Europejski nakaz aresztowania – adwokat ekspert od ENA

Damian Tomanek        13 lipca 2019        Komentarze (1)

Aleksander Goscimski - adwokatWielokrotnie pisałem już o tym, że udzielając pomocy osobom za którymi wystawiono europejski nakaz aresztowania ściśle współpracuję z adwokatami zagranicznymi. Więcej  na ten temat można przeczytać tutaj.

Adwokaci z którymi współpracuję, specjalizują się w sprawach związanych z ENA. Chciałbym abyście dzisiaj poznali jednego nich. Jest nim solicitor/adwokat Aleksander Gościmski, który prowadzi kancelarię adwokacką w Londynie i od 10 lat zajmuje się tego rodzaju sprawami.

Czy zajmuje się Pan sprawami tylko Polaków, czy również osób pochodzących z innych krajów?

A.G.: Jeden Sąd obsługuje sprawy ekstradycjijne w całej Anglii i Walii. Jest to Westminster Magistrates Court w Londynie. Na korytarzu sądowym każdego dnia wywieszona jest lista spraw. Polskie nazwiska są zdecydowanie na pierwszym miejscu, biorąc pod uwagę ilość wszystkich osób widniejących na tej liście. Tak jest od lat. Myślę ze jakieś 80 procent wszystkich spraw  ENA w Anglii to sprawy Polskie. Na drugim miejscu jest Rumunia, później inne kraje europejskie.

To nie ma nic wspólnego z jakąś naszą cecha narodowa. Nie jesteśmy większymi kryminalistami niż obywatele innych państw. Taka sytuacja świadczy wyłącznie o tym, że polskie sądy wystawiając ENA nie różnicują spraw pod względem wagi przestępstwa. Masz wyrok za 5 g trawy ? ENA. Oszustwo na allegro za 2000 PLN? ENA. Wyrok za nie płacenie alimentów? ENA. W innych krajach (oprócz Rumunii, Bułgarii oraz Litwy) za wyroki lub sprawy małego kalibru ENA się nie stosuje.

Jaki jest najczęstszy powód odmowy wydania do Polski osób poszukiwanych ENA?

A.G.: Wciąż artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka tutaj wygrywa. W sprawach małego kalibru, czy dużego upływu czasu jesteśmy w stanie przekonać Anglików aby odmówili wykonania ekstradycji do Polski.

Czy polskie sądy i polska prokuratura często popełniają błędy przy wystawianiu ENA?

A.G.: Błędy techniczne się zdarzają ale to już rzadkość. Często widzę nakazy typu  „kopiuj i wklej” albo sugerujące, że osoba jest poszukiwana do sprawy sądowej, a w rzeczywistości jest tylko podejrzana i wzywana na przesłuchanie. Ja mogę takie fakty wykorzystać do obrony.

Czy prowadząc sprawę przed sądem w UK przydaje się współpraca z polskim adwokatem?

A.G.: Każdemu klientowi o tym mówię. Jak jest adwokat w Polsce i w UK to są dwie szanse na załatwienie problemu. Widzę często, że przy współpracy w adwokatem w Polsce udaje się wycofać  ENA przed końcem sprawy w UK. Można wnioskować o przeniesienie kary do UK, albo wnioskowa o samoukaranie, które może być wyrokiem w zawieszeniu. Współpraca z polskim adwokatem w sprawach ENA to bardzo dobra inwestycja.

W jakich przypadkach potrzebna jest współpraca z polskim adwokatem?

A.G.: W każdej sprawie. Często widzę że nawet przed wyrokiem Westminster Magistrates Court w Londynieudaje się wycofać ENA jeżeli w Polsce wniosek o odroczenie kary lub zawieszenie był przygotowany przez profesjonalistę. Przeniesienie wyroku do UK też zaczyna funkcjonować coraz lepiej. W sprawach tzw. „Do sprawy”  specjalizujący się w tym adwokat może wystąpić o kaucje, list żelazny lub przesłuchanie w konsulacie.

Czy wie Pan ilu adwokatów specjalizuje się w prowadzeniu spraw związanych z europejskim nakazem aresztowania?

A.G.: Najlepiej się znają ci którzy robią to  codziennie. Jest nas kilkunastu. Widzimy się każdego tygodnia w sądzie. Znamy się wszyscy. Wiemy czego możemy się spodziewać od każdego z sędziów i jak się do ich sposobu prowadzenia spraw przygotować. Z tego co widzę po sprawach które prowadzę, to w Polsce adwokatów zajmujących się profesjonalnie i skutecznie sprawami europejskiego nakazu aresztowania jest bardzo mało.

Czy adwokat który się na europejskich nakazach aresztowania nie zna może również popsuć sprawę?

A.G.: Niestety  tak. Wielu osobom nie jestem wstanie pomóc. Zdarza się to najczęściej gdy zostali źle pokierowani przez prawnika któremu się tylko wydawało, że zna się na europejskich nakazach aresztowania, bo przeczytał sam przepis. Potem jest tragedia.

Jaką  sprawę uważa Pan za swój największy sukces?

A.G.: Największą satysfakcję mam wówczas kiedy widzę radość na twarzach rodzin mojego klienta gdy ten wychodzi z aresztu. Łzy szczęścia tych osób dają mi energie do dalszej walki. Sukcesów przez te lata było wiele. Miło wspominam wszystkie.

W jaki sposób można się z Panem skontaktować?

A.G.: Wpisując moje nazwisko w google znajdziecie stronę mojej kancelarii, a na niej wszystkie namiary. Można zobaczyć ją tutaj.

Czy od czasu gdy ruszyła procedura związana z Brexitem zmniejszyła się ilość spraw związanych z ENA?

A.G.: Tak ale nie myślę, że to nie przez Brexit. Około  20 000 Polaków opusza teraz Anglie co roku. Funt jest dzisiaj dużo słabszy. Ludzie się już pobudowali w Polsce. Najwięcej aresztowań było w okresie od 5 do 10 lat temu, kiedy to imigracja była największa. W m czasie wiele osób zostało już zatrzymanych. A może się teraz lepiej chowają? 🙂

Czy gdy dojdzie do całkowitego wyjścia UK z Unii Europejskiej to europejski nakaz aresztowania będzie dalej funkcjonował w UK?

A.G.: Tak. Rząd UK nie może dopuścić do tego aby to nie funkcjonowało. Różnica będzie tylko taka, że sprawy będą trwały dłużej.

Dziękuję za rozmowę. Życzę wielu sukcesów w sprawach związanych z europejskim nakazem aresztowania. Mam nadzieję, że nasza dalsza współpraca będzie skutkowała łzami szczęścia u rodzin naszych klientów.

A.G.: Dziękuję również.

***

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

maria 18 lipca, 2019 o 16:24

Na pewno porozmawiam z tym ekspertem w sprawie mojego problemu

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: