Damian Tomanek

adwokat

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1999r. prowadzę wraz z żoną praktykę adwokacką. Od 2006r., tj. od czasu kiedy przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać w Polsce, zajmuję się w praktyce Europejskim Nakazem Aresztowania. W tym czasie przebrnąłem przez góry ludzkich problemów i przyprowadziłem do spokojnej przystani dziesiątki osób które porwał sztorm polskiego wymiaru sprawiedliwości...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kiedy sąd wystawi europejski nakaz aresztowania

Damian Tomanek        07 grudnia 2019        Komentarze (0)

W maju tego roku pisałem o tym po ilu latach przestaje działać ENA. Więcej  na ten temat można przeczytać tutaj. W związku z tym wpisem zostałem zasypany pytaniami:

po jakim czasie Polska wystawia europejski nakaz aresztowania?

Nie ma na to żadnej reguły. Teoretycznie sąd może wystawić europejski nakaz aresztowania już następnego dnia po uprawomocnieniu się wyroku.

W postępowaniu przygotowawczym można to uczynić, gdy z materiałów znajdujących się w aktach wynika, że osoba poszukiwana przebywa poza Polską. Czasami prokurator ma taką informację od razu, a czasami uzyskuje ją po kilku latach. Nawet jeżeli ma taką informację to, może ale nie musi, wystąpić o wydanie ENA.

W kodeksie postępowania karnego nie ma ‘sztywnego’ terminu w którym prokurator musiałby złożyć wniosek do sądu  o wydanie ENA. Nie da się precyzyjnie przewidzieć daty podjęcia  takiej decyzji przez prokuratora.  Bóg jeden wie kiedy prokurator dozna oświecenia  w tym zakresie i sporządzi, a następnie skieruje wniosek do sądu okręgowego o wydanie europejskiego nakazu aresztowania.

Jaki jest natomiast ostatni moment kiedy ENA może być jeszcze wydana?

Na kierowane do mnie pytania dlaczego Polska wystawiła europejski nakaz aresztowania, na przysłowiowego Kowalskiego, dopiero po kilkunastu latach odpowiadam: „Nie wiem. A w zasadzie wiem: „bo miała do tego prawo i z prawa tego skorzystała.” Nie wiem natomiast dlaczego tak późno.

Datą graniczną po której nie można już wystawić ENA jest :

  • w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym ( przed wyrokiem) – przedawnienia karalności;
  • w postępowaniu wykonawczym ( po wyroku) –  przedawnienie wykonania kary.

Różne przestępstwa przedawniają się w różnych terminach. O tym możesz przeczytać tutaj.

Termin przedawnienia wykonania wyroków jest uzależniony od rodzaju i wysokości orzeczonych w nim kar.

Wisienką na torcie są natomiast przestępstwa, które nie przedawniają się nigdy. Do tych przestępstw, zgodnie z art. 105 kk., zaliczamy zbrodnie:

  • przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstwa wojenne;
  • zabójstwo, ciężkie uszkodzenie ciała, ciężki uszczerbek na zdrowiu lub pozbawienie wolności łączone ze szczególnym udręczeniem, popełnione przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Inaczej mówiąc nie przedawniają się nigdy przestępstwa o największym ciężarze gatunkowym.

W sierpniu 2010r. wydano pierwszy europejski nakaz aresztowania (nie uwzględniony przez sąd szwedzki) za niejakim Stefanem Michnikiem.  W  dniu 13.09.2019r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wystawił za nim kolejny europejski nakaz aresztowania.

Stefan Michnik,  jest ścigany za 93 przestępstwa popełnione w latach 1952-1953. Zatem w tej sprawie dobry Bóg oświecił Prokuraturę po wielu latach prowadzenia postępowania przygotowawczego, grubo ponad pół wieku od popełnienia zarzucanych mu przestępstw, w sytuacji gdy od  lat siedemdziesiątych poprzedniego stulecia wiadomo, że poszukiwany zamieszkuje w Szwecji.

Z tego przykładu wniosek płynie taki, że póki Twoje przestępstwo nie ulegnie przedawnieniu,  to nie znasz dnia ani godziny kiedy zostanie za Tobą wystawiony europejski nakaz aresztowania. Na to kiedy się to stanie nie ma żadnej ogólnie obowiązującej reguły. Zastanów się zatem czy w takiej sytuacji może lepiej będzie zaangażować adwokata który temu zapobiegnie.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: