Co dzieje się w Polsce z osobą przekazaną na podstawie ENA

Damian Tomanek        09 listopada 2019        2 komentarze

Klienci którzy poszukiwani są  europejskim nakazem aresztowania pytają mnie często, co się dzieje z osobą poszukiwaną jak już znajdzie się w Polsce?

Odpowiedz na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. W pierwszej kolejności po przylocie do Warszawy  trafiasz do jednego z warszawskich aresztów.  Z wpisów internautów którzy na własnej skórze przekonali się o tym jak wygląda przywitanie osoby poszukiwanej ENA w Polsce możesz dowiedzieć się co oferuje “komitet powitalny”.

Jeżeli masz prawomocny wyrok do odbycia, to po niedługim czasie zostajesz przewieziony do docelowego zakładu karnego.  Jeżeli miejsce docelowe jest na drugim końcu Polski, to transport może trwać nawet parę dni, a Ty zaliczysz kilka aresztów śledczych jako  “przystanków przesiadkowych”.

Jeżeli jesteś natomiast przed wyrokiem, to zostajesz przewieziony do aresztu śledczego właściwego ze względu na miejsce w którym znajduje się prokuratura prowadząca sprawę.

Po przesłuchaniu przez prokuratora trafiasz do sądu przedłużającego areszt – najczęściej na 3 miesiące.  Jak może wyglądać taka wizyta w sądzie zobacz na niżej załączonym filmiku.

Czasami zdarza się również, że po pierwszym przesłuchaniu prokurator uchyla areszt i wracasz do domu. Takie rozwiązanie zależy jednak od ciężaru gatunkowego popełnionego przestępstwa, stanowiska jakie wobec zarzutów zajmiesz jako podejrzany i sprawności działania Twojego adwokata.

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/173054,Poszukiwany-ENA-trafil-za-kratki.html

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kasia Listopad 28, 2019 o 12:35

Witam,
Mam takie o to pytanie, czy orzeczeniem stanowiącym podstawę wydania ENA, może być wykonanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu na okres 14 dni

Odpowiedz

Damian Tomanek Listopad 29, 2019 o 15:57

TAK

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: