Mój paszport utracił ważność

Damian Tomanek        29 marca 2016        12 komentarzy

Dzisiejszy wpis dotyczy tematu, który wydawać by się mogło, ma niewiele wspólnego z europejskim nakazem aresztowania. Temat ten jednak przewija się w większości rozmów, które prowadzę z klientami zamieszkującymi za granicą. Sakramentalne pytanie  zwykle brzmi : „Skończyła mi się ważność paszportu. Czy mogę iść do konsulatu i wyrobić nowy ?”

Oczywiście, że do konsulatu może iść każdy z tym, że nie każdy może wrócić do domu. Dotyczy to przede wszystkim tych,  którzy poszukiwani są europejskim nakazem aresztowania. O tym była już mowa tutaj. Zakładając jednak, że nie zostaniesz zatrzymany w związku z ENA, to idąc do konsulatu masz prawo starać się o nowy paszport.

Każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Ustawa natomiast mówi, że wydania dokumentu paszportowego odmawia się na wniosek:

1) sądu prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o dokument paszportowy postępowanie w sprawie karnej lub postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub prowadzącego postępowanie cywilne;

2) organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko osobie ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.

W tym miejscu przydaje się sprawny adwokat. Mieszkając za granicą najczęściej nie jesteś w stanie sprawdzić czy sąd bądź prokurator wystąpił z wnioskiem do organu paszportowego o wstrzymanie wydania tego dokumentu. Adwokat przeglądając akta sprawy będzie w stanie ustalić nie tylko to czy wniosek o wstrzymanie wydania paszportu został wydany ale również dowie się dlaczego.

W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, pomimo istnienia przesłanek uzasadniających odmowę jego wydania, konsul może wydać paszport tymczasowy. O wydaniu takiego paszportu konsul informuje organ, który wystąpił z wnioskiem o niewydawanie dokumentu paszportowego.

Na koniec jeszcze jedna drobna uwaga. Utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto wiedzieć, że obecnie wydawane są tzw. paszporty biometryczne. Oznacza to, że składając wniosek o paszport pobierany jest odcisk palca, który w sposób elektroniczny  koduje się w dokumencie paszportowym. Nie wysyłaj zatem podobnego do siebie kolegi, a nawet brata bliźniaka aby załatwił Ci paszport. Taki pomysł skończy się prędzej wjazdem do wspólnej celi niż wspólnym wyjazdem za granicę.

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kris Marzec 29, 2016 o 19:47

Witam,
nasunelo mi sie takie pytanie: kto mialby zatrzymac na terenie konsulatu nawet jezeli jest wystawiony ENA?
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 29, 2016 o 20:57

Nigdzie nie napisałem, że ktoś zostanie zatrzymany na terenie konsulatu. Napisałem natomiast, że może nie wrócić do domu. Z praktyki wynika, że urzędnik wiedząc, iż ma do czynienia z osobą poszukiwaną ENA zwykle zawiadamia miejscową policję, a zatrzymanie następuje po wyjściu z konsulatu.

Odpowiedz

Lukasz Marzec 30, 2016 o 14:12

A jesli strona angielska odmowila ekstradycji to idac do konsulatu po nowy paszport nic mi nie grozi. Mam list od prawnika w ktorym informuje mnie o oddaleniu wniosku o ekstradycje.

Odpowiedz

Damian Tomanek Marzec 30, 2016 o 16:00

W takim wypadku wszystko powinno być OK.

Odpowiedz

Arek Kwiecień 30, 2016 o 13:38

A czy jezeli wydali mi paszport bez żadnego problemu w konsulacie to oznacza ze nie jestem poszukiwany przez ENA?
Dwa lata temu dostałem paszport i chciałbym zapytać czy mogę bezpiecznie lata po Europie (bez wjazdu do Polski)?

Odpowiedz

Damian Tomanek Maj 1, 2016 o 15:07

To na pewno oznacza, że nie było zakazu wydania paszportu. Natomiast nie oznacza to , że nie ma ENA. Te informacje są w dwóch różnych systemach.

Odpowiedz

Arek Maj 2, 2016 o 01:10

Rozumiem .. A miałbym jescZe takie jedno pytanie .. Czy na przykład jesli przez okres około 7 lat notorycznie pytała sie o mnie policja (dokładnie nie wiadomo w jakiej sprawie gdyż było ich troche ) i od ostatnich dwóch lat jest cisza z tego co wiem (nie pytają o mnie w byłym miejscu zamieszkania ) .. To czy warto sie przypominać o sobie ,? Tzn, czy warto zapytać czy sprawdzić sie w rejestrze czy jestem poszukiwany i za co ? Czy to nie moze im przypomnieć o sobie i wznowić sprawy , która byc moze została przez nich zapomniana i leżą akta gdzieś na dnie zakurzone ? Prosiłbym o odpowiedz , dziękuje

Odpowiedz

Damian Tomanek Maj 15, 2016 o 16:49

Sprawdzenie sytuacji prawnej jakie ja proponuję klientom rozpoczyna się od sprawdzania w systemach Ministerstwa Sprawiedliwości. To w 80% wystarcza. Jeżeli takie sprawdzenie nie daje pożądanej wiedzy, to w dalszej kolejności sprawdzam akta sądowe i poszukiwania policyjne. Zawsze można poprzestać na pierwszym etapie.

Odpowiedz

Jan Czerwiec 5, 2016 o 14:42

Jak można sie z panem skontaktować ?

Odpowiedz

Damian Tomanek Czerwiec 5, 2016 o 14:45

Wszystkie namiary są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

Odpowiedz

Zbigniew Wrzesień 25, 2017 o 01:17

Witam pana. Jestem w USA , mam dwa wyroki po 1 roku locznie 2 lat to bylo na 5 lat w zawieszeniu przed uplywem 5lat odwiesili w tym czasie wyjechalem do stanow i to jeszcze wisi jeszcze 2,5 roku to jest w Lubaczowe woj podkarpackie przy granicy z ukraino. Mam pytanie, ile by to kosztowalo zeby to zamienic na pieniadze, plus koszt uslugi adwokackiej i czy pan by to zlecenie przyjol, POZDRAWIAM

Odpowiedz

Damian Tomanek Wrzesień 25, 2017 o 07:44

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: