy byla decyzja Sadu czytana ani tez nie podal swojej sugestii co do okresu trwania. Niestety te 9 m-cy mnie zalamalo całkowicie i uwazam, ze jest to stanowczo za duzo tylo ze wzgledu na to, ze zdrowie nie pozwala mi na prace spoleczne.
  Czy moge sie odwolac od tego wyroku o zmiejszenie tych godzin na okres 3miesiecy??
  Czy sa jakies szanse ze High Court w Londynie zlagodzi ten wyrok?
  Dodam na marginesie ze osoba z urzędu nadzoru domowego byla zaskoczona tym okresem 9 m-cznym przy mojej sprawie czynu i pierwszy raz sie z takim czyms spotkala.
  Czekam na odpowiedz co powinnam w tej sprawie zrobic? Byc moze sa inne przeslanki, o ktorych ja nie wiem…?
  Dziekuje,

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 listopada, 2016 o 19:59
  siostra 30 listopada, 2016 o 17:02

  witam, mam problem… moj brat dopuścił sie kradzieży w zeszłym roku, został zatrzymany przez policje na noc, przy wyjściu policja powiedziała mu że dostał 200 godzin prac społecznych przyznanych przez sąd. nie dostał żadnego listu, pisma ani nic. kilka dni temu został zatrzymany przez policje, najpierw do kartuz a pozniej został przewieziony do wejherowa do aresztu śledczego, i „że zamkną go na trzy miesiące do rozprawy” tyle dostałam informacji z komendy od policjanta ktory go zatrzymywał. służby więzienne nie udzielają żadnych informacji przez telefon, wiec pofatygowałam się do aresztu śledczego w wejherowie ponad 40km i również nie udzielono mi żadnych informacji ani dlaczego został zatrzymany i na jak długo i gdzie jest. proszę o pomoc co robić?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 30 listopada, 2016 o 17:10

  Adwokat powinien ustalić w areszcie do czyjej dyspozycji pozostaje brat. Następnie udać się do sądu lub prokuratury i ustalić na czym polegają problemy brata i jak mu można pomóc.

  Odpowiedz

  Kasia 1 grudnia, 2016 o 12:56

  Witam pana Mecenasa . Mam pytanie tydzień temu mój mąż został deportowany z UK do Polski . Prowadził auto pod wpływem alkoholu ma do odsiedzenia 8 miesięcy czy jest jakaś możliwość aby ten wyrok skrócić lub jakakolwiek aby mu pomóc?dziękuje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 1 grudnia, 2016 o 21:45

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Karolina 14 grudnia, 2016 o 17:42

  Dzien dobry. Mam pytanie 12 grudnia moj chlopak dostal pismo ze ma sie wstawic 3 stycznia w zakladzie karnym. Ma do odsiedzenia 8 miesiecy prawdobodobnie za prowadzenie auta pod wplywem alkoholu . i moje pytanie czy mozna sie odwolac od tego zamienic ten wyrok na grzywne lub dozor elektroniczny ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 18 grudnia, 2016 o 19:10

  Są różne możliwości rozwiązania takiej sytuacji. To wymaga dłuższej rozmowy.

  Odpowiedz

  Weronika 2 stycznia, 2017 o 11:34

  Witam! Ja z takim pytaniem. Moj maz dostal kare grzywny za kradziez, ktorej nie zaplacil. Ta kare zamieniono na prace spoleczne. Teraz jest wyrok pozbawienia wolnosci na rok i 4 miesiace po 30 zl stawek dziennych. O wyroku Sadi nic nie wiedzielismy az do teraz gdyz oboje od ponad 2 lat przebywamy za granica. Nikt z rodziny meza nie odbieral do niego listow. Czy jest mozliwosc zamiany kary pozbawienia wolnosci na kare grzywny? Czy jezeli zaplacimy za szkode poszkodowanemu to bedzie po sprawie? Bardzo prosze w miare o szybka odpowiedz. Dziekuje.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 2 stycznia, 2017 o 13:22

  Są różne możliwości postępowania w takiej sprawie. Aby udzielić konkretnej odpowiedzi musiałbym mieć więcej informacji, a najlepiej wgląd w akta.

  Odpowiedz

  JITA 5 stycznia, 2017 o 21:54

  jak odsiedziec wyrok w miejscu zamieszkania ,uk, skoro jest juz prawomocny a wydano ENA?
  czy sa szanse jeszcze aby zniesc ENA,odroczyc?
  ratunku

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 5 stycznia, 2017 o 22:06

  Przepisy przewidują różne rozwiązania w różnych sytuacjach. Każda sprawa jest inna i wymaga bardziej szczegółowego omówienia. Proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek ok 18.

  Odpowiedz

  JITA 5 stycznia, 2017 o 22:29

  DZIEKUJE
  ZADZWONIE

  Odpowiedz

  JITA 10 stycznia, 2017 o 17:56

  witam
  probowalam sie skontaktowac ale *bez odbioru* moze jakis numer bezposredni mozna prosic?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 11 stycznia, 2017 o 08:39

  wszystkie dane kontaktowe są na http://www.adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  Sebastian 11 lutego, 2017 o 02:15

  Witam dostalem 10 miesięcy pozbawienia wolności sprawa pdbyla sie beze mnie ponieważ sie przeprowadzilem nie odebralem listu . Wielokrotnie dzwonilem do sadu aby podali mi syg akt zebym mogl wyślą,c wniosek o aktualizacje adresu lecz mówiono mi ze jeszcze sprawa nie zostala zarejestrowana w systemie i nie ma przypisanej sygn a to dlatego ze moje nazwisko źle wpisali w systemie . Napisalem wniosek o przywrócenie terminu kilka dni temu odrzucili. Co robić czy da sie kare zamienić na grzywnę czy mozna zlozyc wniosek na branzolete jeżeli wynajmuje mieszkanie . Pomocy bo lada moment przyjdzie mi bilet i mój swiat sie zawali . Seba

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 11 lutego, 2017 o 13:48

  Proszę składać wniosek o dozór elektroniczny, czyli bransoletę.

  Odpowiedz

  Adam 16 lutego, 2017 o 01:52

  Witam
  Mecenasie jestem po rozprawie 15.02.17 dostałem bezwzględny wyrok 2lata i 20tys.(niby taka super ugoda z prokuraturą) Za posiadanie marihuany. Zapewne dostane bilet za miesiac /dwa….jestem osobą nie karaną. Czy jest opcja w czasie PIS na zmiane tego wyroku na grzywnę lub prace społeczne? Czy muszę to odsiedzieć? Pozdrowienia

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 16 lutego, 2017 o 19:25

  Nie ma możliwości zamiany takiego wyroku na grzywnę lub prace społeczne. Są inne możliwości pod warunkiem, że przestępstwo zostało popełnione przed 1.07.2015r.

  Odpowiedz

  Pawel 16 lutego, 2017 o 11:58

  Witam> Chcialbym sie doradzic co moge zrobic w nastepujacej sprawie.. Dostalem do odpracowania 180 godzin nie odpracowalem ich> W dniu kiedy wrocilem do Polskiposzedlem do miejsca wyznaczonego na odrobek zgszajac sie do pracy powiedziano mi ze papiery zostaly juz odeslane. Dostalem wezwanie do odsiadki na 17.11.2016 rok napisalem pismo o wstrzymanie wyroku wyrok mi wstrzymano do rozpatrzenia sprawy. napisalem zazalenie do sadu.. dostallem odpowiedz ze To mnie nie usprawiedliwia ale moge oswiadczyc na pismie ze podejmuje sie kary ograniczenia wolnosci i podejmuje wszelkim rygorom z nia zwiazanym.. napisalem to dzis dostalem odpowiedz ze to jest goloswlowne.. a drugi list ze mam sie wstawic 20.02.2017 do aresztu czy moge cos z tym zrobic?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 16 lutego, 2017 o 19:21

  Najprościej jest złożyć wniosek o dozór elektroniczny.

  Odpowiedz

  Alicja 18 lutego, 2017 o 19:28

  Witam Panie Mecenasie, mam pytanie ;
  Zostałam skazana na ograniczenie wolności w postaci 6 miesięcy prac społecznych po 30 godzin w miesiącu. Wyrok jest bardzo niesprawiedliwy, gdyż w aktach są dowody mojej niewinności. Chciałabym wnosić o kasację. Co do wykonania kary, to czy istnieje zamiana prac społecznych na grzywnę? Dodam, że chodzi o czyn z 2013 roku, ale wyrok zapadł w 2017….
  Czy w jakikolwiek sposób mogę jeszcze dochodzić swojej niewinności ? Obecnie nie pracuję, gdyż jest w moim rejonie bardzo duże bezrobocie, jestem samotną matką. Bardzo proszę o pomoc, jestem bezsilna i zrezygnowana…

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 20 lutego, 2017 o 08:06

  Istnieje możliwość zamiany na potrącenie z wynagrodzenia. W tym przypadku trzeba mieć pracę.

  Odpowiedz

  marcin 21 lutego, 2017 o 20:46

  witam. mam pytanie czy za artykuł 178 też państwo zajmują się tego typu sprawami?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 22 lutego, 2017 o 19:12

  Tak

  Odpowiedz

  Milena 26 lutego, 2017 o 13:08

  Witam . Mojemu chłopakowi przyszedł list z sadu . W liście jest napisane wydzial karny wzywa Pana do stawienia się dnia 20/03/2017r celem odbycia kary jeden Rok pozbawienia wolności z prawomocnego wyroku z dnia 26/01/2017 R w sprawie z art. 279 K i inne …2 lata temu pobił kolegę i mial zapłacić mu odszkodowanie 1000 zł i nie zapłacił … Czy jak do 20 marca zapłaci grzywne za to to nie pojdzie do wiezienia ???

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 26 lutego, 2017 o 13:36

  Nie jestem w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie bo 279 kk to kradzież, a nie pobicie. Ponadto pisze Pani o odszkodowaniu, a chce zapłacić grzywnę. Brak uiszczenia grzywny spowoduje, że sąd zamieni ją na zastępczą karę pozbawienia wolności, czyli dodatkową odsiadkę.

  Odpowiedz

  Elżbieta 20 marca, 2017 o 16:19

  Panie Mecenasie,
  a gdy już wydano postanowienie o zarządzeniu wykonania kary (nie odwołano się), sąd wydał list gończy, to czy w dalszym ciągu jest możliwość złożenia wniosku o zamianę kary ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 21 marca, 2017 o 18:10

  Są różne możliwości działania nawet po zarządzeniu wykonania kary. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

  Odpowiedz

  Dominik 21 marca, 2017 o 16:23

  Dzień dobry. Mój problem polega na tym, że w 2014 roku w czerwcu zostałem prawomocnie skazany za przestępstwo z prawa farmaceutycznego ( dokładnie wprowadzanie do obrotu środków farmakologicznych bez zezwolenia). Jakiś czas temu przez przypadek nie zapłaciłem za paliwo na stacji w kwocie 50 zł, na której notorycznie tankuję. Nie była to w moim mniemaniu kradzież tylko zwykłe zawieszenie i odjechanie bez płacenia. Sprawa trafiła do sądu skierowana przez Policję. Szkodę wyrządzoną naprawiłem mimo, że nawet nie dostałem oficjalnego wezwania tylko sam zadzwoniłem na Policję ( wcześniej wezwanie dostała moja siostra na którą jest zarejestrowany samochód) i poinformowałem że zapłacę i przyjadę zakończyć sprawę bo myślałem, że zakończy się to mandatem.
  Co dalej w tej sprawie ? Sąd pierwszego wyroku może odroczyć mi wcześniejsze zawieszenie kary?
  Czy nie lepiej by było gdybym przeciągnął to postępowanie do zakończenia okresu próby i 6 cio miesięcznego okresu ??

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 21 marca, 2017 o 18:09

  Najbezpieczniej jest sprawę przeciągnąć.

  Odpowiedz

  Patrycja 29 marca, 2017 o 15:24

  Witam. W 2012 r. zostalam skazana za posiadanie narkotykow. Wyrok to rok w zawieszeniu na 3lata. Mialam zakaz opuszczania kraju, lecz sytuacja zmusila mnie do wyjazdu za granice. Wiem ze zostal rowniez wyslany za mna list gonczy, tzw.Ena. W tej chwili mam dwoje dzieci, boje sie o ich los, w przypadku gdy zostane zatrzymana lub sama zglosze sie na policje, co sie z nimi stanie? Chcialabym uregulowac te sprawy..,bo nie moge juz zyc w wiecznym strachu. Co radzilby Pan zrobic? Bardzo prosze o pomoc.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 kwietnia, 2017 o 13:42

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Jowita 1 kwietnia, 2017 o 22:31

  Witam Pana mam takie pytanie mojemu mozowi zostal odwieszony wyrok w niemczech 1.6 roku i Niemcy zwrocili sie o deport do Niemiec a moje pytanie to czy mozna uniknac jakos tej kary pozbawienia wolnosci np przez ponowne jej zawieszenie badz inaczej ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 kwietnia, 2017 o 13:41

  Oto należy zapytać niemieckiego adwokata skoro wyrok zapadł i został odwieszony na podstawie niemieckiego prawa.

  Odpowiedz

  Przemek 3 kwietnia, 2017 o 13:17

  Miałem wyrok w zawieszeniu (wypadek ze skutkiem śmiertelnym) 2 lata na 5 i zakaz prowadzenia pojazdów na 5 lat. Zakaz ten złamałem (pracując jako mechanik przejechałem 300 metrów samochodem) Odwieszono mi wyrok , wniosłem zażalenie i dziś sąd penitencjarny i wykonywania orzeczeń moje zażalenie odrzucił i prawomocnie utrzymał wyrok odwieszający czy mogę jakoś uniknąć więzienia na przykład zamienić (wykupić się) na grzywnę czy inne prace społeczne

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 kwietnia, 2017 o 13:40

  Jest jedna możliwość ale dosyć trudna do przeprowadzenia. W każdym razie nie można się wykupić.

  Odpowiedz

  Ala 10 maja, 2017 o 18:40

  Witam mój chłopak miał zakaz prowadzenia złamał zakaz prokurator skazał to na pracę społeczne i kuratora i nagle dostał wezwanie na wyrok wykonawczy A tam prokurator odwiesil zawiasy.Jak mu pomóc on jest słaby psychicznie

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 maja, 2017 o 18:46

  Napisać zażalenie na postanowienie o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności.

  Odpowiedz

  szymon 10 maja, 2017 o 15:25

  Witam 11.2014 zostalem zlapany na kradziez na laczna kwote 72tys euro odsiedzialem 4 miesiac w niemczech i zapadl wyrok 2lata w zawieszeniu na 3 lata jakis miesiac temu dostalem pismo ze mam zaplacic cala ta kwote ,nie zaplacilem bo w sadzie nie bylo o tym zadnej wzmianki i teraz przyszlo pismo ze wyrok sie uprawomocnil i mam do odsiedzenia 2 lata prosil bym o porade czy maja takie prawo ? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 maja, 2017 o 15:31

  Czy to jest wyrok wydany przez sąd polski czy niemiecki ?

  Odpowiedz

  szymon 10 maja, 2017 o 15:34

  Sad Niemiecki z polski zadnych pism nigdy nie otrzymywalem w tej sprawie dodam ze ja pracuje jako kierowca miedzynarodowy i poprostu teraz sie boje wjechac na teren Niemiec

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 maja, 2017 o 15:38

  Musi się Pan zwrócić z takim pytaniem do adwokata niemieckiego.

  Odpowiedz

  zofia 11 maja, 2017 o 19:14

  Dzien dobry potrzebuje pomoc. Dostalam wyrok skazujacy w zawieszeniu i grzywna . nie oplacilam grzywnej z powodu choroby swojej i dziecka. Grzywna zostala zamieniona na odsiadke 10mies. Dzis do drzwi zapukala policja. Mieli nakaz doprowadzenia ale mnie nie bylo. Co moge zrobic w takiej sytuacji. Moge oplacic ta grzywna jeszcze? Prosze o szybka odp. Bo jutro mam sie stawic na komendzie.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 11 maja, 2017 o 22:16

  Są różne możliwości w zależności od tego co się dzieje. Inaczej należy postąpić jak sąd odwiesił wyrok z powodu niezapłacenia grzywny, a inaczej jak została wprowadzona zastępcza kara pozbawienia wolności.

  Odpowiedz

  zofia 11 maja, 2017 o 22:28

  Dziekuje za szybka odp. Chodzi o odwieszenie kary warunkowo zawieszonej . I co w takiej sytuacji mogeztobic. Mam cos postanowic i stawic sie jutro do policjanta. Po 8 rano. Blagam mam dzieci. A jak bym te 10tys wplacila w poniedzialek

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 12 maja, 2017 o 06:29

  Sama zapłata nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Treść wniosku jest jednak zależna od tego jaki był powód zarządzenia wykonania kary. Inaczej mówiąc aby poprawnie sporządzić wniosek należy się zapoznać z postanowieniem sądu o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności.

  Odpowiedz

  zofia 12 maja, 2017 o 06:41

  Dziekuje bardzo za odp. Ale jak ja mam uniknac tego doprowadzenia do zk? Czy moge sie z Panem skontaktowac tel.dzis i o ktore?

  marek 15 maja, 2017 o 11:42

  Witam ;w 2011 r dostałem wyrok jeden rok w zawieszeniu na trzy lata za nieprawdziwe zaświadczenia o pracy potrzebne do wzięcia kredytu , w 2015 r wyrok mi odwieszono i wydano nakaz aresztowania ponieważ nie naprawiłem szkody ,potem szkodę naprawiłem ale za póżno odwołanie od wyroku nic nie dało wyjechałem zagranice i pracuję legalnie , mam pytanie czy w moim przypadku jest szansa na zamianę wyroku na pieniądze ponieważ jest już wydany ENA lub jakaś inna szansa uniknięcia deportacji i więzienia , z góry dziękuję za informacje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 maja, 2017 o 21:46

  Jest taka szansa. To wymaga dłuższej rozmowy. Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  ela 30 maja, 2017 o 21:46

  Panie mecenasie czy osoba ktora byla skazana za jazde pod wpływem alkoholu i miała wyrok w zawieszeniu moze podjąc prace w zakładzie karnym

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 1 czerwca, 2017 o 20:02

  Jeżeli osoby zarządzające ZK wyrażą na to zgodę to może podjąć pracę nawet na zewnątrz.

  Odpowiedz

  zalamana 31 maja, 2017 o 22:22

  witam mąż dostał wyrok rok temu w zawieszeniu na zamianę do odpracowania. nie zrobił tego teraz go ścigają. czy jest możliwość zamiany tego wszystkiego na grzywnę. jest jedynym zywicielem rodziny i mamy 3 małych dzieci…

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 1 czerwca, 2017 o 20:03

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Michał 3 czerwca, 2017 o 06:32

  Witam.
  W Grudniu 2012 r. Zostałem skazany z art.279 kk. na rok w zawieszeniu na trzy. We wrześniu 2013 r. Za niestosowanie się do zakazu, Sąd skazał mnie na 4 miesiące w zawieszeniu na 3 lata. W 2015 zostałem oskarżony z pomówienia ponownie z art. 279. Wiedząc, że byłem niewinny, uwierzyłem w sprawiedliwość Polskich Sądów. Jednak mimo braku dowodów wskazujących moją winę, a nawet nie biorąc pod uwagę okoliczności potwierdzających moją niewinność. Sąd skazał mnie wraz z drugim oskarżonym, za działanie wspólnie i w porozumieniu na karę 6 miesięcy bez zawieszenia. Co pociągnęło za sobą odwieszenie poprzednich kar. Tak więc czy istnieje możliwość uniknięcia odbycia kary w zakładzie karnym lub zmniejszenia tych wyroków tak bym mógł się ubiegać o dozór elektroniczny ?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 3 czerwca, 2017 o 11:57

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Monika 22 czerwca, 2017 o 09:22

  witam

  mój przyjaciel został skazany na 4 lata pozbawienia wolności z natychmiastowym wykonaniem za przemoc domową, choć takowej w ogóle nie było. Jego wtedy żona oświadczyła mu że zgnije w więzieniu jeśli nie będzie z nią, ponieważ odszedł zabierając ze sobą dzieci, którymi sam się zajmował od urodzenia. dzieci wciąż są pod jego opieką i dostał wezwanie do stawienia się w ZK na za tydzień. czy można coś zrobić w takiej sytuacji żeby nie musiał odbywać tej kary? czy można ją jakoś zamienić albo wpłacić kaucję żeby mógł nadal wychowywać dzieci? jego była żona się nimi nie zajmie, wyrzekła się dzieci w sądzie. ona nie rozumie, że wyrządza krzywdę dzieciom a nie jemu…

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 22 czerwca, 2017 o 15:54

  Można podjąć pewne kroki jeszcze na tym etapie. To jednak wymaga osobistej rozmowy, a nie na forum publicznym.

  Odpowiedz

  Justyna 4 lipca, 2017 o 20:14

  Witam chcialabym sie dowiedzieć narzeczony dostal mandat za zle parkowanie w niemczech zapomnial i przyszla grzywna za ten mandat tylko nawet nie wiem kiedy to przyszlo ale podejzewam ze jakos w maju a macocha mojego narzeczonego dopiero mi wyslala a narzeczony siedzi w zakladzie karnym i moje pyt brzmi niby bylo na zaplate tej grzywny 2tyg a czy ja po dluzszym czasie moge to zaplacic czy juz znow za duzo czadu minelo i inne pismo przyjdzie?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 lipca, 2017 o 19:49

  Proszę płacić.

  Odpowiedz

  Madzia 12 lipca, 2017 o 17:49

  Witam mam pytanie mój chłopak dostał grzywnę w 2013 roku od tamtego czasu przybywało za granicą teraz przyjechała policja i go zabrali miał europejski list gończy o którym nie wiedział nie przebywał w tych latach w Polsce został zabrany i przewieziony do Polski na od siedzenie tego wyroku, czy jest jakaś możliwość aby go wykupić zapłacić grzywnę,!!!

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 lipca, 2017 o 19:46

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Ssss 26 lipca, 2017 o 15:05

  Witam wyslalem do. pana kancelari formularz zgloszenia jak dlugo czeka sie na jakis kontakt z panem

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 12 sierpnia, 2017 o 08:55

  Proszę dzwonić do kancelarii.

  Odpowiedz

  Piotr 29 sierpnia, 2017 o 19:48

  Witam a czy jest mozliwosc „wykupienia sie” jak wyrok byl 3 lata w zawieszeniu na 5? W 2010 roku dostalem wyrok 3 na 5 oraz kuratora i 2000zl grzywny, gdy wyjezdzalem z Polski wyrok byl jeszcze nie prawomocny dopiero po wyjezdzie dostalem list z wiadomoscia o grzywnej oraz kuratorze. Kurator nie byl w stanie sie ze mna skontaktowac oraz nie uregulowalem grzywny, po czym odwieszono mi wyrok. Mozna powiedziec ze doroslem i chcialbym naprawic bledy mlodosci. Czy jest jakas mozliwosc by uniknac odsiadki? Z gory dziekuje.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 31 sierpnia, 2017 o 08:22

  Nie ma możliwości „wykupienia się” w takiej sytuacji jaką Pan opisał.

  Odpowiedz

  Ma 30 sierpnia, 2017 o 21:53

  Witam
  Panie mecenasie, mąż dostał grzywnę 1500. Z powodu złej sytuacji materialnej została rozłożona na raty, ale i tego nie byliśmy w stanie spłacać- duże wydatki na dziecko z orzeczeniem. Później sprawę przejął komornik, ale bezskuteczna była egzekucja. Teraz jesteśmy w stanie zapłacić grzywnę w Sądzie, ale boimy sie, ze juz za późno, że mogło to już zostać zamienione na karę aresztu. Moje pytanie, do kiedy można wpłacać takie grzywny? Słyszałam że nawet w dniu aresztowania, można na komendzie lub w Sądzie.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 31 sierpnia, 2017 o 08:20

  Można wpłacić w każdej chwili.

  Odpowiedz

  Patryk 5 listopada, 2017 o 11:29

  Witam.
  Mam taki problem zostałem skazany na rok w zawieszeniu na trzy lata, przez ten czas odwiesili mi zawiasy
  i mam isc siedziec czy da rade to zamienic na kare grzywny jesli wyrok jest juz prawomocny?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 6 listopada, 2017 o 22:43

  Proszę przesłać na maila kancelarii więcej informacji.

  Odpowiedz

  Aneta 11 stycznia, 2018 o 23:55

  Proszę , mi napisać, co grozi mojemu narzeczonemu, jak mam to rozumieć. Czytam artykuł w gazecie „Mężczyzna ma zakaz kierowania i cofnięte uprawnienia, mimo to w ciągu roku był 4 -krotnie przyłapany za kierownicą. Tym razem po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna ma do odsiedzenia 10 miesięcy kary za lekceważenie wyroku. Nie wiem czy kary pozbawienia czy ograniczenia, nie wiem co za to grozi. Chciałam zapytać, czy jest możliwe wniesienie kaucji? albo kary grzywny? Jeśli tak, to gdzie i do kiedy należy takie dokumenty złożyć o to? czy ważny jest czas?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 18 stycznia, 2018 o 11:37

  Na tym polega praca adwokata aby wszystkie te tematy „ogarną”. Proszę się zwrócić do adwokata aby podjął czynności w celu wynegocjowania zastosowania wolnościowych środków zapobiegawczych.

  Odpowiedz

  Sylwia 15 stycznia, 2018 o 15:59

  Witam moi synowie maja zawiasy i dozur kuratora 2lata w zawieszeniu na 4miesiace i znów pobili chlopaka jeden z nich zlamal mu nos co im za to grozi.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 18 stycznia, 2018 o 11:33

  Grozi im nowy wyrok za pobicie i odwieszenie starej kary. Sprawa jest poważna.

  Odpowiedz

  Krzysiek 21 stycznia, 2018 o 23:44

  Panie mecenasie w 2003 roku dostalem wyrok 6 miesiecy odpracowania za skladanie falszywych zeznan w sadzie i nie odpracowalem i 2006 roku wyjechalem za granice. W 2008 roku odwieszono mi wyrok na 90 dni i poszukuja mnie w polsce listem gonczym. Co moge zrobic w tej sytuacji?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 24 stycznia, 2018 o 20:29

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Marcin 8 lutego, 2018 o 07:29

  Witam Pana mam pytanie w 2014 roku z OBI ukradlem wiertlo o wartosci 8euro dostalem zato kare grzywny kturej nie zaplacilem bo niewiedzialem bylem w pracy i żona odebrala pismo potem w 2017 roku zamienili mi to na 6miesiecy wieżienia odwolalem sie i sod Najwyrzszy skasowal ten wyrok do ponownego rozpatrzenia kture sie nieodbylo bo nic niedostalem i teraz mi znowu przyszlo że mam sie wstawic do odbycia kary prosze o odp

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 8 lutego, 2018 o 14:39

  Pana wiedza na temat sprawy jest niepełna. Należy zapoznać się z aktami aby ustalić co się stało i jakie można dalej podjąć kroki. Może Pan zrobić to osobiście lub może to zrobić za Pana adwokat.

  Odpowiedz

  Karol 10 lutego, 2018 o 09:20

  Dzien dobry panie mecenasie mam pytanie czy z prawomocnym wyrokiem 1rok i 10 miesiecy za kradziesz i zniszczenie mienia da sie cos zrobic czy jest juz zapuzno bo wyrok jest z roku 2006 dodam ze wyrok poczontkowo byl warunkowo zawieszony niestety sad go odwiesil bo wyjechalem do holandii i nie utrzymywalem kontaktu z kuratorem i do dzisiaj sie uchylam od stawienia sie do zakladu karnego dodam rownie ze naprawilem wszystkie szkody za ten wrok czy jest mozliwosc zamieny tego wyroku na jakies ine prace albo cos w tym stylu

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 lutego, 2018 o 09:30

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Karol 10 lutego, 2018 o 11:57

  Problem z tym ze nie moge sie dodzwonic do kacelarii czy mogl by pan podac jakis numer kontaktowy

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 lutego, 2018 o 12:48

  Proszę dzwonić od kancelarii na nr 0048 32 271 27 90 poniedziałku do czwartku w godzinach pomiędzy 9,00 a 17,00 czasu polskiego lub na nr 0048 601 47 77 38.

  Odpowiedz

  beata 10 lutego, 2018 o 21:55

  Panie Mecenasie mam takie pytanie. Syn został skazany prawomocnym wyrokiem 4 lata i 4 miesiące z tego odsiedział w areszcie śledczym 2 lata i 6 miesięcy wyszedł za kaucją do zakończenia rozprawy. Teraz wyrok uprawomocnił się i na dniach oczekujemy tzw. biletu do wstawienia sie w areszcie. Tylko pytanie teraz dotyczy tego co ma zrobic aby mógł wyrok wykonac w areszcie niemieckim dlatego ze tam ma stały meldunek tam pracuje,założył rodzine. Czy może tam sam sie zgłosić a pismo do sadu wysłac? jak to wygląda ? Dziękuję z góry za odpowiedz i Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 lutego, 2018 o 23:12

  Jeżeli syn chce odbywać karę w Niemczech to musi uzyskać zgodę sądu polskiego i niemieckiego, a to nie jest taka prosta sprawa.

  Odpowiedz

  Patrycja 13 marca, 2018 o 22:19

  Panie Mecenasie Mój mąż miał wyrok z 2009r 2/5l i zapłacenie zadośćuczynienia opuścił kraj kary prawdopodobnie nie spłacił odwiesili mu kare i wysłano za nim list gończy .. zostal zatrzymany w Niemczech i teraz będzie deportowany do polski. Czy będzie musiał odsiedzieć ten wyrok czy ja mogę za niego spłacić zadośćuczynienie czy można kare pozbawienia wolności zamienić na grzywnę ? Mieszkamy na stałe w Holandii .

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 14 marca, 2018 o 05:28

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Bunia 21 czerwca, 2018 o 15:40

  Mój brat w 2015 roku spowodował wypadek pod wpływem alkoholu I bez uprawnień, oraz samochód nie był ubezpieczony ani zarejestrowany. Zaraz po wypadku wyjechał do Niemiec gdzie do dnia dzisiejszego mieszka. Zapłacił karę grzywny I koszta sądowe natomiast reszta jest zamienione na odsiadke. Dodam że nie bylo bo na żadnej sprawie ani nie odebrał ani jednego listu z sadu. Czy jest jakaś szansa na zamianę tego wyroku na karę grzywny? Brat nie chce się ukrywać całe życie Ale i też nie chce iść siedzieć.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 22 czerwca, 2018 o 07:59

  Z Pani wpisu nie wynika nawet jaki to jest wyrok. W takiej sytuacji trudno udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi. Najlepiej niech brat do mnie zadzwoni w poniedziałek po 18.

  Odpowiedz

  Pawel 19 lipca, 2018 o 11:06

  witam mam takie pytanie czy jak mam wyrok prawomocny 10 miesiecy z 2012 roku czy ten wyrok moze sie przedawnic lub czy mozna zamienic na kare pieniezna dziekuje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 19 lipca, 2018 o 11:27

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  denis 25 sierpnia, 2018 o 20:53

  WITAM, WYJECHALEM Z POLSKI I WIEDZIALEM ZE MAM 1000 GODZIN DO ODRÓBKI + PAMIĘTAM ŻE BRAŁEM LAPTOP W NEONECIE A NIE ZAPŁACIŁEM ANI JEDEN RATY PONIEWAŻ MUSIAŁEM JECHAĆ POMÓC MOJEJ KOBIECIE Z KTÓRA DZISIAJ MAM ROCZNE DZIECKO, W POLSCE MNIE NIE BYŁO 3 LATA. CZY WYROK ZAPADŁ CZY JAK

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 27 sierpnia, 2018 o 08:38

  Mogę to sprawdzić. Jeżeli jest Pan zainteresowany to proszą zadzwonić pod nr tel +48 32 2712790 lub napisać na adres : sekretariat@adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  anna 21 października, 2018 o 21:58

  Wtam .
  W2003 roku zostałam skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności w Niemczech, grzywna 900euro,nie odbyłam kary i nie zaplacilam grzywny minelo już 15 lat czy uleglo to przedawnieniu.Zaznacze ze od 2013 roku latam na urlopy z niemiec do Hiszpani ,Portugali,teraz wybieram się do Turcji i wiem ze jest odprawa wiza proszę o odpowiedz pozdrawiam i dziekuje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 29 października, 2018 o 11:10

  Oto należy zapytać niemieckiego adwokata.

  Odpowiedz

  Monis 22 grudnia, 2018 o 09:49

  Witam sytuacja wyglada tak moj partner dostal wyrok w 2016 roku do odsiatki ale wyjechalismy do niemiec wyslali za nim list gonczy I teraz przyszedl mu termin n.a. zgloszenie sie do odsiatki n.a. 2 stycznia mamy dwojke dzieci on ma tu firme czy mozemy kare tych 10 miesiecy zamienic n.a. grzywne lub cos jeszcze z tym zrobic np dozor policyjny ale tu w niemczech bo mamy tu swoje zycie wiec pl nie wchodzi w gre

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 22 grudnia, 2018 o 11:22

  Myślę, że jest kilka rozwiązań. Proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek. Będę dostępny do godziny 12,00

  Odpowiedz

  Fredi007 22 stycznia, 2019 o 05:26

  Witam, dziś narzeczony dostał list z terminem do odbycia kary na 1 rok i 3 miesiące. Czy coś jeszcze możemy zrobić. Czy istnieje możliwość zamiany kary na grzywnę. Mamy 8 miesięczna córkę, sprawa z czasu gdzie jeszcze nie bylo jej na świecie. Mamy tak po prostu pozbawić dziecko ojca.?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 22 stycznia, 2019 o 12:45

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Patrycja 26 stycznia, 2019 o 11:27

  Witam, mężczyzna mieszka w Niemczech, przez 10 lat nie był karany pracuje, ma kobietę i troje dzieci, jest jedynym zywicielem rodziny, nie miał przez ten czas kłopotu z prawem W Polsce miał wyrok nie zapłacony dług w wysokości 55 tysięcy złotych. Miał kontrolę jadąc samochodem, zatrzymali go. Obecnie jest w więzieniu. Prawdopodobnie będzie przetransportowany do Polski by odsiedziec zostało mu 8 miesiecy. Czy jak dług zostanie zapłacony jest szansa że wyjdzie na wolność?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 27 stycznia, 2019 o 13:08

  Zbyt mało informacji aby odpowiedzieć na to pytanie. Sprawa jest trudna ale możliwa do przeprowadzenia.

  Odpowiedz

  El 7 maja, 2019 o 22:32

  Dzień dobry,
  Panie Mecenasie mój mąż został zatrzymany przez belgijską policję za kradzież. Rozmawiałam z belgijskim adwokatem nt deportacji. Chcielibyśmy by mąż pozostał w belgijskim więzieniu z powodu lepszych warunków oraz możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie. Czy mógłby Pan podpowiedzieć mi jak argumentować wniosek do sądu o pozostanie męża na terenie Belgii? Mamy polski adres stałego meldunku, brak meldunku belgijskiego i mamy dwoje malutkich dzieci. Z góry dziękuję

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 12 maja, 2019 o 18:33

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Pol 13 października, 2019 o 15:16

  Witam mam prawomocny wyrok 2.5 roku czy jes szansa uniknonc tej kary

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 października, 2019 o 19:41

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Dagmara 3 listopada, 2019 o 21:35

  Witam, czy mial Pan do czynienia z zamiana kary polskiej na angielska? Czy sad polski wogole kiedykolwiek wydal taka zgode? Jakie warunki musza byc spelnione zeby byla szansa na powodzenie?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 4 listopada, 2019 o 19:05

  Nie ma możliwości zamiany „kary polskiej na angielską” Jest natomiast możliwość przekazania do wykonania za granicę wyroku wydanego przez sąd w Polsce. Zajmuję się tego rodzaju sprawami.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 12 maja, 2017 o 12:05

  Nie da się takiej sprawy załatwić przez internet. Proszę się skontaktować z kancelarią.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: