Ile mam czasu zanim złapią mnie na podstawie ENA

Damian Tomanek        12 września 2021        Komentarze (0)

Po jakim czasie zostanie wydana ENA?

„Planuje wyjechać do Portugalii. Czy mogą wydać za mną ENA i jak długo to będzie trwać? Proszę powiedzieć ile mam czasu zanim mnie złapią”. Powyższy cytat to klasyka gatunku, czyli maile jakie dostaję kilka razy w tygodniu.

Niestety nie jestem wróżką i nie potrafię przewidzieć kto, kiedy i gdzie zostanie złapany. Nie znam też prywatnego numeru telefonu Pana Boga i nie mogę  Go o to zapytać. Gdybym miał takie możliwości zapewne byłbym najbogatszym człowiekiem na świecie.

Mogę natomiast sprawdzić czy za konkretną osobą europejski nakaz aresztowania został  wystawiony przez sąd w Polsce. O tym kiedy polski sąd wystawi europejski nakaz aresztowania więcej możesz przeczytać tutaj.

Jak sprawdzić czy został wystawiony europejski nakaz aresztowania?

Adwokat może jednak sprawdzić czy europejski nakaz aresztowania został za konkretną osobą wystawiony przez sąd w Polsce.

Fakt, że w karcie karnej nie ma wpisu dotyczącego poszukiwań europejskim nakazem aresztowania niczego jeszcze nie dowodzi. Ustawodawca porostu nie przewidział zamieszczenia takiej informacji w karcie karnej.

Chcąc się dowiedzieć czy ENA została wystawiona adwokat musi uzyskać taką informację bezpośrednio w sądzie. Mając pełnomocnictwo można również otrzymać kopię samego postanowienia o wydaniu ENA. Musi zatem wiedzieć który sąd jest właściwy.

Zdarza się i tak, że jedna osoba ma na sumieniu więcej przestępstw. Dla każdej takiej osoby ENA może być wystawiana przez inny sąd. Zatem aby uzyskać wiarygodną informację musisz poszukać adwokata który ma przynajmniej pojęcie o prawie karnym.

Czy upływ czasu świadczy o tym, że europejskiego nakazu aresztowania nie ma?

Wielokrotnie słyszę, że: „na pewno nie mam ENA bo mieszkam cały czas w tym samy miejscu, pracuję, od zdarzenia upłynęło już kilkanaście lat i nic się nie dzieje”. Otóż nic bardziej mylnego.

Fakt, że polskie organy ścigania czasami działają w tempie ślimaka uzależnionego od marihuany nie oznacza, że przestały działać całkowicie.

Ściganie popełnionego przestępstwa ustaje –  w większości najpopularniejszych przypadków – po 15 latach, a gdy w tym czasie zostało wszczęte postępowanie, to należy do tego dodać następne 10 lat. Przez cały ten okres może zostać wystawiony zarówno list gończy jak i ENA.

Czy w praktyce wystawiają ENA po upływie wielu lat?

Jeżeli liczysz na bezkarność tylko dlatego, że nie masz wiedzy na temat tego co się dzieje w Twojej sprawie, to możesz się bardzo zdziwić. Tak właśnie zdziwił się pewien Ukrainiec.

Kiedy przekraczał w 2021r. granicę okazało się, że jest poszukiwany przez czeskie służby na podstawie ENA za oszustwa popełnione przed 2006r.  Więcej możesz przeczytać tutaj.

W Polsce sytuacja wygląda podobnie. Europejski nakaz aresztowania może być wystawiony po wielu latach od popełnienia przestępstwa jak i po wielu latach od uprawomocnienia się wyroku.

Mogą Cię zainteresować jeszcze wpisy:

 1. Europejski Nakaz Aresztowania za długi
 2. Polacy poszukiwani ENA 2020
 3. Po ilu latach przestaje działać ENA

Obraz Ashby C Sorensen z Pixabay

 

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: