Odmowa wydania Polaka poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania

Damian Tomanek        14 listopada 2021        Komentarze (0)

Europejski nakaz aresztowania działa nie tylko w krajach wchodzących w skład Unii Europejskiej ale również w krajach które do Unii nie należą.  Tak jest między innymi z Norwegią, Wielką Brytanią, Szwajcarią itd. W Norwegi nastąpiła odmowa wydania Polaka poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania.

To co się dzieje w polskim wymiarze sprawiedliwości obserwowane jest z uwagą przez społeczność sędziowską w różnych krajach. W rezultacie przekłada się w to w sposób bezpośredni na zaufanie, a raczej jego brak do polskich sądów.

Orzeczenie sądu norweskiego

Jak opisuje tygodnik Wprost norweski Sąd Rejonowy w Vestfold odmówił realizacji wydanego w Polsce europejskiego nakazu aresztowania na podstawie którego miał zostać przekazany obywatel naszego kraju, podejrzany o szereg przestępstw narkotykowych.

Argumentacja zawarta w uzasadnieniu zaskakuje swoją obszernością i szczegółowością. Sąd w Vestfold przyznaje, że formalne warunki jakim ma odpowiadać ENA zostały spełnione, jednakże o odmowie  wydania Polaka zadecydowały wątpliwości, co do stanu praworządności w Polsce.

Odmowa wydania Polaka poszukiwanego europejskim nakazem aresztowaniaSąd wymienia prawie wszystkie „grzechy” reformy sądownictwa, które doprowadził do utraty zaufania wobec polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Możemy tam znaleźć odwołania do orzecznictwa  Trybunału Sprawiedliwości  Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a w szczególności do nieprzestrzegania przez polskie władze orzeczenia nakazującego zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Sąd norweski wykazał się znajomością wydanej w Polsce tzw. „ustawy kagańcowej” jak również orzeczeń  Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. To ostatnie gremium ma na swoim koncie tak dużo ekstraordynaryjnych wyroków, że transmisja telewizyjna z jego rozpraw powinna być opatrzona paskiem „przepraszamy za usterki.”

Wracając do orzeczenia sądu norweskiego, to zawiera ono  całe spektrum argumentów, które adwokat zagraniczny może wykorzystać w innych sprawach, powołując się na casus Sądu Rejonowego Vestfold.

***

Po przeczytaniu „Odmowa wydania Polaka poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania”, może zainteresuje Cię:

 1. Polacy poszukiwani europejskim nakazem aresztowania
 2. Po ilu latach przestaje działać ENA
 3. Jak odsiedzieć polski wyrok za granicą

Photo by Trnava University on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: