Skrócenie przedawnienia

Damian Tomanek        20 grudnia 2023        Komentarze (0)

Sprzątanie po COVID-19

Temat przedawnienia karalności oraz temat przedawnienia wykonania kary pojawiał się już w moich wpisach wielokrotnie. Możesz o tym przeczytać tutaj.

Zasadnicze przepisy regulujące te kwestie znajdują się w Rozdziale XI Kodeksu karnego. Przepisy modyfikujące mogą się znaleźć w innych ustawach wchodzących w skład szeroko pojętego systemu prawa karnego, takich jak np.: kodeks karny wykonawczy czy kodeks karny skarbowy.

Sytuacja do niedawna wydawała się stosunkowo prosta i stabilna. Tak było jednak do czasu.

Przedawnienie a Covid-19

Przepisy wprowadzone w czasie epidemii

Tam, gdzie politycy zaczynają wsadzać swoje łapy wszystko co proste, proste być przestaje. Taką sytuację mieliśmy z przepisami uchwalonymi w czasie Covid 19.

Zgodnie z art. 15zzr1 ust. 1 ustawy covidowej:

w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 6 miesięcy po ich odwołaniu nie biegnie przedawnienie karalności czynu, oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe.

>>> Jak szybko wydadzą za Tobą europejski nakaz aresztowania? Sprawdź w artykule: Oczekiwanie na europejski nakaz aresztowania

Wadliwość prawna przepisów covidowych

Przepis ten nie zawierał określenia maksymalnego czasu zawieszenia z powodu stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii i powodował, że zawieszenie biegu przedawnienia mogło utrzymywać się przez czas nieokreślony (utrzymywało się przez ponad trzy lata) i to niezależnie od rzeczywistego wpływu obostrzeń sanitarnych na zdolność organów procesowych do sprawnego dokonywania czynności.

Co istotne, sporny przepis, zależał też od organu władzy wykonawczej, czyli Ministra Zdrowia, który decyduje o stanie epidemii i zagrożenia epidemicznego w drodze rozporządzenia.

Bałagan spowodowany przepisami covidowymi

Mieliśmy zatem sytuację taką, że stan zagrożenia epidemicznego w związku z covid, został ogłoszony 14 marca 2020 r. Został on odwołany 20 marca 2020 r. w związku z tym, że tego samego dnia został ogłoszony stan epidemii.

>>> Osoby które weszły w kolizję z prawem mogą być poszukiwane w różnoraki sposób – w jaki? Przeczytaj we wpisie: Lista poszukiwanych czerwoną notą Interpolu

Stan ten został odwołany 16 maja 2022 r. I znów obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, który został odwołany dopiero 1 lipca 2023 r.

Dodatkowy absurd całej sytuacji polegał również na tym, że to od Ministra Zdrowia zależało kiedy komuś przedawni się ściganie popełnionego przestępstwa lub kiedy przedawni się wykonanie wyroku.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Na szczęście Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 12 grudnia 2023r. przerwał ten obłędny bałagan i stwierdził, że cytowany na początku przepis ustawy covidowej jest niezgodny z art. 2 Konstytucji.

W związku z tym powyższy przepis stracił moc prawną i wróciliśmy do sytuacji gdy przepisy o przedawnieniu karalności (przed wyrokiem) i przepisy o przedawnieniu wykonania kary (po wyroku) znajdują się przede wszystkim w kodeksie karnym i innych ustawach związanych systemowo z prawem karnym.

Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego możesz zapoznać się tutaj.

>>> Przeczytaj o przeniesieniu wykonania wyroku za granicę

Co oznacza wydanie wyroku dla zwykłych ludzi

W sprawach zakończonych, w których zastosowano badany przepis, wyrok Trybunału otwiera zainteresowanym drogę do wznowienia postępowania na zasadzie art. 190 ust. 4 Konstytucji, a w sprawach będących w toku powoduje jego pominięcie przy orzekaniu i stosowanie przepisów ogólnych w zakresie biegu przedawnienia.

Co oznacza dla mnie wyrok Trybunału

Dla mnie oznacza to tyle, że wielokrotnie pisałem na temat przedawnienia covidowego, a teraz wszystko poszło w piach.

          Damian Tomanek
          adwokat

Zdjęcie CDC pochodzi z Unsplash

***

Kantyna więzienna

Poszukiwani europejskim nakazem aresztowania przebywają w różnych krajach na całym świecie.

Przyzwyczajeni są do różnych, czasami egzotycznych potraw. Zwykle jest to kuchnia związana z miejscowymi tradycjami, a czasami kuchnia polska zaadoptowana do miejscowych możliwości [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: