ENA czyli Europejski Nakaz Aresztowania

Damian Tomanek        09 września 2014        18 komentarzy

Skąd  wziął się europejski nakaz aresztowania ?

W dniu 13 czerwca 2002 roku, Unia Europejska ustanowiła procedurę upraszczającą dotychczasowy sposób postępowania w przypadku ekstradycji. Ramową decyzją Rady 2002/584/WSiSW, wszelkie dotychczasowe procedury administracyjne i polityczne zostały zastąpione przez jedną formę postępowania, zwaną europejskim nakazem aresztowania. Przepis ten wszedł w życie 1 stycznia 2004 roku i jednocześnie anulował wszelkie inne postanowienia w tym zakresie.

Do 2004 roku, procedura ekstradycji między krajami członkowskimi Unii Europejskiej była mocno skomplikowana. Obowiązywała między innymi zasada podwójnej odpowiedzialności karnej. Polegała ona na tym, że aby wniosek o wydanie i przekazanie osoby mógł mieć wartość, czyn objęty wnioskiem musiał być uznawany za przestępstwo również w kraju, w którym osoba została aresztowana. Obecnie zasada ta została zniesiona – w odniesieniu do 32 kategorii ciężkich przestępstw nie ma już znaczenia to czy dany czyn karany jest w obu krajach.

Co to jest europejski nakaz aresztowania?

ENA to decyzja sądowa, którą wydaje Państwo należące do Unii. Jej celem jest aresztowanie i dostarczenie przez inne Państwo członkowskie osoby, która jest poszukiwana w związku z prowadzonym przeciwko niej postępowaniem karnym. Europejski nakaz aresztowania wydawany jest również w celu wykonania kary lub środka zabezpieczającego (pozbawienia wolności) osoby poszukiwanej, przez dany kraj Unii, która przebywa na terytorium innego kraju.

Europejski nakaz aresztowania jest stosowany wtedy, gdy:

  • osoba została prawomocnie skazana na karę pozbawienia wolności lub orzeczono środek zabezpieczający w wymiarze co najmniej 4 miesięcy,
  • za przestępstwo, którego dokonała osoba poszukiwana  orzeczono karę pozbawienia wolności lub zastosowano środek zabezpieczający o maksymalnym wymiarze powyżej jednego roku.

Jak działa europejski nakaz aresztowania?

1. Sąd państwa członkowskiego Unii europejskiej wydaje decyzję sądową , zgodnie z którą inne państwo członkowskie ma aresztować lub przekazać osobę w celu:

  • przeprowadzenia sądowego postępowania karnego,
  • wykonania kary pozbawienia wolności,
  • wykonania środka zabezpieczającego.

2.Europejski nakaz aresztowania musi zawierać następujące informacje:

  • tożsamość osoby
  • jaki organ sądowy wydaje nakaz
  • prawomocne orzeczenie
  • informacje dotyczące charakteru przestępstwa, orzeczonej kary,

3. Europejski nakaz aresztowania przekazywany jest organowi sądowemu wykonującemu nakaz (np. w miejscu przebywania poszukiwanej osoby). Wspópracuje się również z Interpolem oraz Systemem Informacyjnym Schengen. Wszystkie Państwa członkowskie sa uprawnione do stosowania adekwatnych i wymaganych środków przymusu w celu znalezienia i przekazania poszukiwanej osoby.

4. Po zatrzymaniu poszukiwanej osoby może ona zapoznać się z treścią europejskiego nakazu sądowego. Ma również prawo do skorzystania z usług adwokata oraz tłumacza. Po stronie Państwa, z którego pochodzi organ wykonujący nakaz (czyli do decyzji kraju w którym poszukiwany został zatrzymany) należy decyzja czy poszukiwany musi zostać zatrzymany, czy też może zostać zwolniony przy zachowaniu określonych warunków (np. poręczenie majątkowe tzw. kaucja, dozór elektroniczny).

5. Na przekazanie osoby (wykonanie europejskiego nakazu aresztowania) organ wykonawczy ma 60 dni. Przez ten czas może poddać osobę zatrzymaną przesłuchaniu i zadecydować o nie wykonywaniu nakazu aresztowania – o decyzji co do wykonania nakazu aresztowania musi powiadomić organ wydający nakaz. Osoba zatrzymana może również samodzielnie podjąć decyzje i wyrazić zgodę na przekazanie do kraju, który wydał nakaz. Raz wydana zgoda nie może zostać cofnięta. Decyzja o wykonaniu nakazu w tym przypadku musi nastąpić w ciągu 10 dni od momentu wydania przez osoby zgody na przekazanie.

6. Po przekazaniu informacji związanych z nakazem aresztowania, tożsamością osoby, charakterem popełnionego przez nią przestępstwa, każde państwo członkowskie zezwala na tranzyt osoby przekazywanej przez swoje terytorium.

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Styczeń 23, 2017 o 15:06

Witam Pana . przebywamy wraz z moim narzecznym na terenie Wielkiej Brytani , kilka dni temu zjawila sie u nas policja z europejskim nakazem aresztowania po czym zabrali go do Londynu i chcieli go deportowac do polski za sprawe z 2006 roku . Nie mial on zadnego wyroku a na aktach sprawy napisane bylo ze do wyjasnienia sprawy i nic wiecej , oczywiscie moj narzeczony odwolal sie do ekstradycji ale sprawa dalej jest w toku , jest to dla nas dosc niezrozumiale poniewaz jestesmy w Uk od 11 lat i zawsze legalnie . prosze o rade .

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 26, 2017 o 07:48

Sprawa wymaga dłuższej rozmowy. Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Mirka Marzec 2, 2017 o 20:05

Witam czy jest mozliwosc zatrzymana kogos w ambasadzie jak jest poszukiwany mezowi konczy sie paszport i obawia sie czy w Ambasadzie go nie zatrzymaja

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 5, 2017 o 17:54

Ambasada nie jest od zatrzymywania. Jeżeli jest poszukiwany ENA to może zostać zatrzymany przez miejscową policję po wyjściu z ambasady. Rozsądnie byłoby to sprawdzić wcześniej.

Odpowiedz

aga Marzec 29, 2017 o 11:43

Dzień dobry,
co w przypadku gdy sąd we Wloszech wydł ENA, który został uchylony przez sąd w Polsce, można jakoś wrócić na teren Włoch bez obawy ze zostanie się zatrzymanym?

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 7, 2017 o 13:44

Do czasu gdy sąd włoski nie uchyli ENA to funkcjonuje ona w obrocie prawnym. To że Polska jej nie zrealizowała nie oznacza, że tak samo będzie w innych krajach.

Odpowiedz

george Kwiecień 24, 2017 o 21:57

Od 2007 przebywam zagranica, najpierw cypr teraz irlandia. Pracowalem kiedys w urzedzie miasta i wystepowalem w sprawach karnych jako swiadek, pozniej po zwolnieniu zaczelem unikac stawiennictwa. tych spraw bylo kilkadziesiat.
Po zmianie pracy zadawalem sie ze zlymi chlopcami i mialem kilka zlych uczynkow.
Teraz policja nachodzi moja rodzine grozac ENA za jakas grzywne na 2000 PLN. Chetnie bym zaplacil jesli bylbym pewien ze to zakonczy wszystkie moje problemy. Bo dzis juz nie wiem co na mnie ciazy. Poza tym czy po 10 latach grzywna sie nieprzedawnia???

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 25, 2017 o 17:18

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Damian Maj 3, 2017 o 20:41

Witam mecenasie
Od stycznia tego roku znajduje sie w UK i z tego co wiem,co mi zona mowi przez telefon to przychodza do mnie listy z sadu.Chcialbym prosic pana o pomoc prawna. Z tego co mi wiadomo byla u zony policja jakis tydzien temu i moich rodzicow niestety tez…sa to dwie odlegle od siebie miejscowosci wiec wydaje mi sie ze mam powazne klopoty.Napewno jutro bede kontaktowac sie z kancelaria

Odpowiedz

Damian Tomanek Maj 7, 2017 o 14:53

Proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek lub środę.

Odpowiedz

Paulina Czerwiec 11, 2017 o 22:47

Bardzo prosze o pomoc moj syn zostal zatrzymany 14 lutego 2017 listem ena jego ekstradycja zostala zatrzymana teraz mija polowa wyroku syn pisal do sadu w ladynie o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie wiem co dalej robic bardzo prosze o pomoc mama

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 12, 2017 o 07:22

Proszę do mnie zadzwonić po południu.

Odpowiedz

K Listopad 19, 2017 o 08:36

Witam jak się skataktowac z panem?

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 19, 2017 o 12:48

Wszystkie informacje są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Marek Styczeń 8, 2018 o 08:51

Czy będąc poszukiwanym w kraju jestem również poszukiwany za granicą ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 18, 2018 o 11:41

To zależy od tego czy jest wystawiony ENA.

Odpowiedz

Marzena Kwiecień 16, 2018 o 11:46

Dzien dobry.
Mam pytanie, czy nakaz aresztowania ENA jest wazny bez zadnego podpisu i sztepla? Jest tylko sztepl tlumacza i nic wiecej. Mój narzeczony zostal aresztowany 19 lutego tego roku. W dniu aresztowania w sadzie w Castrop-Rauxel -niemcy miedzy 18.00 a 18.30 pani sedziowie niewiedziala za co go zamknac.Wkoncu wydala nakaz aresztowania go.Do tej pory dokladnie niewiadomo za co dokladnie. Prosilam adwokata o original z podpisem kto wydal ten nakaz w polsce.Dostalam tylko kopie juz przetlumaczona.Dzwonilam do Warszawy i oni nic niewiedza.A przeciez jesli to jest europejski nakaz to gdzies by musialo to byc -prawda?Bardzo prosze o pomoc gdzie sie zwrocic zeby mojego narzeczonego wypuscili, nigdy niebyl wczesniej karany, moim zdaniem to jest wszystko ukartowane przez jego byla zone, ktora jest hakierka. Wiedza o niej tu w niemczech i w polsce.Ona cieszy sie wolnoscia a mój narzeczony siedzi w areszcie za niewiadomo co.

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 19, 2018 o 11:36

Mogę sprawdzić jak wygląda jego sytuacja prawna na terenie Polski.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Następny wpis: