Co raz większą popularności wśród naszych rodaków przebywających poza Polską, cieszy się temat ewentualnej możliwości przekazania wyroku wydanego w Polsce do wykonania za granicę.
W uproszczeniu mówiąc: Panie Mecenasie, jestem poszukiwany ENA, mam wyrok do odsiedzenia w Polsce, mieszkam od par lat w UK i tam chcę go odsiedzieć. Co możemy z tym zrobić ?
Ilość maili i telefonów w tej sprawie systematycznie rośnie. Temat ten pojawia się zwłaszcza sytuacji gdy wszelkie możliwości wstrzymania wykonania kary pozbawienia wolności w oparciu o polskie przepisy zostały całkowicie wyczerpane.
O sprawie tej pisałem już jakiś czas temu tutaj, ale ze względu na zwiększone zainteresowanie wracam do tematu.
Jak odsiedzieć polski wyrok za granicą – dlaczego to takie trudne?
W dalszym ciągu ograniczenie czasowe dotyczy daty 5.12.2011r.
Wyroki które uprawomocniły się przed tą datą nie mogą być przekazywane do wykonania za granicę. Jednakże od 2011 roku minęło już sporo czasu i co raz więcej wyroków nadaje się do przekazania.
Powstaje pytanie dlaczego polskie sądy robią to rzadko i dosyć niechętnie? Moim zdaniem przyczyn jest kilka.
Po pierwsze, jest to stosunkowo mowa instytucja w polskim prawie. Komentarzy naukowych jest w tym zakresie niewiele, a i orzecznictwo sądowe jest bardzo skromne.
Dla sędziego który ma do czynienia z takim wnioskiem po raz pierwszy, brak dodatkowego materiału pomocniczego zawsze stwarza pewną trudność.
Po drugie, aby przekazać wyrok sąd polski musi się zwrócić ze stosownym wnioskiem do sądu zagranicznego lub do innego właściwego organu państwa przyjmującego do wykonania wyrok.
I tu zaczynają się schody.
Należy bowiem ustalić czy w obcym państwie jest to sąd, a jeżeli tak to jaki, a jeżeli nie sąd, to do jakiej instytucji państwowej napisać. Ustalenia takiego można dokonać samodzielnie, odnajdując Tabelę implemnetacyjną do Decyzji Ramowej 2008/909/WSiSW, bądź informacji takiej może udzielić Europejska Sieć Sądowa.
Wszystko to wymaga jednak pewnej wiedzy oraz chęci wykonania dodatkowej pracy. Nie wszyscy chcą w sobie tę dodatkową chęć wyzwolić. Znacznie łatwiej jest iść na skróty.
Jednym z elementów dokonania oceny zasadności wniosku o przekazania przez polski sąd wyroku do wykonania z granicę jest ustalenie czy wykonanie kary pozbawienia wolności za granicą pozwoli w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary.
Jest to przesłanka czysto ocenna i trudna do zweryfikowania albowiem wiąże się z pewnego rodzaju przewidywaniem – czasami dalekiej – przyszłości.
Dlatego znacznie łatwiej jest sądowi „wywróżyć”, że odbywanie kary za granicą nie spowoduje osiągnięcia szybszej i lepszej resocjalizacji. Wówczas odpada „zabawa“ w szukanie sądów lub instytucji zagranicznych, tłumaczenia na języki obce itp.
Co można zrobić aby sprawę sądowi ułatwić?
W tym miejscu bardzo przydaje się zorientowany w sprawie adwokat, który odrobi za sąd część pracy.
Po pierwsze odnajdzie w aktach prawnych Unii Europejskiej przepisy z których wynika w jakim kraju, jaki organ jest właściwy do rozpoznania wniosku o przekazanie kary do wykonania, a po drugie przygotuje argumentację i dowody na jej poparcie, w taki sposób aby sąd polski mógł dojść do wniosku, że wykonanie kary pozbawienia wolności za granicą będzie skutkowało lepszą i szybszą resocjalizacją.
Po trzecie pójdzie na posiedzenie do sądu na którym Ciebie nie będzie i postara się przekonać polski sąd do tego, że jak odbędziesz karę za granicą, to po wyjściu staniesz się prawdziwym aniołem. Nie to co po odbyciu kary w Polsce.
Kompetentny adwokat wcale nie gwarantuje końcowego sukcesu ale znacznie zwiększa jego prawdopodobieństwo.
Damian Tomanek
adwokat
Zdjęcie w poście pochodzi z Unsplash
***
W Hiszpanii na podstawie ENA zatrzymano króla
Co jakiś czas pojawia się informacja z której można dowiedzieć się o skutecznym działaniu europejskiego nakazu aresztowania.
Osoby poszukiwane próbują zmieniać wizerunek, dokumenty, miejsce pobytu itd. Zabiegi te w większości wypadków okazują się bezskuteczne. Więcej możesz przeczytać [Czytaj dalej…]
{ 30 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
prosze bardzo.a jak sie jest polakiem z podwujnym obywatelstwem I ma sie wyrok z przed 15 lat I od tych wlasnie 15 lat mieszka sie w kraju jaKim jest francja.I jest sie jej obywatelem .to Co wtedy z europejskim nakazem aresztowania .kto potrafi mi odpowiedziec prosze o kontakt
Ilość posiadanych obywatelstw n ma wpływu na ważność ENA.
A w Francji nie mogą deportowac do Polski?
Tak.
Rowniez mam Sprawe toczaca sie w Polsce i mam podwojne obywatelstwo – Polsko-Niemieckie. Sprawa jest z ubieglego roku i boję się ,że zostane deportowany do Polski. Czy bede mogl odsiadywac kare w Niemczech i czy zostanie ona dostosowana do obowiazujacych tu przepisow? Adwokat mowil mi ,ze bede mogl w Niemczexh odbywac kare i bedzie ona lagodniejsza. Czy to prawda? A i czy dobrze zrozumialem -z Francji nie moga deportowac do Polski?
Proszę do mnie zadzwonić.
Proszę do mnie zadzwonić
Mój syn odbywa kare na Cyprze i ma jeszcze wyrok polski czy mógłby od siedzieć ja na Cyprze
Proszę do mnie zadzwonić.
Czy zatrzymany w na podstewie ENA w areszcie ekstradycyjnym ma prawa jak skazany czy tymczasowo aresztowany np: może kożystać z telefonu, mieć widzenia ?
Ma takie prawa jakie przewidują przepisy obowiązujące w kraju w którym został zatrzymany.
Witam, mam wyrok z 13 roku (4 lata) ,zaliczone 18 miesięcy aresztu śledczego, od stycznia 2017 roku mieszkam, prowadzę biznes, mam tu rodzinę, dziecko w przedszkolu, świadczenia socjalne, przynależność do parafii. Od półtora roku leczę się na terenie Niemiec na stwardnienie rozsiane oraz usprawnianie ośrodka ruchowego (problemy z chodzeniem). W Polsce refundacja oraz poziom leczenia jest dużo niższa niż w Niemczech, praktycznie żadna. Od półtora roku odraczam wykonanie kary w Polsce w sadzie okręgowym, natomiast ostatnio sąd okręgowy stwierdził, że mogę odbywać karę będąc chorym. Bardzo proszę o informację jakie mam możliwości przeniesienia kary do Niemiec.
Jest możliwość przeniesienia wykonania kary do Niemiec.
mam wyrok do wykonania w Polsce – 8 miesięcy bezwzględnej kary pozb wolności. Czy mogę starać się o dozór elektroniczny np w Holandii?
Proszę do mnie zadzwonić.
Witam serdecznie. Mam wyrok 1,5 roku do odsiadki, od 7 miesięcy mieszkam w Niemczech. Czy mogłabym odbyć w Niemczech ta karę. Mam meldunek itd.
Proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek po 17.
Proszę do mnie zadzwonić.
Witam mam pytanie 13 lutego mam się stawić w zakładzie karnym nie mieszkam w Polsce tylko w uk nie została udzieloną mi pomoc przez adwokata taka jak oczekiwałem czy teraz mogę odsiedzieć wyrok w uk czy muszę zjechać do polski nigdy nie byłem w więzieniu czy lepiej jest mi się stawić czy nie ?
istnieje możliwość przeprowadzenia sprawy o przekazanie wykonania polskiego wyroku za granicę.
Witam, w 2007 roku doszło do bójki w której jestem podejrzany o art 157 1 kk. Wyjechałem za granice i od tego czasu mieszkam w Niemczech, mam również obywatelstwo niemieckie. Niedawno przyszło mi wezwanie z prokuraury ze mam się stawić na termin charakterze podejrzanego. Niewiem co mam teraz zrobić, czy jak nie pojadę na ten termin mogą mnie ściągnąć z De do Pl? Czy jest jakieś rozwiązanie w moim przypadku. W 2001 roku odbyłem 20 miesięcy kary w ZK. Tutaj ułożyłem sobie życie na nowo,w De nie byłem karany. Pozdrawiam
Proszę do mnie zadzwonić.
Dzien dobry prosze o kontak mam pare pytan proszebo kontak teloniczny
Proszę do mnie zadzwonić ok 14-15 czasu polskiego.
Witam , mam kilka pytan czy mogl bym prosic o jakis kontakt tel?
Pozdrawiam
Wszystkie dane kontaktowe znajdują się na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl
Jak można się z panem skontaktować ?
http://www.adwokat-tomanek.pl Tam są wszystkie dane kontaktowe.
Rozmawiałem z wieloma adwokatami i każdy nie miał pojęcia o czym mówię ,konkretnie zagadnienia ENA oraz przenoszenie wykonania kary z Polski do kraju UNI .Pan Damian podczas pomocy dla mnie wykazał się profesjonalnym podejściem do sprawy doprowadzając ją do końca z pełnym sukcesem .Próżno szukać innego adwokata ,z mojego doświadczenia uznam że jest to bez szansy w Polsce .Kancelaria Tomanek zrobiła to bez trudu .
Dziękuję za miłe słowa.