Nie zapłaciłem grzywny i odwiesili mi wyrok

Damian Tomanek        09 grudnia 2018        Komentarze (0)

Skazując na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu sąd najczęściej orzeka dodatkowo karę grzywny oraz nakłada na oskarżonego różnego rodzaju obowiązki, np. obowiązek naprawienia szkody, poddania się leczeniu, kontynuowania nauki itd. Brak zapłaty lub niewywiązanie się z nałożonych obowiązków skutkuje, po pewnym czasie, wydaniem postanowienia o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności, czyli mówiąc prościej jej „odwieszeniem”. Jeżeli przebywasz za granicą to o wydaniu postanowienia które „odwiesiło” Ci wyrok możesz się dowiedzieć dopiero gdy zapuka do Twoich drzwi miejscowa policja która na podstawie ENA zaprosi Cię do miejscowego aresztu.

W takiej sytuacji dotychczasowe życie wywraca się do góry nogami. W tym miejscu powstaje pytanie, czy coś się z tym da jeszcze zrobić? Najczęściej jakieś rozwiązanie istnieje, choć dużo zależy od przyczyny która była podstawą „odwieszenia” wyroku.

Jeżeli nie zapłaciłeś grzywny to jest duża szansa, że sytuację da się odwrócić. Oczywiście w pierwszej kolejności należy grzywnę wpłacić, a następnie adwokat który się na tym zna powinien w sposób profesjonalny sporządzić i wysłać do sądu  wniosek.

Odpowiednio sporządzony wniosek, w którym w trafny sposób wskazana jest podstawa prawna, powinien przekonać sąd do uchylenia postanowienia o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności.  Konkretnym przykładem, iż taki wniosek może być skuteczny jest postanowienie które wydał w prowadzonej przeze mnie sprawie Sąd Rejonowy w Toruniu. Poniżej zamieszczam fragment tego postanowienia.

***

.Uchylenie postanowienia o zarządzeniu wykonania kary

 

 

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: