Zmiany w kodeksie karnym
Miłościwie nam panujący, uśmiechnięty i zawsze zadowolony z siebie Prezydent, w dniu 2.12.2022r. podpisał nowelizację ustawy kodeks karny.
Nowe przepisy wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy.
Najogólniej rzecz ujmując i w dużym skrócie, zmiany polegają na zwiększeniu długości kary za najcięższe przestępstwa, takie jak morderstwa i gwałty, ponad to na wydłużenie terminu przedawnienia za takie przestępstwa.
Do katalogu kar dołączy konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu, a i wysokości grzywien zostaną podwyższone.
Więcej na temat zmian w kodeksie karnym możesz przeczytać tutaj.
Po co zmieniono kodeks karny
Podpisana przez Prezydenta nowelizacja opiera się na populizmie prawniczym albowiem zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa zawsze jest nośne medialnie i może liczyć na pozytywny odbiór większości społeczeństwa.
W końcu zbliżają się wybory, to władza musi pokazać, że utrzymuje porządek w kraju.
Trochę kasy przed wyborami też się przyda.
Nowe przestępstwa w kodeksie karnym
Większość nowych przepisów faktycznie dotyczy najcięższych przestępstw, czyli niezbyt licznej grupy osób.
Natomiast pojawiają się nowe przestępstwa które mogą być bardzo dotkliwe.
Najbardziej narażone na odpowiedzialność za nowe przestępstwa będą osoby wcześniej skazane za przestępstwa przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu.
W tym przypadku mamy już do czynienia z bardzo liczną grupą skazanych.
Zasadą jest, że sąd wymierzając karę pozbawienia wolności lub grzywny np. za oszustwo, kradzież czy zniszczenie mienia, orzekał również dodatkowo o obowiązku naprawienia szkody.
Odwieszenie wyroku
W wypadku gdy wyrok był wymierzony z warunkowym zawieszeniem jego wykonania, to brak naprawienia szkody mógł do tej pory skutkować jedynie wydaniem postanowienia o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności, a mówiąc po ludzku jego odwieszeniem.
Teraz nowelizacja znacznie zaostrza restrykcje w stosunku do osób uchylających się od obowiązku naprawienia szkody.
Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody
Od momentu gdy zaczną obowiązywać zmienione przepisy samo uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody będzie stanowiło osobne przestępstwo za które będzie groziła kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Oprócz konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom, nowe przestępstwo będzie prawdziwym hitem tej nowelizacji.
Z mojej wieloletniej praktyki wynika, że bardzo dużo osób skazanych za drobne przestępstwa związane np. z kredytami, alimentami, niezapłaconymi fakturami, niezrealizowaną sprzedażą przez internet itp. wyjechało za granicę.
Niektóre z tych osób opuściły Polskę jeszcze przed wydaniem wyroku.
Jeżeli jesteś jedną z tych osób i nie naprawiłeś szkody, to nie tylko Twój wyrok może być odwieszony. Za chwilę możesz mieć po prostu w toku kolejną sprawę karną, o której nic nie wiesz.
Drugi wyrok jest bez zawieszenia
Cały problem polega jednak na tym, że zgodnie z art. 69 § 1 kodeksu karnego warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności można zastosować tylko do sprawcy który nie był wcześniej skazany na karę pozbawienia wolności.
Co z tego wszystkiego wynika?
Ano tyle, że jeżeli byłeś skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, a w Twoim wyroku orzeczono obowiązek naprawienia szkody, którego nie wykonałeś, to pierwszy wyrok powinien być odwieszony, a drugi wyrok powinien zapaść bez warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.
Czyli wydaje Ci się, że masz jeden wyrok w zawieszeniu, a tak naprawdę możesz mieć dwa wyroki do odsiedzenia.
To taka miła niespodzianka od obecnego ustawodawcy.
Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?
Po pierwsze i najważniejsze należy sprawdzić kompleksowo swoją sytuację prawną pod względem karnym.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić albo nie masz takich możliwości, bo jesteś za granicą, poproś o to adwokata który specjalizuje się w prowadzeniu spraw karnych.
Damian Tomanek
adwokat
Photo by Igal Ness on Unsplash
***
Przedawnienie wyroku łącznego
Na temat przedawnienia wykonania wyroku skazującego oraz przedawnienia wykonania wyroku łącznego, pisałem już wielokrotnie.
Więcej możesz przeczytać tutaj.
Temat ten stale powraca i budzi sporo kontrowersji [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }