Z czego składa się wyrok
Wyroki które zapadają przed sądami zawierają nie tylko orzeczenia o karze pozbawienia wolności lub o karze grzywny ale również o tak zwanych środkach kompensacyjnych.
Środki kompensacyjne
Do tzw. środków kompensacyjnych należą między innymi: obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem jak i obowiązek zapłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Kara zasadnicza
W 2020r. Jędrek z Czarnego Dunajca za to, że dał na weselu po mordzie Józkowi z Poronina, został skazany przez Sąd w Zakopanem na karę 2 lat pozbawienia wolności.
Heniek który trochę pomagał Jędrkowi, dostał wyrok jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jego wykonania na okres 2 lat.
Krzywda i szkoda
Józek po awanturze wylądował w szpitalu z połamaną szczęką, wybitymi zębami i złamanym nosem. Przebywał tam przez miesiąc.
Po wyjściu ze szpitala, chcąc doprowadzić swoje uzębienie do stanu sprzed wesela, wydał spore kwoty na dentystę.
>>> Sprawdź czy możesz wykupić się od bezwzględnej kary pozbawienia wolności: Jak wykupić się od kary pozbawienia wolności
Wyrok sądu
W związku z tym w wyroku Sąd Rejonowy w Zakopanem orzekł, że zarówno Jędrek jak i Heniek mają zapłacić Józkowi po 5000 zł jako odszkodowanie za poniesione koszty leczenia dentystycznego oraz kwotę 10 000,00 zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Skutki niewykonania wyroku
Jednak żaden z nich pieniędzy Józkowi nie zapłacił. Z tego powodu Sąd odwiesił wyrok Heńkowi.
Józek chcąc dostać pieniądze skierował sprawę do komornika. Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone umorzeniem.
Zarówno Jędrek jak i Heniek nie mieli żadnego majątku, a i do pracy chętni nie byli. I na tym sprawa się skończyła.
W powyższym przykładzie brak zapłaty pogorszył sytuację jedynie Heńka, bo sąd wyrok mu odwiesił.
Sytuacja Jędrka nie uległa zmianie. Jego wyrok był do odsiedzenia niezależnie od tego czy zapłacił czy też nie.
>>> Przeczytaj o przedawnieniu karalności popełnionego przestępstwa: Przedawnienie
Zmiany w przepisach
Od 1.10.2023r. weszły w życie zmiany w prawie karnym. Po zmianach w przepisach sprawa się nie skończy na umorzeniu postępowania egzekucyjnego i odwieszeniu wyroku.
Wprowadzony został w kodeksie karnym nowy przepis o następującej treści :
Art. 244c. § 1. Kto uchyla się od wykonania orzeczonego przez sąd na rzecz pokrzywdzonego lub osoby dla niego najbliższej, za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, środka kompensacyjnego w postaci obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo nawiązki, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Skutki zmienionych przepisów
Zatem jeżeli po zmianie przepisów doszłoby do podobnej sytuacji, a Józek zgłosi do prokuratury zawiadomienie, że mu Jędrek z Heńkiem nie zapłacili pieniędzy zasądzonych wyrokiem z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia, to będą oni mieli dodatkową sprawę karną w ramach której mogą „złapać” kolejny wyrok.
Grozi im za to kara od 3 miesięcy do 5 lat i to bez zawieszenia.
Zgodnie bowiem z art. 69 § 1 kodeksu karnego :
Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
>>> O tym, jak prawidłowo obliczyć termin przedawnienia wykonania kary pozbawienia wolności przeczytasz tutaj: Przedawnienie wykonania wyroku łącznego
Brak zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia – wnioski
Co zatem z tego wszystkiego wynika?
Jeżeli miałeś wyrok, to warto się zainteresować jego pełną treścią.
Oczywiście istotna jest kara pozbawienia wolności jak i kara grzywny. Warto natomiast wiedzieć jakie dodatkowe obowiązki sąd na Ciebie nałożył.
Brak takiej wiedzy może skutkować nie tylko ewentualnym odwieszeniem wyroku ale po prostu nową sprawą karną.
Jeżeli nie masz dostępu do wyroku to poproś swojego adwokata aby taki wyrok z sądu pozyskał. Nowa sprawa może skończyć się listem gończym jak i europejskim nakazem aresztowania.
Damian Tomanek
adwokat
Zdjęcie autorstwa Atikah Akhtar pochodzi z Unsplash
***
Jak wygląda akcja poszukiwawcza
Osoby mające nierozliczone sprawy z polskim wymiarem sprawiedliwości często zastanawiają się jak wyglądają w praktyce ich poszukiwania.
Omawiając cząstkowo temat poszukiwań pisałem już o: liście gończym, europejskim nakazie aresztowania, ekstradycji, czerwonej nocie Interpolu itp. [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }