Jędrek z Zakopanego pracował u Józka z Bukowiny. Pewnego dnia pokłócili się o wypłatę. Jędrek sprał Józka porządnie po pysku i sam sobie wypłacił pieniądze zabierając Józkowi portfel.
Jędrek nie zrobił dobrego wrażenia na Sądzie w Nowym Targu i za rozbój dostał 4 lata do odsiadki. Ponieważ miał do wyboru Zakład Karny w Wiśniczu lub budowę w Barcelonie, wybrał to drugie rozwiązanie. Jędrek unikał wykonania kary, a więc sąd wysłał za nim najpierw list gończy, a następnie europejski nakaz aresztowania.
Utrudnianie postępowania wykonawczego
Do niedawna unikanie odbycia kary pozbawienia wolności nie powodowało żadnych szczególnych konsekwencji. Skazany był poszukiwany listem gończym lub europejskim nakazem aresztowania.
Po zatrzymaniu odstawiano go do zakładu karnego i nic szczególnego się nie działo.
Z dniem 1.01.2023r. sytuacja uległa zmianie. Wprowadzono bowiem do kodeksu karnego wykonawczego nową instytucję, polegającą na stwierdzeniu bezprawnego utrudniania przez skazanego wykonania kary pozbawienia wolności.
Utrudnianie wykonania kary
Z treści art. 14 B § 1 kodeksu karnego wykonawczego wynika, że:
„Po otrzymaniu zawiadomienia o przystąpieniu do wykonania orzeczenia o karze pozbawienia wolności sąd niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, może wydać postanowienie stwierdzające, że skazany bezprawnie utrudniał wykonanie kary pozbawienia wolności, jeżeli w zamiarze utrudniania wykonania kary pozbawienia wolności uciekł lub ukrywał się lub podjął działania w celu ucieczki lub ukrycia się.”
Kogo dotyczy stwierdzenie utrudniania wykonania kary
Osobą która może być w kręgu zainteresowania sądu jest tylko skazany prawomocnym wyrokiem.
Osoba taka musi uciec przed wykonaniem kary, ukrywać się bądź też podjąć działania mające na celu ucieczkę lub ukrywanie się.
Kogo dotyczy w praktyce stwierdzenie utrudniania
Osoba która nie znalazła się w zakładzie karnym, a ma do odsiedzenia wyrok w którym orzeczono wobec niej bezwzględną karę pozbawienia wolności albo też osoba, która ma świadomość tego, że kara w zawieszeniu została zarządzona do wykonania, może być uznana za taką która utrudnia wykonanie kary.
Do stwierdzenia utrudniania nie jest konieczne skuteczne zrealizowanie ucieczki lub ukrywania się.
Z treści cytowanego przepisu wynika, że wszelkiego rodzaju działania które mają do ukrywania skazanego doprowadzić, już klasyfikują go do zastosowania tego przepisu.
Zatem jeżeli mieszkasz za granicą, w Polsce dostałeś wyrok do odsiadki, a z akt wynika, że o wyroku wiesz, to masz duże szanse na to, że sąd stwierdzi, iż utrudniasz wykonanie kary.
Konsekwencje stwierdzenia utrudniania wykonania kary
Do czasu gdy Józek cieszy się wolnością poza Polską, to żadnych wielkich konsekwencji z powodu takiego stwierdzenia nie ma.
Sytuacja będzie wyglądała gorzej gdy zostanie złapany i wysłany do Polski na podstawie ENA. Jak już sobie trochę posiedzi w zakładzie karnym i zatęskni za Maryną, to złoży wniosek o „wokandę”, czyli o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.
I tu się zaczynają „”schody”. W takiej sytuacji zastosowanie będzie miał art. 78 § 2 kodeksu karnego, który brzmi następująco:
„Skazanego określonego w art. 64 § 1 można warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary, natomiast skazanego określonego w art. 64 § 2 lub art. 64a oraz skazanego, wobec którego wydano prawomocne postanowienie stwierdzające, że bezprawnie utrudniał wykonanie kary pozbawienia wolności, po odbyciu trzech czwartych kary.”
Z powyższego wynika, że Józek gdyby nie miał postanowienia o stwierdzeniu utrudniania wykonania kary miałby szanse na „wokandę” po odbyciu połowy kary, czyli po 2 latach. Z takim postanowieniem jest traktowany jak multirecydywista i musi odsiedzieć co najmniej 3/4 kary, czyli 3 lata.
Ten przepis, wprowadził PiS po to żeby bolało. Tych co się na takie postanowienie załapią, bolało będzie.
Jak można podważyć postanowienie stwierdzające utrudnianie wykonania kary
Z dalszej części treści art. 14 B kodeksu karnego wykonawczego wynika, że:
„§ 2. Na postanowienie w przedmiocie stwierdzenia bezprawnego utrudniania przez skazanego wykonania kary pozbawienia wolności przysługuje zażalenie.
§ 3. Zażalenie, o którym mowa w § 2, podlega rozpoznaniu w terminie 7 dni od daty wpływu do sądu wyższej instancji.”
Czyli Sąd będzie orzekał bez obrońcy i skazanego na posiedzeniu niejawnym, do 14 dni po otrzymaniu zawiadomienia o rozpoczęciu wykonania kary pozbawienia wolności. Jednak samo postanowienie będzie musiał doręczyć ponieważ przysługuje na nie zażalenie.
Wszystko będzie się zatem działo bardzo szybko.
Najprostszym rozwiązaniem, aby nie zawalić terminu do wniesienia zażalenia w tej sytuacji jest wcześniejsze udzielenie adwokatowi pełnomocnictwa do obrony w postępowaniu wykonawczym.
Wówczas sąd na pewno doręczy postanowienie adwokatowi, a adwokat będzie miał możliwość jego zaskarżenia w terminie 7 dni do sądu wyższej instancji.
Próby podważenia takiego, prawomocnego postanowienia, na etapie starań o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie będą miały szansy powodzenia.
A Maryna czeka, albo już jej się czekanie znudziło.
Damian Tomanek
adwokat
Zdjęcie w poście pochodzi z Unsplash
***
Mogą zainteresować Cię jeszcze:
- lista poszukiwanych czerwoną notą Interpolu
- przeniesienie wykonania wyroku za granicę
- deportacje z Holandii do Polski na podstawie ENA
***
Co mówić w trakcie zatrzymania?
Jakie prawa ma zatrzymany? Po pierwsze należy wiedzieć jakie prawa ma osoba zatrzymana na podstawie ENA.
Policjant dokonujący zatrzymania na podstawie europejskiego nakazu aresztowania jest jedynie organem wykonującym decyzję sądową. Jest zatem „ręką”, a nie „głową.” Nie można zatem liczyć, na to że jakeś szczególnie dramatyczne tłumaczenie wpłynie na decyzję i policjant odstąpi on od zatrzymania… [Czytaj więcej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }