Jak odsiedzieć polski wyrok za granicą.

Damian Tomanek        01 października 2017        11 komentarzy

Co raz większą popularności wśród naszych rodaków przebywających poza Polską, cieszy się temat ewentualnej możliwości przekazania wyroku wydanego w Polsce do wykonania za granicę. W uproszczeniu mówiąc: Panie Mecenasie, jestem poszukiwany ENA, mam wyrok do odsiedzenia w Polsce,  mieszkam od par lat  w UK i tam chcę go odsiedzieć. Co możemy z tym zrobić ?

Ilość maili i telefonów w tej sprawie systematycznie rośnie. Temat ten pojawia się zwłaszcza sytuacji gdy wszelkie możliwości wstrzymania wykonania kary pozbawienia wolności w oparciu o polskie przepisy zostały całkowicie wyczerpane. O sprawie tej pisałem już jakiś czas temu tutaj, ale ze względu na zwiększone zainteresowanie wracam do tematu.

W dalszym ciągu ograniczenie czasowe dotyczy daty 5.12.2011r. Wyroki które uprawomocniły się przed tą datą nie mogą być przekazywane do wykonania za granicę. Jednakże od 2011 roku minęło już sporo czasu i co raz więcej wyroków nadaje się do przekazania. Powstaje pytanie dlaczego polskie sądy robią to rzadko i dosyć niechętnie? Moim zdaniem przyczyn jest kilka.

Po pierwsze, jest to stosunkowo mowa instytucja w polskim prawie. Komentarzy naukowych jest w tym zakresie niewiele, a i orzecznictwo sądowe jest bardzo skromne. Dla sędziego który ma do czynienia z takim wnioskiem po raz pierwszy, brak dodatkowego materiału pomocniczego zawsze stwarza pewną trudność.

Po drugie, aby przekazać wyrok sąd polski musi się zwrócić ze stosownym wnioskiem do sądu zagranicznego lub do innego właściwego organu państwa przyjmującego do wykonania wyrok. I tu zaczynają się schody. Należy bowiem ustalić czy w obcym państwie jest to sąd, a jeżeli tak to jaki, a jeżeli nie sąd,  to do jakiej instytucji państwowej napisać. Ustalenia takiego można dokonać samodzielnie, odnajdując Tabelę implemnetacyjną do Decyzji Ramowej 2008/909/WSiSW, bądź informacji takiej może udzielić Europejska Sieć Sądowa. Wszystko to wymaga jednak pewnej wiedzy oraz chęci wykonania dodatkowej pracy. Nie wszyscy chcą w sobie tę dodatkową chęć wyzwolić. Znacznie łatwiej jest iść na skróty.

Jednym z elementów dokonania oceny zasadności wniosku o przekazania przez polski sąd wyroku do wykonania z granicę jest ustalenie czy wykonanie kary pozbawienia wolności za granicą pozwoli w większym stopniu zrealizować wychowawcze i zapobiegawcze cele kary. Jest to przesłanka czysto ocenna i trudna do zweryfikowania albowiem wiąże się z pewnego rodzaju przewidywaniem – czasami dalekiej – przyszłości. Dlatego znacznie łatwiej jest sądowi “wywróżyć”, że odbywanie kary za granicą nie spowoduje osiągnięcia szybszej i lepszej resocjalizacji. Wówczas odpada „zabawa“ w szukanie sądów lub instytucji zagranicznych, tłumaczenia na języki obce itp.

Co można zrobić aby sprawę sądowi ułatwić?

W tym miejscu bardzo przydaje się zorientowany w sprawie adwokat, który odrobi za sąd część pracy. Po pierwsze odnajdzie w aktach prawnych Unii Europejskiej przepisy z których wynika w jakim kraju, jaki organ jest właściwy do rozpoznania wniosku o przekazanie kary do wykonania, a po drugie przygotuje argumentację i dowody na jej poparcie, w taki sposób aby sąd polski mógł dojść do wniosku, że wykonanie kary pozbawienia wolności za granicą będzie skutkowało lepszą i szybszą resocjalizacją. Po trzecie pójdzie na posiedzenie do sądu na którym Ciebie nie będzie i postara się przekonać polski sąd do tego, że jak odbędziesz karę za granicą, to po wyjściu staniesz się prawdziwym aniołem. Nie to co po odbyciu kary w Polsce.

Kompetentny adwokat wcale nie gwarantuje końcowego sukcesu ale znacznie zwiększa jego prawdopodobieństwo.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rathery Styczeń 3, 2018 o 16:57

prosze bardzo.a jak sie jest polakiem z podwujnym obywatelstwem I ma sie wyrok z przed 15 lat I od tych wlasnie 15 lat mieszka sie w kraju jaKim jest francja.I jest sie jej obywatelem .to Co wtedy z europejskim nakazem aresztowania .kto potrafi mi odpowiedziec prosze o kontakt

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 7, 2018 o 17:36

Ilość posiadanych obywatelstw n ma wpływu na ważność ENA.

Odpowiedz

Konrad Styczeń 11, 2018 o 16:12

A w Francji nie mogą deportowac do Polski?

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 18, 2018 o 11:40

Tak.

Odpowiedz

Patryk Luty 4, 2018 o 10:22

Rowniez mam Sprawe toczaca sie w Polsce i mam podwojne obywatelstwo – Polsko-Niemieckie. Sprawa jest z ubieglego roku i boję się ,że zostane deportowany do Polski. Czy bede mogl odsiadywac kare w Niemczech i czy zostanie ona dostosowana do obowiazujacych tu przepisow? Adwokat mowil mi ,ze bede mogl w Niemczexh odbywac kare i bedzie ona lagodniejsza. Czy to prawda? A i czy dobrze zrozumialem -z Francji nie moga deportowac do Polski?

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 5, 2018 o 21:37

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 25, 2018 o 09:55

Proszę do mnie zadzwonić

Odpowiedz

Ilona Listopad 22, 2018 o 19:18

Mój syn odbywa kare na Cyprze i ma jeszcze wyrok polski czy mógłby od siedzieć ja na Cyprze

Odpowiedz

Damian Tomanek Grudzień 9, 2018 o 10:47

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Mikołaj Kwiecień 7, 2019 o 21:38

Czy zatrzymany w na podstewie ENA w areszcie ekstradycyjnym ma prawa jak skazany czy tymczasowo aresztowany np: może kożystać z telefonu, mieć widzenia ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 9, 2019 o 19:11

Ma takie prawa jakie przewidują przepisy obowiązujące w kraju w którym został zatrzymany.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: