Damian Tomanek

adwokat

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1999r. prowadzę wraz z żoną praktykę adwokacką. Od 2006r., tj. od czasu kiedy przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać w Polsce, zajmuję się w praktyce Europejskim Nakazem Aresztowania. W tym czasie przebrnąłem przez góry ludzkich problemów i przyprowadziłem do spokojnej przystani dziesiątki osób które porwał sztorm polskiego wymiaru sprawiedliwości...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy sędzia powołany po zmianach w KRS może orzekać w sprawach ENA

Damian Tomanek        21 grudnia 2021        Komentarze (1)

Procedura wydawania orzeczeń przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wymaga wcześniejszego zajęcia stanowiska przez Rzecznika Generalnego tej instytucji.

Czy sędzia powołany po zmianach w KRS może orzekać w sprawach ENA - TSUERzecznik w osobie Athanasios Rantos w swojej opinii odniósł się do sprawy przedstawionej przez Sąd w Amsterdamie, a dotyczącej europejskiego nakazu aresztowania wydanego w Polsce. Problem dotyczy orzekania w Polsce przez sędziów którzy zostali powołani przez neo-KRS, a co za tym idzie ich niezawisłość jest powszechnie kwestionowana.

Opinia Rzeczników nie wiąże Trybunału, ale w większości przypadków późniejsze wyroki są zgodne z kierunkami wskazywanymi w ich opiniach.

Czy sędzia powołany po zmianach w KRS może orzekać w sprawach ENA?

Sąd Holenderski powziął wątpliwość czy podstawą odmowy wykonania ENA może być okoliczność, że sędzia który ma w Polsce rozpoznawać sprawę poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania jest nieprawidłowo powołany, bądź też nie da się ustalić sędziego, który sprawę będzie prowadził.

W ocenie Rzecznika Generalnego:

sam fakt, iż sprawą będzie się zajmował sędzia nieprawidłowo powołany, nie może być powodem do odmowy wydania osoby poszukiwanej ENA.

W tych sprawach należy sprawdzić, czy sytuacja osób, których dotyczą nakazy jest przedmiotem zainteresowania władzy wykonawczej, które to zainteresowanie wykracza poza konkretne elementy zarzucanych przestępstw i naraża poszukiwanego na ryzyko, że jego sprawa nie zostanie rozpatrzona bezstronnie.

Rzecznik uściślił, że wątpliwości po stronie wykonującego ENA organu sądowego, co do rzeczywistego wpływu  sędziów powołanych w sposób nieprawidłowy, same w sobie nie są wystarczające do wykazania naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a zatem do uzasadnienia ewentualnej odmowy wykonania ENA.

Trzeba dodatkowo wykazać, że sędziowie w konkretnej sprawie mogą nie być niezawiśli. Zdaniem Rzecznika Generalnego to na osobie, której dotyczy europejski nakaz aresztowania, spoczywa obowiązek wykazania elementów, z których wynika, że:

  • sędziowie zaangażowani lub mogący być zaangażowani w jego sprawę należą do grona sędziów powołanych w ramach  kontrowersyjnych reform,
  •  wydający ENA organ sądowy sam jest dotknięty brakiem niezawisłości od władzy wykonawczej,
  • osoba poszukiwana musi wykazać przyczyny dla których uważa, że taka sytuacjaej może mieć niekorzystny wpływ na jej sprawę, biorąc pod uwagę istotne warunki dotyczące jej sytuacji osobistej, charakteru przedmiotowych przestępstw i kontekstu faktycznego, na którym opiera się ENA.

Z pewnością pomoże Ci doświadczony adwokat

Oczywiście wykazanie tego jest bardzo trudne. Sprawny adwokat może ustalić czy konkretny sędzia jest powołany przez starą czy przez nową KRS. Natomiast niezmiernie trudno jest udowodnić, że władza wykonawcza w Polsce interesuje się konkretną sprawą i chce mieć wpływ na treść orzeczenia.

Oczywiście, o ile sprawa dotyczy osób z pierwszych stron gazet które, w sposób jawny występuje przeciwko obecnej władzy to takie wykazanie będzie możliwe. Natomiast w 99% spraw dotyczących zwykłych ludzi nie będzie możliwe wykazanie tego, że władza polityczna się interesuje takimi sprawami jak: alimenty, wyłudzenia kredytów, niespłacone długi,  kradzież samochodów itp.

Już w krótce przekonamy się co z pytaniem Sądu Holenderskiego i opinią Rzecznika zrobi TSUE.

Może zainteresować Cię również:

  1. Wyrok TSUE w sprawie wydanego w Polsce ENA
  2. Jak bronić się przed deportacją do Polski

***

Ile mam czasu zanim złapią mnie na podstawie ENA

„Planuje wyjechać do Portugalii. Czy mogą wydać za mną ENA i jak długo to będzie trwać? Proszę powiedzieć ile mam czasu zanim mnie złapią”. Powyższy cytat to klasyka gatunku, czyli maile jakie dostaję kilka razy w tygodniu.

Niestety nie jestem wróżką i nie potrafię przewidzieć kto, kiedy i gdzie zostanie złapany. Nie znam też prywatnego numeru telefonu Pana Boga i nie mogę  Go o to zapytać. Gdybym miał takie możliwości … [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    Karolina 8 marca, 2022 o 00:00

    Bardzo ciekawe wpisy, czekam na kolejne 😉

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: