Przedawnienie wykonania wyroku

Damian Tomanek        14 lutego 2016        66 komentarzy

O przedawnieniu ścigania pisałem w listopadzie 2015r. Wpis ten można znaleźć tutaj. Przedawnienie ścigania dotyczy osób które jeszcze wyroku nie mają. Natomiast dzisiaj parę zdań chcę poświęcić  przedawnieniu wykonania kary. W przeciwieństwie do przedawnienia ścigania, przedawnienie wykonania kary dotyczy osób które mają już prawomocny wyrok.   Z kodeksu karnego wynika, że nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:

1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,

2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,

3) 10 – w razie skazania na inną karę.

Sprawa jednak nie jest taka prosta jakby się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Przepisy dotyczące przedawnienia wykonania kary umieszczone są również w kodeksie karnym wykonawczym. Z zawartych tam przepisów wynika z kolei, że :

  1. Sąd umarza postępowanie wykonawcze w razie przedawnienia wykonania kary, śmierci skazanego lub innej przyczyny wyłączającej to postępowanie.
  2. Jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, a w szczególności jeżeli nie można ująć skazanego albo nie można wykonać wobec niego orzeczenia z powodu choroby psychicznej lub innej przewlekłej, ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się w całości lub w części na czas trwania przeszkody.
  3. Zawieszenie postępowania wykonawczego nie wstrzymuje biegu przedawnienia, chyba że skazany uchyla się od wykonania kary. Okres wstrzymania biegu przedawnienia nie może przekroczyć 10 lat.

Zatem z wszystkich przepisów łącznie wynika, że jeżeli postępowanie wykonawcze w Twojej sprawie jest zawieszone  i nastąpiło to z powodu tego, że się ukrywasz, to do terminów określonych w kodeksie karnym możesz doliczyć sobie jeszcze dodatkowe 10 lat. Adwokat z łatwością dojdzie do tego z jakiego powodu nastąpiło zawieszenie, bo będzie to wynikało z treści uzasadnienia postanowienia o zawieszeniu.

Wstrzymanie biegu przedawnienia o którym mowa w kodeksie karnym wykonawczym często nazywane jest również „spoczywaniem” biegu przedawnienia. W niektórych przypadkach z tym dziesięcioletnim spoczywaniem adwokat możne powalczyć. W dniu 23.10.2012r Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał postanowienie z którego wynika, że:

„Spoczywanie biegu przedawnienia w razie zawieszenia postępowania wykonawczego zachodzi tylko wtedy, gdy zawieszenie to zostało spowodowane uchylaniem się skazanego od wykonania kary, przy czym okres wstrzymania biegu przedawnienia nie może przekroczyć 10 lat (art. 15 § 3 k.k.w.). Niemożność ujęcia skazanego, stanowiąca przesłankę zawieszenia postępowania wykonawczego, nie musi oznaczać, że skazany uchyla się od wykonania kary, a może być spowodowana innymi przyczynami. Pobyt skazanego za granicą przez czas dłuższy może upoważniać do uznania, że zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca postępowanie wykonawcze, nie musi to jednak być równoznaczne z uchylaniem się od wykonania kary. Okoliczności i powody wyjazdu skazanego za granicę trzeba ustalić przy ocenie motywów jego zachowania się, zwłaszcza co do jego związku z perspektywą odbycia kary (zob. też uchwałę SN z dnia 12 grudnia 1995 roku – I KZP 35/95, OSNKW 1996, z. 1-2, poz. 2).”

To orzeczenie będzie szczególnie pożyteczne dla osób, które wyjechały mając wyrok w zawieszeniu, a o jego odwieszeniu dowiedziały się z europejskiego nakazu aresztowania.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 66 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jacek Maj 6, 2016 o 20:27

Czy jest jakis okreslony czas w w/w przedawnieniu wykonania kary, po ktorym mozna sie ubiegac o jego zawieszenie

Odpowiedz

Damian Tomanek Maj 15, 2016 o 16:41

Sam bieg przedawnienia nie powoduje nabycia uprawnień do zawieszenia kary. W postępowaniu wykonawczym takie uprawnienia można nabyć w niektórych przypadkach po odroczeniu wykonania kary lub po przerwie w odbywaniu kary. Jest to obwarowane jeszcze innymi rygorami.

Odpowiedz

Marcin Lipiec 27, 2016 o 17:50

witam
A Pan Mecenas podpowie, wyrok z 2008 roku 18 miesiecy w zawieszeniu na 3 lata za gospodarcze sprawy. w 2011 roku odwieszenie tego wyroku i do tej pory nikt tego nie odbył bo nie było okoliczności. od kiedy liczy sie czas do przedawnienia, od wydania wyroku czy od odwieszenia wyroku? pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Tomanek Lipiec 27, 2016 o 21:21

Przedawnienie należy liczyć od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Odpowiedz

Eryk Luty 26, 2017 o 01:32

Panie mecenas jeśli wyszlem na przerwę w odbywaniu kary został mi jeden rok pozbawienia wolności to po jakim czasie zniknie mi ena ????

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 26, 2017 o 13:27

ENA powinna zniknąć w momencie (parę dni na bezwład administracyjny) rozpoczęcia odbywania kary z powodu której ENA była wydana.

Odpowiedz

Anna Sierpień 11, 2016 o 08:25

Witam
Sprawa dotyczy oskarżenia z art.18 & 3 kk w zw. z art. 282 kk. Wyrok (1 roku pozbawienia wolności) został ogłoszony 8 grudnia 1999, a uprawomocnił się 8 czerwca 2001 r. Oskarżony nie stawił się do odbycia kary i wystawiony za nim został list gończy. Jak wygląda przedawnienie karalności w tej sytuacji. Jakie są możliwości najszybszego zakończenia takiej sprawy.
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 15, 2016 o 14:31

Przedawnienie w takim wypadku to 15 lat od uprawomocnienia się wyroku + 10 lat jeżeli w tym czasie skazany się ukrywał.

Odpowiedz

michal Wrzesień 6, 2016 o 19:18

Witam! Jerzeli list gonczy nie byl zarejestrowany przez 8 lat w bazie ue
poszukiwania czy jest w tym okresie wazny

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 13, 2016 o 19:42

Listem gończym poszukuje się osób na terenie Polski i jest ważny do czasu jego uchylenia.

Odpowiedz

anna Wrzesień 9, 2016 o 23:34

Witam,
bardzo proszę o rade gdyż nie wiem co robić, mąż mój był skazany w 8.11.1984 r wyrokiem prawomocnym na 8 lat, oskarżany był podczas stanu wojennego więc rygor był inny.
Skazany z art. 208 k. k z 1969 r. w grę wchodziły również względy polityczne.
w 1982 r. roku był bardzo pobity przez milicje obywatelska,
przeciwko milicji toczyło się postępowanie, ale zostało umorzone, choć efekt tego ciężkiego pobicia istnieje do dziś. adwokat wyszedł z rozprawy, gdyż jego honor nie pozwolił uczestniczyć mu w tym cyrku, który się tam odbywał , mąż leżał na noszach był ciężko chory.
Przebywał w najbardziej represyjnych wiezieniach w Polsce, był prześladowany i torturowany. wyszedł w 1988 r. Na przerwę w karze z pierwsza grupa inwalidzka z paraliżem obu nóg i lewej reki, ważył 48 kg. Przy wzroście 183 cm.
Przerwę dostał na rok , później przedłożono mu na czas bez terminu. Po rocznej rehabilitacji
W 1989 r. Wyjechał do Niemiec, można powiedzieć, w celu ratowania życia.
Nikt nie przypuszczał ze nastąpią takie zmiany w Polsce. Osiedlił się w Niemczech, dostał obywatelstwo niemieckie, ale polskiego obywatelstwa się nie zrzekł. Maż leczy się przez cały ten czas, czyli ponad 30 lat.
w Niemczech dostał grupę inwalidzka gdzie posiada 70% utraty zdrowia.
Jeździł oczywiście do polski w międzyczasie, w 2014 r. był nawet u prezydenta Bronisława Komorowskiego,
6.lutego 2016 r. został zatrzymany przez straż graniczna i obecnie siedzi w Areszcie śledczym.
Okazało się, ze sędzina gdzie w zaciszu gabinetu podjęła decyzje 5.11.214 r. o przedłożeniu przedawnienia o 10 lat na 9.11.2024 r.
Stan mojego męża jest fatalny, siedzi na wózku inwalidzkim, ma niedowład lewej strony,ma chore serce , płuca itd. jest po prostu wrakiem czlowieka,a ja jestem bezradna i nie wiem co robić.
pozdrawiam.

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 13, 2016 o 19:40

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Slawek Wrzesień 15, 2016 o 13:03

A jak przedstawia się sprawa przedawnienia wykonania grzywny ujętej w wyroku łącznym .
Termin przedawnienia liczy się od skazania w jednostkowym wyroku , czy od wydania wyroku łącznego .

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 15, 2016 o 17:13

Zawsze od uprawomocnienia się jednostkowych wyroków.

Odpowiedz

przemysław Wrzesień 19, 2016 o 13:52

Witam. Chciałem się dowiedzieć po ilu latach przedawni sie wyrok 3lata 6 miesięcy z art. 280 s 1 – typ podstawowy z 2005 roku. Chodzi o to, że kolega wyszedł z zakładu karnego na uprawomocnienie wyroku i nie stawił się do zk. Nie jest poszukiwany listem gończym.

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 19, 2016 o 22:23

15 lub 25 lat. To zależy czy nastąpiło spoczywanie terminu przedawnienia.

Odpowiedz

przemysław Wrzesień 20, 2016 o 12:50

Dziękuje za odpowiedź. A jeżeli nastąpiło spoczywanie terminu przedawnienia to 25? Można to sprawdzić czy nastąpiło takie spoczywanie terminu przedawnienia?dziekuje.

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 20, 2016 o 17:34

To czy nastąpiło spoczywanie terminu przedawnienia musi ocenić sąd przed wydaniem postanowienia o umorzeniu bądź jego odmowie takiego umorzenia. Przeglądając jednak akt postępowania wykonawczego adwokat który się na tym zna jest w stanie ocenić z dużym prawdopodobieństwem jaka będzie decyzja sądu.

Odpowiedz

Olga Luty 9, 2017 o 01:20

Witam
Mam do Pana pytanie,czy jesli moj znajomy w 2011r byl jako swiadek do sprawy kradziezy,a potem ze swiadka zrobil sie jednym z oskarzonych I nie zglaszal sie Na sprawy sadowe,a pozostali oskarzeni dostali juz wyroki w zawieszeniu to co najprawdopodobniej moze sie wydazyc ??? Czy wyrok sad po uplywie jakiegos czasu moze wydac zacznie ? Znajomy nie przebywa Na terenie kraju. Bardzo prosze o odpowiedz . Z gory bardzo dziekuje.

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 9, 2017 o 08:31

Najprawdopodobniej sprawa jest zawieszona do czasu odnalezienia oskarżonego. W takich wypadkach zwykle najpierw jest list gończy, a potem europejski nakaz aresztowania. Jak zostanie aresztowany to sąd wznowi postępowanie i go skarze. Z praktyki wynika, że kary zwykle są surowsze aniżeli u innych współoskarżonych z którymi nie było takich kłopotów. Są jednak możliwości prawne aby sprawę uporządkować mniej boleśnie dla oskarżonego.

Odpowiedz

Olga Luty 9, 2017 o 09:55

Wiec raczej nie ma co liczyc Na kare w zawieszeniu ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 11, 2017 o 13:50

Niekoniecznie. Nic nie spada z nieba. Nad dobrym wyrokiem należy popracować.

Odpowiedz

Slawek Luty 11, 2017 o 15:30

Orzekanie w Polskim Sądzie jest jak totolotek – czasami można trafić szóstkę .

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 12, 2017 o 17:14

Szczęściu zawsze można spróbować pomóc.

Marek Luty 12, 2017 o 00:00

Witam Panie Mecenasie.
Mam takie pytanie. Za dwa przestepstwa z art 284kk popelnionymi w roku 2001, zostalem skazany w roku 2009 wyrokiem lacznym na kare 18 mies pozbawienia wolnosci. odbylem kare w wysokosci 10 miesiecy w roku 2012, po czym wyszedlem na warunkowe zwolnienie. roczny dozor kuratora po ktorym wyjechalem za granice i tam sie dowiedzialem ze wyrok mam odwieszony z powodu ktorego nie znam. czy w moim przypadku to oznacza ze 25 lat beda mnie sciagac po swiecie abym odbyl te 18 miesiecy?
gwoli wyjasnienia, zarzadzenie wykonania kary jest na 18 miesiecy a juz wyjasniam dlaczego. skazaly mnie dwa rozne sady w roznych miastach. wyrok laczny oraz warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary wydal sad w miescie drugim, natomiast zarzadzenie z roku 2013 wykonania kary w calosci wydal sad w miescie pierwszym, tak jakby nie wiedzial o tym ze kare w wymiarze 10 miesiecy odbylem plus roczny dozor
pozdr serdecznie
M

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 12, 2017 o 17:16

To są kwestie techniczne do wyprostowania. Na pewno nie będzie Pan siedział 28 miesięcy jak wyrok jest na 18.

Odpowiedz

Zuzanna Marzec 12, 2017 o 22:04

Mam pytanie. Mój syn jest oskarżony w Niemczech o pobicie i rabunek. Czy jak zjedzie do Polski to sąd Niemiecki będzie go ścigał?

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 15, 2017 o 10:28

Najprawdopodobniej tak.

Odpowiedz

Maria Marzec 17, 2017 o 17:58

W przypadku kiedy wykonanie kary sie przedawnilo, czy w polskim prawie istnieje Artykul, ktory mowilby ze Polski sad moze do okresu przedawnienia dodac dodatkowy czas z racji ze osoba wymieniona w europejskim nakazie aresztowania ukrywala sie?

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 21, 2017 o 18:15

Tak. Istnieje taki przepis.

Odpowiedz

Slawek Marzec 21, 2017 o 18:21

Kodeks Karny Wykonawczy

§ 1. Jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania, a w szczególności jeżeli nie można ująć oskarżonego albo nie może on brać udziału w postępowaniu z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się na czas trwania przeszkody.
§ 2. Na postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania przysługuje zażalenie.
§ 3. W czasie zawieszenia postępowania należy jednak dokonać odpowiednich czynności w celu zabezpieczenia dowodów przed ich utratą lub zniekształceniem.

Czasami pomaga wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia na postanowienie zawieszające postępowanie wykonawcze – ale to zależy od okoliczności i najrozsądniej to skorzystać z usług Pana Mecenasa Tomanka – i najważniejsze aby nie zawalić terminów .

Odpowiedz

Netka Czerwiec 6, 2017 o 22:15

Witam serdecznie. 11 lat temu moja chora na schizofrenie siostra zostala skazana prawomocnym wyrokiem sadu na 12 miesiecy wiezienia o przymusowe leczenie poniewaz nie chciala sie leczyc do tego brala narkotyki. Odsiedziala 2 tygodnie i zostala zwolniona z dalszej odsiadki poniewaz jej stan psychiczny na to nie pozwalal. Od tej chwili co dwa lata staje na komisji lekarskiej i wyrok ma odraczany na dwa lata wlasnie. Obecnie siostra leczy sie i przebywa w dps. Czy ten wyrok kiedys sie przedawni? Bo przeciez siostra juz nie wyzdrowieje,schizofrenia paranoidalna to nie grypa. Prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 11, 2017 o 22:30

Przedawni się prawdopodobnie po 15 latach. Aby to określić dokładnie należy mieć wgląd w akta postępowania wykonawczego.

Odpowiedz

Kaczor Sierpień 16, 2017 o 11:39

I jak można sie z panem skontaktować jeśli bym chciał żeby pan poprowadził ta sprawę

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 16, 2017 o 13:57

Wszystkie namiary sa na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Anna Listopad 27, 2017 o 18:00

Witam chciałabym się dowiedzieć czy kara pozbawienia wolności na ponad rok czasu skazany dostał w 2015 roku w tej chwili się ukrywa czy jest możliwe przedawnienie po 5latach ? I jego szansę na normalne życie ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 28, 2017 o 09:38

Nie ma takiej możliwości. Są jednak inne sposoby aby wyjść z tej sytuacji. Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Michal Luty 27, 2018 o 16:57

WITAM.Jakies sie siedem lat temp zostalem skazany na Rok pozbawienia wolnosci I wyszedlem po polowie kary tzw.(warunkowym)ale po na tym warunkowym dopelnilem sie tego samego przestepstwa z tego samego art.chodzi of (kradziez of wartosci 300zl) I sad odwiesil mi ta kare +to zamieszkania ten telefon,do stalemate 1 Rok i 4 miesiace.Wynajalem adwokata I odwolywalem sie ale nie milem podstaw zeby tej kary nie odbyc.(stwierdzil sad).Wiec ucieklem z Polski .Obecnie od wyroku jestem 7 lat zalozylem tu rodzinne I mam 6-letnia corke ,price, dom.
Nie chce aby rodzinne cierpiala zamieszkania moje bledy kiedy bylem glupi I mlody a tez nie chce isc do ZK nie potrzebuje resocializacji bo juz taki nie jestem a wiem ze jak bym tam trafil to duzo myoglobin by sie zmienic na gorsze.Prosze o podpowiedz co w mojej w/w sytlacji mogbym zrobic.Z gory dziekuje I pozdrawiam Michal

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 28, 2018 o 08:11

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Wojciech Marzec 1, 2018 o 14:15

Witam . W roku 2006 zostałem skazany na rok więzienia z zawieszeniem na 2 lata . Teraz dowiedziałem ze jestem poszukiwany listem gończym . Moja kara jest za 226/1 . Moje pytanie jest takie czy mozna zawiesić odwieszony wyrok i po jakim czasie to sie przedawni . Za pomoc z góry dziekuje .

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 1, 2018 o 16:42

Można ale jest to dosyć skomplikowana sprawa. Przedawni się po 15 lub 25 latach, w zależności od indywidualnej sytuacji danej sprawy.

Odpowiedz

Piotr Marzec 14, 2018 o 22:06

Pytanie do Pana Mecenasa , przebywam za granica od 12 lat , w 2005 roku zostallem zwolniony warunkowo z zakladu karnego ,po 6 miesiacach wyjechalem zagfranice zalozylem rodzine ,Zona Dzieci Praca, teraz czekam na extradycje do Polski ,kurator odwiesil mi zawieszenie (sprawy z 200o roku ) plus zaoczny wyrok za sprawe gospodarcza z 2001 roku , czy jest mozliwosc aby te warunkowe bylo juz przedawnione ??
sprawy z 2000 roku zaklad opuscilem w 2005 roku ???? poukladalem sobie zycie a tu takie cos .

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 14, 2018 o 22:19

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Adam Kik Kwiecień 25, 2018 o 16:36

Istnieje przedawnienie kary za pobicie siedziałem trzy miesiące,zawieszenie na trzy lata i kurator,ale wyjechałem nie było mnie w Polsce 10 lat i Poszukiwany byłem tylko na terenie Polski,będąc po za granicami państwa założyłem rodzine i wszystko to się rozpadło i teraz od Nowa chce ułożyć sobie życie w Polsce mam trzymiesięczną córeczkę i pytanie moje czy mogę żyć już spokojnie czy raczej jeszcze mogą mnie wsadzić

Odpowiedz

Damian Tomanek Maj 3, 2018 o 11:08

Aby ustalić datę przedawnienia muszę znać treść wyroku i datę jego uprawomocnienia się.

Odpowiedz

Tragedia Marzec 9, 2019 o 18:01

To sie nazywa bezprawie w polsce .Wiadomo że jak ktoś nie wraca do kraju przez 15 lat A ma wyrok do odbycia to znaczy że się ukrywa.Po co pisać że przedawnienie jest po 15 latach jak i tak ci dołożą następne 10 lat .Niech odrazu napiszą że przedawnienie następuje po 25 latach.Polskie prawo dostaniesz 3’5 roku do odsiadki i musisz się ukrywać 25 lat jak bys był jakimś zabójcą albo szefem grupy zorganizowanej .Polskie policyjne państwo. Tyle .

Odpowiedz

Pawel Kwiecień 10, 2019 o 10:04

Witam.Mam kare pozbawienia wolności do odbycia bodajże 8miesiecy.Ukrywam się od 9u lat i moje pytanie brzmi kiedy minie przedawnienie?i czy jest jakaś możliwość zamiany czy ułożenia tej kary?bo chciałbym zacząć normalnie żyć a myślę że już odpukutowalem ten wyrok

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 10, 2019 o 13:53

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Anna Kwiecień 11, 2019 o 18:17

Witam, brat ma 3 wyroki z 2001,2002 i z 2004r. Łączna kara to 4lata i 6 miesięcy. W roku 2005 wyjechał z Polski. Gdy wyjeżdżał to dwa wyroki były zawieszone a trzeci był w apelacji. Po wyjeździe urwał kontakt z rodzina bo uleg wypadkowi. Pod jego nieobecność kuratorka odwiesila wszystkie wyroki. W roku 2014 i 2015 wydano na brata EAN. W tym roku został złapany przez policję Irlandzka. Podczas 14 letniego pobytu w Irlandii nie miał żadnego konfliktu z prawem. Pracował, założył rodzinę a w tym roku urodziło mu się dziecko. W chwili obecnej wyszedł za kaucja i czeka na rozprawę o deportacje. Moje pytanie brzmi czy da się coś zrobić aby nie trafił do więzienia? Czy jest możliwość unieważnienie EAN?

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 11, 2019 o 19:29

Są pewne kroki które można poczynić aby pomóc bratu. Niech On do mnie zadzwoni.

Odpowiedz

Przedawnienie wyroku Sierpień 2, 2019 o 01:06

Witam mam prawomocny wyrok 10miesiecy który dostałem w 1998roku w 1999 wyjechałem do Niemiec i do tej pory tam przebywam ale z tego co wiem nadal mam europejski list gończy co mam zrobić ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 4, 2019 o 19:47

Proszę się ze mną skontaktować telefonicznie.

Odpowiedz

Darkos Listopad 27, 2019 o 00:09

Witam odwieszono mi kare pozbawienia wolnosci w Listopadzie 2018r. wyrok jest z 2013r za przekrety na bankach…Probowalem odroczyc wykonanie kary 2 razy. Za 1 raza nic sie nie udalo zrobic teraz nie pamietam na co byla próba. Druga proba byla na chorobe Mamy bo bardzo chorowala mi iz pracuje 200 km dalej przyjezdzalem wieczorami do niej i sie nia zajmowalem. Sedzia mial dosc grubs kartoteka medyczna Mamy ale stwierdzil ze nie jestem potrzebny mamie do opieki efektem stalo sie ze miesiac pozniej Mama zmarla. Teraz robie trzecie podejscie z proba odroczenia kary. Moja partnerka wychowuje 3 moich dzieci w wieku 10 8 i 5 lat. Za miesiac urodzi sie kolejne dziecko,do teraz pomagam jej finansowo i wogole. Natomiast sedzia dalej nie widzi argumentow na to zeby odroczyc mi ta odsiadke. Sprawe o odroczenie przegralem jestesmy z adwokatem w trakcie zazalenia na wyrok. A wiadomo ze teraz jak bym trafil do zakladu karnego moja partnerka nie da sobie rady sama z 4 dzieci… Prosze o pomoc bo juz nie wiem gdzie i jak jej szukac… Nie chce juz pracowac ponad 200km od domu i dzieci chce byc z nimi na codzien.

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 29, 2019 o 15:59

proszę postępować zgodnie ze wskazówkami swojego adwokata.

Odpowiedz

Karola Grudzień 30, 2019 o 23:37

Witam jakieś 14lat temu dostałam wyrok za pobicia i 590zlotych grzywny wyrok 6miesiecy w zawieszeniu na trzy lata zaraz po tym wyjechałam za granicę teraz dowiaduje się że jestem poszukiwana czy jest jakiś sposób aby uniknąć kary??? Mam dziecko i nie mogę sobie pozwolić na odsiadkę.prosze o poradę. Od 14 lat nie przebywam na terenie Polski

Odpowiedz

Damian Tomanek Grudzień 31, 2019 o 12:36

Proszę do mnie zadzwonić 2.01.2020 między 17 a 18. Damy sobie z tym radę.

Odpowiedz

Przemek Styczeń 8, 2020 o 17:50

Witam mam problemy prawne w Pl.. Jak mogę się z Panem skontaktować.. Chciałbym pomocy, porady…

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 8, 2020 o 19:45

Wszystkie namiary są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Tadeusz Styczeń 28, 2020 o 11:59

Dzień dobry,mam takie pytanie,mój brat został skazany wyrokiem Sądu na 2 lata pozbawienia wolności w 2013 roku ,po orzeknięciu tego wyroku wyjechał za granicę gdzie do dnia dzisiejszego przebywa i pracuje .nie wstawił się do odbycia kary w wyznaczonym terminie ,jak się przedstawia w tym konkretny przypadku sprawa przedawnienia odbycia tej kary.

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 28, 2020 o 15:33

15 lat + 10 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku. Lepiej pomyśleć o innych rozwiązaniach.

Odpowiedz

Wyrok Luty 3, 2020 o 19:01

Witam jak mogę się z Panem skontaktować

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 4, 2020 o 18:28
Dariusz Marzec 30, 2020 o 20:10

Witam Panie Mecenasie.
Sad skazał mnie bez mojego udziału na sprawie. Do sprawy byłem z współoskarżonym. Dostałem kare łączną 1.roku i 3 Miesiecy do tego Kurator odwisił mi warunkowe zwolnienie. Obecnie nie przebywam w kraju ustatkowalem sie w innym kraju mam rodzine dziecko prace. Zyje legalnie czy jest jakas mozliwosc zeby uchylic sie od tego wyroku lub go zawiesic. Ja nie moge zostawic tego wszystkiego na co juz zapracowalem prosze o rade. Czy wynajmowac jakiegos dobrego adwokata, i czy jaki kolwiek adwokat bedzie w stanie wywalczyc zawieszenie tej kary. Lub jakas grzywne.

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 31, 2020 o 13:38

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Patryk Kwiecień 7, 2020 o 23:11

Witam . W październiku 2018 zostałem zatrzymany w Holandi na podstawie ENA. Wypuścili mnie po 10 dniach
Miałem sprawy i powiedzieli mi że mam czekać na wiadomość. Chodzę co Tydzień na policję podpisać się. Nie mam dowodu bo mi zabrali . Czekam już prawie 2 lata . Czego mogę się spodziewać?

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 8, 2020 o 10:15

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: