W poprzednim wpisie była mowa o nowym art. 75a kk, który umożliwia karę pozbawienia wolności orzeczoną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zamienić na karę grzywny. To było coś dla tych którzy są już po wyroku. Teraz coś dla tych którzy wyrok mają dopiero przed sobą i są poszukiwani ENA przez prokuraturę bądź sąd.
Obecna filozofia zmiany przepisów kodeksu karnego jest taka by ograniczyć do minimum wymierzanie kar z warunkowym zawieszeniem. Konsekwencją tego jest możliwość orzeczenia (po zmianach) kary w zawieszeniu tylko w wypadku gdy nie będzie ona przekraczała roku pozbawienia wolności. (Jest to zasada od której są nieliczne wyjątki, np. art. 60 kk)
W poprzednim stanie prawnym było możliwe wymierzenie kary w zawieszeniu jeżeli nie przekraczała ona dwóch lat pozbawienia wolności. Zmiana jest w oczywisty sposób niekorzystna.
Pojawił się natomiast nowy przepis art. 37a kk, który mówi, że jeżeli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, to można zamiast tej kary orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności. Oznacza to, że powstała możliwość wymierzenia kary grzywny zamiast kary pozbawienia wolności nawet jeżeli ktoś jest poszukiwany za takie przestępstwa jak np.: oszustwo (art. 286 § 1 kk), bójka lub pobicie (art. 158 § 1 i 2 kk), udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 i 2 kk), fałszowanie dokumentów (art. 270 kk), kradzież (art 278 kk), przywłaszczenie (art 284 kk), za większą część przestępstw ściganych na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, itd.
Artykuł 37a kk daje zatem bardzo duże pole do popisu adwokatowi osoby poszukiwanej ENA za przestępstwa, które nie są zagrożone karą surowszą niż 8 lat. Wynegocjowanie z sądem bądź prokuratorem kary grzywny zamiast kary pozbawienia wolności, a następnie wpłacenie wynegocjowanej kwoty tytułem zabezpieczenia przyszłej kary, powinno skutkować uchyleniem listu gończego i europejskiego nakazu aresztowania.
W tym wypadku bardzo dużo zależy od zdolności Twojego adwokata.
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam
szanowny Panie mecenasie pozwalam zwrócić się do Pana z pytaniem dotyczącym art. 37a KK. Czy, jeżeli zapadł wyrok w m-cu październiku 2012 r, zmieniony wyrokiem Sądu Apelacyjnego w m-c marcu 2013 r, w którym wymierzono karę 3 lat pozbawienia wolności i która to kara nie została do dnia dzisiejszego wykonana (kara nie została wykonana z powodu przeprowadzania badań przez biegłych, obserwacji sądowo-psychiatrycznej) to można skorzystać z dobrodziejstwa jakie niesie art. 37a i pomimo, ze jest „po wyroku” tą karę zamienić na karę ograniczenia wolności czy karę grzywny?
Serdecznie dziękuję jeżeli byłby Pan łaskawy i odpowiedział na nurtujące pytanie.
Pozdrawiam
Małgorzata
Art. 37a kk jest prawem z którego może zastosować sąd podczas wydawania wyroku. Jeżeli wyrok jest już prawomocny, to art. 37 a kk nie będzie miał zastosowania.