Damian Tomanek

adwokat

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1999r. prowadzę wraz z żoną praktykę adwokacką. Od 2006r., tj. od czasu kiedy przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać w Polsce, zajmuję się w praktyce Europejskim Nakazem Aresztowania. W tym czasie przebrnąłem przez góry ludzkich problemów i przyprowadziłem do spokojnej przystani dziesiątki osób które porwał sztorm polskiego wymiaru sprawiedliwości...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

ENA i dozór elektroniczny

Damian Tomanek        19 maja 2025        Komentarze (0)

Rok temu pisałem o dozorze elektronicznym. Więcej możesz przeczytać tutaj. Ponieważ życie płynie do przodu to, również obecna władza ma w planach dokonanie zmian w przepisach związanych z dozorem elektronicznym.

ENA i dozór elektroniczny

Zmiany w przepisach o dozorze elektronicznym

Na szczęście planowane zmiany idą w kierunku rozszerzenia możliwości zastosowania tego środka w postępowaniu wykonawczym.

Są też plany zastosowania tego środka w postępowaniu przygotowawczym, czyli ma zostać wprowadzony tzw. areszt domowy. Jest to dobra wiadomość dla części osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania w postępowaniu przygotowawczym. Czasami słyszę, od moich klientów, że są skłonni wrócić do kraju pod warunkiem, że nie trafią do aresztu.

Dozór elektroniczny — stan na dzień dzisiejszy

W dniu dzisiejszym dozór elektroniczny może być stosowany tylko w postępowaniu wykonawczym, czyli po uprawomocnieniu się wyroku. Jednym z warunków formalnych jego zastosowania przez sąd jest to, by kara pozbawienia wolności nie przekraczała jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Jest jeszcze drugi przypadek kiedy dozór elektroniczny może być zastosowany, tym razem przez komisję penitencjarną w zakładzie karnym. Wówczas jednym z warunków formalnych jest to, by orzeczona kara nie przekraczała trzech lat pozbawienia wolności, a okres pozostały do końca kary nie przekraczał sześciu miesięcy.

Dozór elektroniczny — planowane zmiany

Do wykazu prac legislacyjnych trafiły projekty zmian, które mają polegać na tym, że dozór elektroniczny będzie mógł  być zastosowany, przez komisję penitencjarną w zakładzie karnym wówczas gdy orzeczona kara nie przekraczała trzech lat pozbawienia wolności, a okres pozostały do końca kary nie przekraczał jednego roku i sześciu miesięcy.

Areszt domowy

Całkowitą nowością ma być dozór elektroniczny stosowany jako środek zapobiegawczy w postępowaniu przygotowawczym. Będzie to mniej dotkliwy środek zapobiegawczy od tymczasowego aresztowania. Będzie to jednak rodzaj pozbawienia wolności.

Jeżeli chodzi o środki zapobiegawcze to obecnie mamy tylko tymczasowe aresztowanie lub środki o charakterze wolnościowym. Niewątpliwie brakuje środka pośredniego.

Areszty domowe stosowane są z powodzeniem w innych krajach i nie ma żadnych przeszkód, aby wprowadzić je do polskiego systemu prawnego. Taka alternatywa, u części osób poszukiwanych ENA spowodowałaby podjęcie decyzji  o powrocie do kraju i zmierzeniu się z polskim wymiarem sprawiedliwości.

Kiedy nadejdą zmiany

Opisane wyżej zmiany są obecnie na wstępnym etapie prac legislacyjnych.

Wiceminister Arkadiusz Machyra zapowiedział, że zmiany są priorytetem na 2025 rok, a projekty zostaną przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości do końca drugiego kwartału tego roku.

Przed nami jeszcze długa droga legislacyjna. Zmiany muszą przejść przez odpowiednie komisje sejmowe, Sejm, Senat i Prezydenta. Trudno przewidzieć kiedy planowane zmiany wejdą w życie, albowiem wiadomo, że polski system legislacyjny działa jak Windows 95: jest powolny, zawiesza się, a jak coś zrobi to i tak trzeba to poprawiać.

Jest oczywiście pomysł, aby prace przyspieszyć. Należałoby w tym celu posłom zamknąć bufet i wyłączyć klimatyzację.

Damian Tomanek
adwokat

Zdjęcie: Jakob Owens

***

Mogą zainteresować Cię jeszcze:

  1. Gdzie NIE działa ENA
  2. Lista poszukiwanych ENA, czyli jak sprawdzić czy na niej jesteś
  3. Kobiety poszukiwane ENA.

***

Spoczywanie biegu przedawnienia

O przedawnieniu pisałem już kilka razy. Więcej możesz przeczytać tutaj. Wciąż jednak pojawiają się pytania związane z tym zagadnieniem. Duże problemy rodzi zrozumienie, jak to jest, że: do przedawnienia doliczane zostało kolejnych 10 lat.

Przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności zawsze rozpoczyna swój bieg od dnia uprawomocnienia się wyroku. Gdy do przedawnienia dojdzie, sąd musi umorzyć postępowanie wykonawcze i odwołać wszystkie poszukiwania. Do tego czasu jest jednak  zobowiązany do podjęcia wszelkich kroków mających na celu wykonanie wyroku. Z tego powodu skazani poszukiwani są listami gończymi oraz europejskimi nakazami aresztowania [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: