Na podstawie ENA zatrzymała mnie holenderska policja

Damian Tomanek        07 stycznia 2018        Komentarze (0)

Jeżeli narozrabiałeś w Polsce, a następnie wyjechałeś za granicę, to możesz się spodziewać tego, że polskie organy ścigania będą chciały Cię „zaprosić” do kraju. Zaproszenie w postaci europejskiego nakazu aresztowania ma tą zaletę, że o koszty podróży nie musisz się martwić.

Jeżeli darmowa „dostawa” do Polski Cię nie urządza, to możesz spróbować się przed nią bronić. W Polsce, pod Twoją nieobecność, pewne czynności może wykonać za Ciebie adwokat. Natomiast w kraju swojego pobytu zostaniesz, zatrzymany i doprowadzony przed miejscowy sąd. Warto wówczas wiedzieć jak się zachować.

Europejski Nakaz Zatrzymania w Holandii

W sposób ogólny o uprawnieniach zatrzymanego pisałem już tutaj. Dzisiaj nieco więcej szczegółów dla osób, które zostaną zatrzymanie na podstawie ENA w Holandii.

W tym bardzo pięknym kraju często zatrzymania dokonują organy dochodzeniowo śledcze bądź Królewska Żandarmeria Wojskowa. Po zatrzymaniu funkcjonariusz dochodzeniowo śledczy bądź prokurator podejmują decyzję o ewentualnym zatrzymaniu na posterunku policji, które nie może trwać dłużej niż trzy dni. Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że konieczne jest dłuższe zatrzymanie to decyzję w tym zakresie podejmie prokurator.

Osoby wobec których toczy się procedura ENA zostają przewiezione do Amsterdamu, o ile zostały złapane w innym mieście.

Jeżeli zostałeś zatrzymany to masz prawo domagać się :

  • aby osoba najbliższa została poinformowana o Twoim zatrzymaniu;
  • jeżeli nie mówisz po niderlandzku to możesz żądać obecności tłumacza;
  • poufnego kontaktu ze swoim adwokatem. Jeżeli nie masz obrońcy to w określonych przez przepisy wypadkach możesz  żądać ustanowienia darmowego adwokata z urzędu.
  • doręczenia kopii europejskiego nakazu aresztowania który będzie sporządzony w języku dla Ciebie zrozumiałym.
  • nie masz obowiązku odpowiadania na pytania organów ścigania.

Decyzję o tym czy zostaniesz przekazany do Polski podejmuje holenderski sąd. W sądzie zostaniesz zapytany czy zgadzasz się na przekazanie do Polski. Wyrażenie zgody powoduje, że:

  • nie możesz tej zgody cofnąć;
  • nie będziesz więcej przez sąd przesłuchiwany;
  • o terminie przekazania do Polski zadecyduje prokurator.

Wygrana przez sądem zagranicznym

Jeżeli natomiast nie wyrazisz zgody to powinieneś swoją decyzję uargumentować. Gdy Twoje argumenty będą słabe to na posiedzeniu sąd wyda decyzję o przekazaniu do Polski. Natomiast jeżeli Twoje argumenty będą mocne, to sąd może odmówić takiego wydania. Wówczas jesteś wolny wyłącznie na terenie Holandii. W innych krajach europejskich ENA w dalszym ciągu funkcjonuje i możesz być na jej podstawie zatrzymany.

Z wygranej przed sądem zagranicznym należy się cieszyć z umiarem. Mam klienta który wygrał sprawę przed sądem holenderskim, ponieważ ten odmówił przekazania go do Polski. Taka decyzja bardzo ucieszyła mojego klienta. Z tej radości, aby się odstresować wybrał się na długą i męczącą wycieczkę rowerową do Niemiec. Dwa kilometry zagranicą został zatrzymany do kontroli przez niemiecką policję. W taki sposób najpierw „zaparkował” na dwa miesiące w niemieckim areszcie, a dzisiaj regeneruje siły siedząc w polskim zakładzie karnym.

Gdyby miał trochę więcej rozumu to mógłby siedzieć teraz w coffee shopie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: