Lista poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania, czyli jak sprawdzić czy na niej jesteś.

Damian Tomanek        09 maja 2015        266 komentarzy

Wiele osób dzwoni do mnie z pytaniem: “czy jest jakaś ogólnodostępna lista osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania, ponieważ chcą sprawdzić czy przypadkiem się na niej nie znajdują”. Oczywiście słowo „przypadek” jest zdecydowanie nietrafne. Europejskim nakazem aresztowania poszukiwani są wyłącznie Ci którzy mają za sobą sprawę sądową zakończoną wyrokiem, bądź też Ci którzy mają sprawę sądową dopiero przed sobą. Nie ma tu żadnego przypadku. Ogólnodostępnej listy również nie ma.

Dane o osobach poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania znajdują się  w wewnętrznych systemach informatycznych organów ścigania. Jeżeli jednak nie masz szwagra który pracuje w policji musisz dojść do tego w inny sposób.

Aby ustalić czy jesteś poszukiwany ENA możesz oczywiści spróbować przeszukać internet. Jest parę stron zawierających takie informacje. Jedną z nich jest strona polskiej policji http://poszukiwani.policja.pl/. Swoje strony internetowe mają także poszczególne komendy policji. Jest również strona Interpolu http://www.interpol.int/.

Jeżeli na tych stronach nie znajdziesz swojego nazwiska to wcale nie oznacza, że możesz spać spokojnie. Wówczas należy podejść do sprawy w inny sposób. Jeżeli wiesz który sąd, bądź która prokuratura zajmuje się Twoją sprawą, to najprościej jest zlecić adwokatowi przejrzenie akt. Moi klienci otrzymują wówczas mailem fotokopię takiego postanowienia o wydaniu europejskiego nakazu aresztowania, a jak jest taka potrzeba, to również fotokopie innych dostępnych dokumentów znajdujących się w aktach. Wówczas otrzymujesz informację nie tylko o tym, że jesteś poszukiwany ENA ale również jak sformułowany jest zarzut (opis czynu ) i jaka jest podstawa prawna.

Czasami jednak bywa tak, że ktoś przed wyjazdem z Polski miał burzliwą przeszłość i nie wie kto go poszukuje oraz w jakiej sprawie. Wówczas adwokat w jego imieniu może wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego o wydanie stosownego zaświadczenia. W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzone są informacje nie tylko o wyrokach skazujących ale również o tym, czy dana osoba poszukiwana jest listem gończym. Moi klienci zawsze otrzymują mailem skan takiego zaświadczenia wydanego przez sąd.

Jeżeli nie jesteś poszukiwany listem gończym, to również nie będziesz poszukiwany europejskim nakazem aresztowania. Jeżeli natomiast wydano za Tobą list gończy, to z zaświadczenia wydanego przez Krajowy Rejestr Karny będzie wnikało kto Cię poszukuje i jaka jest sygnatura akt Twojej sprawy. Wówczas z łatwością adwokat na podstawie akt ustali, czy oprócz listu gończego wydano za Tobą europejski nakaz aresztowania.

{ 266 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

krystian Czerwiec 21, 2016 o 19:02

Witam mam zapytanie jaki jest koszt sprawdzenia czy nie jestem poszukiwany?

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 21, 2016 o 20:16

Proszę zadzwonić do kancelarii.

Odpowiedz

Michal Lipiec 18, 2016 o 21:09

Czy to prawda ze osoba z wyrokiem po nizej 4 miesiecy nie moze byc poszukiwana ENA?

Odpowiedz

Damian Tomanek Lipiec 19, 2016 o 19:46

Tak

Odpowiedz

Andrzej Sierpień 1, 2016 o 11:45

Jeżeli Adwokat sprawdzi w krajowym rejestrze karnym i będzie ze nie figuruje w krajowym rejestrze karnym to znaczy ze może lecieć do Polski i nikt go nie zaczymie na lotnisku tak

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 15, 2016 o 14:23

To oznacza, że nikt go nie aresztuje. Policja ma natomiast prawo zatrzymania każdego na 48 godzin. Czasami z tego prawa korzysta jeżeli np. ktoś jest poszukiwany tylko w celu ustalenia aktualnego adresu pobytu lub doręczenia mu wezwania do stawiennictwa w prokuraturze.

Odpowiedz

sławek Sierpień 4, 2016 o 22:29

zostałem zatrzymany na podstawie ena w 2011 roku odesłano mie do polski i w 2012 miałem pszerwe w każe wyjechałem do wielkiej brytani czy ponowny ena będzie miał racje bytu do tych samych przestempst i czy ponownie wielka brytania mie wyda do tego samego wyroku . dziękuje za odpowieć

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 15, 2016 o 14:20

Stare postanowienie Sądu Okręgowego o poszukiwaniu ENA zostaje uchylone zaraz po przewiezieniu poszukiwanego do Polski. W takiej sytuacji będzie wydana nowa ENA.

Odpowiedz

Krystian Sierpień 7, 2016 o 12:12

Jak mogę się z Panem skontaktować

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 15, 2016 o 14:18

Wszystkie dane kontaktowe są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Ewe Sierpień 9, 2016 o 07:09

Prosze o numer do kancelari

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 15, 2016 o 14:18

Wszystkie dane kontaktowe są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Tomasz Sierpień 9, 2016 o 12:45

A czy prawda jest ze osoba ktora ma do 6 miesiecy nie moze byc poszukiwana ena

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 15, 2016 o 14:18

Nie jest to prawda.

Odpowiedz

Rafał Sierpień 22, 2016 o 18:47

Witam mam pytanie jak mogę sprawdzić czy jestem poszukiwany tzw.listem gończym .Sprawdzałem na stronach _Poszukiwani ,itp ale nic nie ma pod moimi danymi .
za odpowiedz z góry dziękuje i pozdrawiam Rafał

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 22, 2016 o 19:31

Może Pan zlecić dokonanie takiego sprawdzenia mojej kancelarii.

Odpowiedz

Jarek Sierpień 25, 2016 o 18:13

Widze, ze Pana kancelaria jest w Zabrzu, czy jeżeli mam sprawę prowadzona przez prokuraturę w Warzawie moze Pan przejrzeć akta?

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 25, 2016 o 18:24

Jeżeli prokurator wyrazi zgodę na przejrzenie akt to jest taka możliwość.

Odpowiedz

marian Sierpień 29, 2016 o 19:40

witam . mam pytanie. mieszkam w wielkiej brytani i dwa razy bylem zatrzymany na podstawie ena w dwoch roznych sprawach i dwa razy brytyjski sad wylaczyl mnie z ekstradycji i wypuscil na wolnosc. czy w zwiazku z tym polskie sady moga ponownie wystosowac ena “?

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 29, 2016 o 21:08

Odmowa wydania przez sąd w UK nie ma wpływu na istnienie ENA. Obie ENA dalej działają i jadąc do jakiegokolwiek innego kraju w Europie może być Pan zatrzymany i wydany Polsce. Sprawy należy załatwiać w Polsce.

Odpowiedz

Seweryn Wrzesień 10, 2016 o 07:29

Witaj mam pytani jakie koszta sprawdzenia mnie w pol

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 13, 2016 o 19:37

Proszę zadzwonić do kancelarii.

Odpowiedz

Adam Wrzesień 14, 2016 o 07:51

Czy sprawa przestępstwa,przywlaszczenia pieniędzy może się przedawnic?

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 14, 2016 o 08:28

Taka sprawa może się przedawnić.

Odpowiedz

Slawek Wrzesień 20, 2016 o 16:51

Witam . Z uwagą śledzę blog poświęcony ENA gdyż od czerwca mam problem z tą procedurą . Obecnie jest postępowanie odwoławcze w angielskim sądzie , jednak w międzyczasie w końcu sierpnia doszło do przedawnienia wykonania kary grzywny ujętej w wyroku łącznym który stanowił podstawę wydania ena . Złożyłem wniosek w trybie art. 15 par 1 kkw o umorzenie postępowania wyroku łącznego i ENA .
Teraz mam pytanie czy w związku z zaistnieniem zmiany w myśl art. 575 par 2kpk w jednostkowym wyroku kiedy wyrok łączny z mocy prawa traci moc prawną czy ENA jako pochodna wyroku łącznego powinna też stracić moc prawną z mocy prawa . A jeżeli dalej jest stosowana jak zmusić polski sąd do wycofania ENA .

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 20, 2016 o 18:01

W każdym postanowieniu Sądu Okręgowego o wydaniu ENA jest powołany konkretny wyrok. (mówimy o etapie postępowania wykonawczego) Wskazany jest dzień wydania i sygn. akt. Jeżeli wyrok jest rozwiązany to wypada z obrotu prawnego i to co jest wpisane w ENA staje się nieaktualne. Sprawny adwokat wie jak sobie z tym poradzić.

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 25, 2016 o 09:13

Witam. Czy jezeli nie pojawię sie na procesie w angielskiem sadzie i wroce do polski na stale, bedzie wydany ENA?

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 26, 2016 o 16:29

Wszystko zależy od tego o jakie przestępstwo chodzi. Jeżeli sprawa dotyczy przestępstwa zagrożonego surową karą to należy się spodziewać ENA. W sprawach błahych raczej nie.

Odpowiedz

Grzegorz Październik 4, 2016 o 16:46

Czy to prawda ,że po upływie 10 lat od uprawomocnienia się wyroku nie można wykonać kary ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 4, 2016 o 16:56

Nie jest to prawdą w przypadku kary pozbawienia wolności. W przypadku kar innego rodzaju jest to prawda.

Odpowiedz

Maciej Październik 5, 2016 o 06:16

Witam, dostalem 3 dni temu wyrok na rok i 4 miesiace pozbawienia wolnosci co jest dla mnie strasznym zaskoczeniem bo czyn byl wrecz smieszny. 13 października chce wyleciec do anglii, czy musze obawiac sie zatrzymania na lotnisku?

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 7, 2016 o 22:35

Sąd otrzymał informację z ZK że skazany się nie stawił. Jeżeli rozpoczął poszukiwania to można się liczyć z zatrzymaniem na lotnisku. Głupotą jest uciekanie z kraju nie robiąc nic z wyrokiem. Prędzej czy później skończy się to ENA i kłopotami za granicą.

Odpowiedz

Maciej Październik 8, 2016 o 01:44

Działam z moim adwokatem aby to odroczyc, wyjazd byl zaplanowany przed otrzymaniem “biletu” ktorego nigdy bym sie nie spodziewal, bo chodzi o graffiti. Nie uciekam, chce walczyć o wstrzymanie kary, i o to by w przyszlosci wyrok znow zostal zawieszony.

Odpowiedz

Monika Październik 7, 2016 o 13:46

Witam za moim mężem był wydany ENA ponieważ nieświadomie został wplątany w pewien proceder. Na jego podstawie został zatrzymany,na szczęście sprawa się wyjaśniła. Jakieś 2 lata temu ENA zniknął z rejestru policji jakby nigdy nie był ten nakaz wydany. Moje pytanie brzmi czy jeśli nie ma go w naszym polskim rejestrze policji to czy można mieć pewność że nie ma go w innych krajach? a jeśli może być to czy istnieje możliwość sprawdzenia?

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 7, 2016 o 22:29

Istnieje możliwość sprawdzenia.

Odpowiedz

pawel Październik 7, 2016 o 14:48

Witam.

Jak dlugo zajmuje sprawdzenie kogos czy jest poszukiwany w Polsce?? Mieszkam w UK. dziekuje.

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 7, 2016 o 22:27

2-3 tygodnie.

Odpowiedz

Tomasz Październik 8, 2016 o 23:15

Witam . W 2004 wyjechalem z Polski . w tym czasie toczyla sie juz przeciwko mnie sprawa w sadzie za kilka drobnych przestepstw . W 2005 roku wydano bez mojej obecnosci wyrok skazujacy 18 miesiecy (bez zawieszenia) . W 2012 roku do moich drzwi zapukała lokalna policja z ENA (wydanym chyba w 2006). Sprawa o ekstradycje ktora toczyla sie w tutejszym sadzie najwyzszym zakonczyla sie odmowa ekstradycji i dalej tu mieszkam i pracuje. Po jakis okresie wyrok przedawni i bede mogl spokojnie pojechac do Polski? Czy istnieje jakas mozliwosc wczesniejszego zalatwienia tej sprawy?

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 9, 2016 o 14:00

Wyrok przedawni się w 2029r. Jest jednak jedno wyjście z całej sytuacji. Proszę zadzwonuć.

Odpowiedz

Tomasz Październik 10, 2016 o 15:15

W jakich godzinach można się z panem kontaktować ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 10, 2016 o 21:31

Najlepiej w poniedziałki i środy między 18 a 19.

Odpowiedz

Andrzej Październik 9, 2016 o 13:16

Witam. Dowiedzialem sie nie dawno, że jestem poszukiwany w Pl za zniszczenie mienia ktore mialo miejsce w 2007 roku. Dostalem wyrok skazujacy na 6 miesiecy pozbawienia wolnosci w ZK w Wejherowie. Oczywiscie nie wstawilem sie z racji tego iz nie mialem wczesniej o niczym pojecie a jezdzilem do Polski tyle że autem. Czy wobec tego jest mozliwosc uchylenia sie od wymiaru kary? Czy na podstawien iz jestem poszukiwany od 9 lat w Pl jestem rowniez poszukiwany ENA? Jaka jest szansa iz z racji tego ze zniszczenie mienia to blacha sprawa bedzie mozliwosc zamiany 6 miesiecy na splate tej kary w wymiarze pienieznym? Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 9, 2016 o 14:01

Jest kilka rozwiązań w tej sprawie. Proszę zadzwonić bo szczegółów konkretnych spraw nie omawiam na forum publicznym.

Odpowiedz

Irek Październik 10, 2016 o 13:36

Dowiedziałem sie ze jestem poszukiwany w polsce .mam do odsiadki 8 miesiecy sprawa za kredyt okolo 3000 zl

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 10, 2016 o 15:06

Sprawa jest do przejścia. Proszę zadzwonić.

Odpowiedz

ADRIAN Październik 13, 2016 o 17:41

mam ptyanie bylem w konsulacie w angli o wydanie nowego paszporty i zostalem odprawiony z kwitkiem odmowa wydania paszportu jedyne co uslyszalem to kod 0101 i nie wiem o co chodzi prosze o pomoc

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 13, 2016 o 21:57

Proszę zadzwonić do mnie.

Odpowiedz

ADRIAN Październik 26, 2016 o 19:01

pod ktury numer dzwonic i w jakich godzinach czasu polskiego czy angielskiego ja moge zadzwonic najwczesniej kole 19 polskiego kiedy by pasowalo panu

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 27, 2016 o 14:40

Proszę najpierw zadzwonić do sekretariatu w godz od 9,00 do 17,00 czasu polskiego. Wszystkie namiary są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Adrian Październik 15, 2016 o 00:04

Witam dostałem wyrok do odsiadki na rok ale nie jest prawomocny zaczynam powoli spłacać kwotę 10 tys czy mogę być poszukiwany listem gończym w uk

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 15, 2016 o 13:13

Jeżeli wyrok jest większy niż 4 miesiące pozbawienia wolności to może być wysłany europejski nakaz aresztowania po jego uprawomocnieniu się. Nie należy czekać na taki rozwój wypadków. Należy podjąć kroki aby do tego nie doszło.

Odpowiedz

Adrian Październik 18, 2016 o 10:26

Jak mogę się z Panem skontaktować ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 18, 2016 o 15:26

Wszystkie namiary są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

magda Październik 16, 2016 o 22:53

witam. wczoraj zatrzymano mojego chłopaka na lotnisku. z tego co się zdążyłam dowiedzieć od niego to chodzi o grzywnę 200 zł której nie zapłacił . w Polsce nie ma go od 6 miesięcy raz była u mnie policja i taka kwotę tez podała do zapłaty. nie było to dawno wiec chłopak chciał to zapłacić gdy wróci na urlop. co mu grozi? bo jak dla mnie jest to śmieszne jeśli chodzi o zatrzymanie i kwotę I jaka chodzi. dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 17, 2016 o 07:23

Jeżeli ktoś nie zapłaci grzywny to sąd zamienia ją na karę pozbawienia wolności. Przy kwocie 200zł będzie to parę dni. Często jednak okazuje się, że grzywna to jeden problem ale poza nią są jeszcze inne, znacznie poważniejsze. Jeżeli w ciągu kilku dni nie zostanie zwolniony to proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Magdalena Kwiecień 9, 2017 o 08:55

Został zwolniony za kaucja. Jednak i tak chcielibyśmy się z Panem skontaktowac

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 9, 2017 o 10:41

Proszę zadzwonić do kancelarii.

Odpowiedz

Komisore Październik 19, 2016 o 13:04

Witam mam pytanie jak jestem poszukiwany listem gończym w Polsce to mogę śmiało wyjechać do Niemiec będą to w Niemczech sprawdzać z góry dziękuję

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 19, 2016 o 18:51

List gończy obowiązuje na terenie Polski. Na terenie Europy może być Pan ścigany europejskim nakazem aresztowania.

Odpowiedz

mariusz Październik 24, 2016 o 20:05

Witam mam pytanie szykuje mi się wyjazd do Niemiec ale mam problem w 2000 r dostałem grzywnę już nie pamiętam z zamianą na 60 , czy 30 stawek było to w Niemczech podczas przejazdu ,moje pytanie to czy mogę zostać zatrzymany w Niemczech po tylu latach ? czy jest może przedawnienie

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 24, 2016 o 20:28

W każdym kraju obowiązuje inne prawo. Czasami jest wiele podobieństw ale i wiele różnic. Moim zdaniem grzywna powinna być przedawniona. Jednak właściwej odpowiedzi może udzielić niemiecki, a nie polski adwokat.

Odpowiedz

Kasia Październik 28, 2016 o 10:48

Dziendobry. Mam pytanie. W sierpniu tego roku dostalam papiery o deport z UK poniewaz nie mialam adresu zamieszkania. W sierpniu kupilam bilet i przylecialam do PL. Teraz chce wrocic do UK, ale policjantka w UK mowila mi przed moim wylotem ze niemoge wrocic do UK przez rok czasu. jesli chce wrocic musze miec napisany jakis list ( co to za list, nic niewiem nic mi wiecej nie wytlumaczyla ). Prosze o pomoc bo chce wrocic a niechce zeby zatrzymano mnie na granicy. Nigdy nie mialam problemow z prawem wsumie to tak jakbym sama pojechala do pl. Sama kupilam bilet nie bylam zatrzymana w osrodku deportacyjnym.

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 28, 2016 o 13:11

W tej sprawie proszę skontaktować się z adwokatem w Londynie. Proponuję Anetę Maziarz http://www.polski-adwokat-londyn.co.uk/

Odpowiedz

Kasia Marzec 9, 2017 o 12:00

Probuje sie skontaktowac z ta pania Aneta Maziarz ale nie da sie z nia skontaktowac. Gdzie moge lub jak moge sie dowiedziec czy mam zakaz wjazdu???

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 15, 2017 o 10:38
Adi Listopad 3, 2016 o 12:59

Co jezeli list gonczy zostal odwolany a osoba nadal figuruje w rejestrze osob poszukiwanych? Nie bedzie “problemow” na lotnisku?

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 3, 2016 o 22:13

Może mieć jeszcze jedną sprawę o której nawet nie wie. Przed przylotem należy to sprawdzić.

Odpowiedz

Adi Listopad 3, 2016 o 22:52

Jest to raczej malo prawdopodobne. Istnieje mozliwosc ze dane w serwisie sa nieaktualizowane na biezaco Jest to ze sie tak wyraze swieza sprawa odwolanie listu gonczego mialo miejsce jakies 7 dni roboczych temu.

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 4, 2016 o 08:04

W takim wypadku przy przekraczaniu granicy należy mieć ze sobą postanowienie o uchyleniu tymczasowego aresztowania i odwołaniu poszukiwań listem gończym.

Odpowiedz

agata Listopad 9, 2016 o 14:03

Witam. Ile potrwa procedura sprawdzenia czy jest wystawiony europejski list gończy przez Pana Kancelarię.

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 9, 2016 o 14:13

Ok. 2 tygodnie.

Odpowiedz

Dawid Listopad 11, 2016 o 20:27

Witam jeżeli pracuję w Holandii od 6 lat jestem zameldowany rozliczam się z podatku a bardzo prawdopodobne że mam w Polsce jakiś wyrok powyżej 6 miesięcy to mogę polecieć z Holandii do Szwecji i z powrotem czy mogą mnie zatrzymać na lotnisku ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 14, 2016 o 17:15

Jeżeli sąd w Polsce wydał europejski nakaz aresztowania to może Pan być zatrzymany, a następnie przekazany do Polski.

Odpowiedz

Magdalena Listopad 15, 2016 o 09:04

Witam. Czy jeżeli moj partner jest poszukiwany przez polska Strone policj a nie widnieje na interpolu to mozliwe jest ze ENA jeszcze nie jest wydana?

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 15, 2016 o 18:47

To czy ktoś widnieje na jakiejś