Zamiana kary pozbawienia wolności na pieniądze

Damian Tomanek        06 marca 2016        22 komentarze

Tytuł wpisu może sugerować, że wpłacając określoną kwotę można „wykupić się” od obowiązku odbycia kary pozbawienia wolności. Nie do końca tak to działa, choć coś jest na rzeczy. W grudniu 2015r. pisałem o zamianie kary pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności. Można przeczytać o tym tutaj. Dzisiaj zrobimy krok następny, prowadzący do zamiany kary ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej kontrolowanej pracy na karę pieniężną.

Przypomnijmy zatem tytułem wstępu, że jeżeli sąd orzekł pierwotnie karę pozbawienia wolności nie przekraczającą jednego roku z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a następnie wyrok ten odwiesił przed dniem 1.07.2015r., to istnieje możliwość zamiany takiej kary pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Oczywiście jeżeli przebywasz za granicą, to średnio Cię urządza perspektywa pracy w Polsce. Jest jednak rozwiązanie. Kodeks karny wykonawczy przewiduje możliwość polegającą na tym, że zamiast pracy na cele społeczne będzie Ci zabierana  i przekazywana do sądu, część Twojego wynagrodzenia. Oczywiście musisz mieć stałą pracę. Przepis ten brzmi w sposób następujący: „W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę…” 

Takie rozwiązanie dla wielu jest najkorzystniejsze, ponieważ nic się w ich życiu nie zmienia poza czasowym zmniejszeniem dochodów. W każdym razie nie trzeba wywracać życia do góry nogami.

Podsumowując zatem, moi klienci, którzy mają do odbycia karę odwieszoną przed 1.07.2015r. ale nie większą niż rok, przechodzą następującą drogę.

Z reguły o tym, że szuka ich polski wymiar sprawiedliwości dowiadują się  kiedy zostają zatrzymani na podstawie  europejskiego nakazu aresztowania. Następnie po opuszczeniu sądu zagranicznego i otrzymaniu baila ( kaucji lub dozoru elektronicznego) szukają rozwiązania w Polsce. Jeżeli trafiają do mnie, to składam wówczas wniosek o zamianę kary pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary. Potem odbywa się posiedzenie przed sądem, w którym ważne jest uczestnictwo adwokata, skoro Ty przebywasz za granicą i osobiście nie możesz nic sądowi powiedzieć. Po zamianie wyroku “do odsiedzenia” na wyrok “do odrobienia” w formie prac społecznych składam następny wniosek o zamianę prac społecznych na potrącanie części wynagrodzenia – czyli na wyrok “do zapłacenia”. Taki wniosek również jest rozpoznawany przez sąd na posiedzeniu. Na tym posiedzeniu również Cię nie będzie, więc z tych samych powodów co wyżej, dobrze aby był tam przynajmniej Twój adwokat.

Niezależnie od tego jak mądre nazwy posiadają poszczególne instytucje prawne – w dużym uproszczeniu – efekt końcowy jest taki, że kara pozbawienia wolności zostaje zamieniona na pieniądze.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 22 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian Tomanek Marzec 24, 2016 o 16:38

Proszę do mnie zadzwonić. Nie omawiamy konkretnych spraw na forum publicznym.

Odpowiedz

GRZEGORZ Maj 13, 2016 o 22:52

Witam proszę o podanie numeru telefonu gdyż potrzebuje się z Panem skontaktować.

Odpowiedz

Damian Tomanek Maj 15, 2016 o 16:32

Wszystkie dane kontaktowe są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Anna Maj 13, 2016 o 15:55

Chłopak ma wyrok 14 miesięcy pozbawienia wolności co może zrobić by wyjść wczesniej? Albo moze wyjść za kaucją?

Odpowiedz

Damian Tomanek Maj 15, 2016 o 16:34

Jeżeli już odbywa karę to przysługuje mu jedynie przerwa w karze bądź warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.

Odpowiedz

Nat Czerwiec 7, 2016 o 02:35

Witam chcialam zapytac czy jest mozliwosc zmniejszenia wyroku odsiadki jest to okolo 4lat? jest tez list gonczy a poszukiwana jest za granica
Chcialaby wrocic do kraju ale nie odsiedziec tylu Lat da sie zmniejszyc wyrok lub Zamienic go na ,,pieniadze,,? Z gory dziekuje za odpowiedZ

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 8, 2016 o 18:04

Przy tak dużym wyroku można tylko próbować odroczenia wykonania kary lub warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary.

Odpowiedz

Żaneta Czerwiec 10, 2016 o 00:07

Witam jeśli mój chłopak siedzi w Aresicie i ma 1rok i 2 miesiace kary to można sie starac zeby wyszedł na kaucje ? ile by to kosztowało ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 10, 2016 o 07:38

Albo jest aresztowany albo odbywa karę. Jak odbywa karę to może tylko starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie albo o przerwę w karze.

Odpowiedz

Adam Czerwiec 20, 2016 o 13:35

Hi mam pytanie .jestem z krakowa with 2008 odbywalem kare pozbawienia wolnosci w tarnowie .midzy czasem zostalem wezwany do prokuratury w tarnowie na zlurzenie wyjasnien w sprawie wziecia telefonu z jednej sieci na podrobione zaswiadczenie o prace sprawa z 2001 roku.poczym prokurator zgodzil sie na dobrowolne poddanie sie karze w postaci grzywny. Po roku czasu dostalem wezwany do prokuratora w krakowie. Pozostajac poza granicami polski skontaktowalem sie z prokuratorem poczym oswiadczyl mI ze musze sie stawic do prokuratury osobiscie. Od czasu tej rozmowy minelo 4 lata ,czy to oznacza ze jestem poszukiwany? Prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 21, 2016 o 20:18

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie jest. Aby mieć pewność należy to sprawdzić.

Odpowiedz

Adrian Czerwiec 26, 2016 o 17:54

Dzien dobry, mam do mecenasa pytanie, czy istnieje mozliwosc ‘zamiany na pieniadze’ dwoch kar pozbawienia wolnosci w wymiarze jednego roku kazda, ktore zostaly odwieszone przed 1.07.2015r ? Sa to odrebne sprawy z dwoch roznych paragrafow. Czy sad jest przychylny na takie wnioski i czy prowadzil Pan podobne sprawy i jak wyglada to w praktyce .Jakie sa szanse na pozytywne rozpatrzenie takich wnioskow?
Prosze o odpowiedz, z gory dziekuje.
Adrian

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 26, 2016 o 19:44

Mam za mało informacji aby odpowiedzieć rzeczowo. Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Adrian Czerwiec 27, 2016 o 06:04

W najblizszych dniach skontaktuje sie z Panem. Dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Alik Lipiec 14, 2016 o 11:00

Witam,
W chwili obecnej mieszkam w Holandii. Sąd odwiesił mi na wniosek kuratora 3 wyroki z 2009 i 2010 r. ze względu na wyjazd za granice: 3 miesiące, 4 miesiące i 6 miesięcy. Wiem, że jestem poszukiwany listem gończym. Chciałbym wyprostować swoje sprawy. Czy jest możliwość zamiany tych kar na potrącenie z wynagrodzenia za pracę, którą wykonuję w Holandii?

Odpowiedz

Damian Tomanek Lipiec 18, 2016 o 10:00

Sprawa wymaga dłuższej rozmowy. Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

asia Październik 4, 2019 o 21:18

moja siostra dostała wezwanie na odsiatkw na rok czasu czy jest możliwość zamiast pójść siedzieć zamienić to na bransoletkę dorobku bądź zapłacić kaucję żeby nie poszła siedzieć czy jak już dostała że w danym dniu ma się zgłosić pod zk czy już jest za pozno

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 4, 2019 o 21:32

Niech siostra do mnie zadzwoni w poniedziałek po 18.

Odpowiedz

Elusia Grudzień 22, 2019 o 10:41

Witam. Mój kuzyn dostal wyrok 6miesiecy nie stawił się w więzieniu od 3lat nadszedł czas by coś z tym zrobić i ściągnąć go do Kraju / rodziny jest jakaś szansa by nie musiał iść do zakładu karnego?

Odpowiedz

Damian Tomanek Grudzień 24, 2019 o 16:55

Proszę dumnie zadzwonić 30.12.2019 po 17.

Odpowiedz

Syl Marzec 1, 2020 o 20:33

Mój partner jest za granicą jest ścigany listem gończym z atr 288&1czy jest możliwość żeby nie został deportowany i przełożyć tą karę na karę pieniężna

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 3, 2020 o 18:07

Niech się ze mną skontaktuje.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: