Zmiany w przepisach o dowodach osobistych

Damian Tomanek        10 października 2021        Komentarze (0)

Zmiany w przepisach o dowodach osobistychJakiś czas temu pisałem o tym jak wyrobić dowód osobisty przez internet. Więcej możesz przeczytać tutaj.

Jeden ze sposobów dawał możliwość wyrobienia dowodu osobistego przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego.

Drugi ze sposobów pozwalał wyrobić dowód osobisty przez internet osobom które już wcześniej posiadały e-dowód. Na chwilę obecną możliwości te nie są już aktualne, ponieważ nastąpiły zmiany w przepisach o dowodach osobistych.

Unijne przepisy o dowodach osobistych

„Wielki Brat” chce jednak wiedzieć więcej i mieć też większą kontrolę nad społeczeństwem.

Tym razem jest to europejski „Wielki Brat”, który wydał  rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Polskie przepisy o dowodach osobistych

Zgodnie z w/w przepisami i Polska musiała dostosować swoją regulację do nowych wymagań.

Dowody osobiste z odciskiem palców to przejaw nowej procedury wydawania dokumentów tożsamości wprowadzonej ustawą z 14.4.2021 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1000).

Zmiany w warstwie graficznej

Wraca do łask podpis właściciela dowodu osobistego. Taki podpis już był kiedyś umieszczany na blankiecie dowodu osobistego. Po wprowadzeniu e-dowodu z tego zrezygnowano.

Dzisiaj wracamy do starych dobrych regulacji i wzór takiego podpisu będzie się znajdował w warstwie graficznej dowodu osobistego.

Zmiany w warstwie elektronicznej

Najważniejszą zmianą jest natomiast wprowadzenie do warstwy elektronicznej odcisków palców posiadacza dowodu osobistego. Niewątpliwie aby wyrobić dowód osobisty należy się udać do właściwego ze względu na miejsc zamieszkania urzędu gminy.

W wypadku braku możliwości dotarcia do urzędu np. ze względu na chorobę, urzędnik wraz z czytnikiem i komputerem dojedzie do zainteresowanego. Dojedzie on oczywiście w obrębie gminy w której jest zatrudniony.

Przepisy nie dają natomiast możliwości przekazania odcisków palców lub złożenia wzoru podpisu na odległość.

Zatem osoby mieszkające za granicą i poszukiwane europejskim nakazem aresztowania najprawdopodobniej nie będą miały zbyt dużych szans na wyrobienie nowego dowodu osobistego.

Ważność dotychczasowych dowodów osobistych

Na szczęście stare dowody osobiste zachowują swoją ważność na okres na jaki zostały wydane.

Dobra wiadomość jest również taka, że wyrobienie dowodu osobistego – tak jak dotychczas – jest nieodpłatne.

***

Po przeczytaniu: „Zmiany w przepisach o dowodach osobistych”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: