Kto wydaje europejski nakaz aresztowania?

Damian Tomanek        22 września 2019        Komentarze (0)

Kto wydaje europejski nakaz aresztowania - flaga UEO tym jaka jest procedura wydawania ENA pisałem już  parę razy, ale ponieważ temat wraca w rozmowach i w korespondencji z klientami, postaram się krótko i prosto przedstawić zasady.

***

Europejski nakaz aresztowania zawsze wydaje sąd okręgowy na wniosek prokuratora w postępowaniu przygotowawczym bądź na wniosek sądu w postępowaniu rozpoznawczym lub wykonawczym ( po wyroku).

Jedną z przesłanek do wydania takiego nakazu jest informacja, że osoba poszukiwana znajduje się poza Polską, na terytorium któregoś z państw Unii Europejskiej. Informację taką często pozyskuje, policja, która prowadzi poszukiwania  na podstawie listu gończego, rozpytując wcześniej sąsiadów lub członków rodziny.

W postępowaniu wykonawczym taką informację sąd może uzyskać również od kuratora.  W celu wydania nakazu sąd okręgowy wyznacza posiedzenie, jednak nie informuje o nim ani osoby poszukiwanej  (podejrzanego, oskarżonego, skazanego) ani też jego obrońcy. Jeżeli obrońca lub poszukiwany jakimś cudem dowiedzą się o posiedzeniu i się na to posiedzenie stawią, to będą mogli w nim brać udział.

Niestawiennictwo nie jest jednak przeszkodą do wydania ENA.  Na wydane przez sąd okręgowy postanowienie o poszukiwaniu europejskim nakazem aresztowania nie przysługuje żaden środek odwoławczy.

W jakiej sytuacji prawnej jest zatem poszukiwany europejskim nakazem aresztowania?

W nieciekawej.

Po pierwsze nie wie, że ENA została wydana, a po drugie nawet gdy się dowie, to od takiego postanowienia nie może się odwołać.

Gdzie zatem mają szukać ratunku osoby poszukiwane europejskim nakazem aresztowania?  

Ratunek polegający na odwołaniu ENA może nastąpić tylko wówczas gdy odpadnie przyczyna z powodu której wszczęto poszukiwania.  W tym miejscu zaczyna się praca dla adwokata.

Sposobów doprowadzenia do uchylenia postanowienia o poszukiwaniu europejskim nakazem aresztowania jest wiele, przy czym będą one inne w postępowaniu przygotowawczym, a inne np. w postępowaniu sądowym.

Nie ma jednego „złotego środka.”  Nie ma dwóch takich samych spraw. Każda wymaga odrębnej analizy i dobrania indywidualnych środków do konkretnej sytuacji.

Najważniejsze żeby pomóc, a nie zaszkodzić. To trochę tak jak u lekarza. Najpierw należy ustalić na co pacjent choruje, a potem dobrać właściwy sposób leczenia.

Najważniejsze żeby pacjent przeżył kurację.

***
Zdjęcie by Frederick Tubiermont

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: