Mój paszport utracił ważność

Damian Tomanek        29 marca 2016        16 komentarzy

Dzisiejszy wpis dotyczy tematu, który wydawać by się mogło, ma niewiele wspólnego z europejskim nakazem aresztowania. Temat ten jednak przewija się w większości rozmów, które prowadzę z klientami zamieszkującymi za granicą. Sakramentalne pytanie  zwykle brzmi : „Skończyła mi się ważność paszportu. Czy mogę iść do konsulatu i wyrobić nowy ?”

Oczywiście, że do konsulatu może iść każdy z tym, że nie każdy może wrócić do domu. Dotyczy to przede wszystkim tych,  którzy poszukiwani są europejskim nakazem aresztowania. O tym była już mowa tutaj. Zakładając jednak, że nie zostaniesz zatrzymany w związku z ENA, to idąc do konsulatu masz prawo starać się o nowy paszport.

Każdy obywatel polski ma prawo do otrzymania paszportu. Pozbawienie lub ograniczenie tego prawa może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych w ustawie.

Ustawa natomiast mówi, że wydania dokumentu paszportowego odmawia się na wniosek:

1) sądu prowadzącego przeciwko osobie ubiegającej się o dokument paszportowy postępowanie w sprawie karnej lub postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe, postępowanie w sprawie nieletniego lub prowadzącego postępowanie cywilne;

2) organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze, organu postępowania wykonawczego w sprawie karnej, w tym o przestępstwo skarbowe, przeciwko osobie ubiegającej się o wydanie dokumentu paszportowego.

W tym miejscu przydaje się sprawny adwokat. Mieszkając za granicą najczęściej nie jesteś w stanie sprawdzić czy sąd bądź prokurator wystąpił z wnioskiem do organu paszportowego o wstrzymanie wydania tego dokumentu. Adwokat przeglądając akta sprawy będzie w stanie ustalić nie tylko to czy wniosek o wstrzymanie wydania paszportu został wydany ale również dowie się dlaczego.

W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, pomimo istnienia przesłanek uzasadniających odmowę jego wydania, konsul może wydać paszport tymczasowy. O wydaniu takiego paszportu konsul informuje organ, który wystąpił z wnioskiem o niewydawanie dokumentu paszportowego.

Na koniec jeszcze jedna drobna uwaga. Utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto wiedzieć, że obecnie wydawane są tzw. paszporty biometryczne. Oznacza to, że składając wniosek o paszport pobierany jest odcisk palca, który w sposób elektroniczny  koduje się w dokumencie paszportowym. Nie wysyłaj zatem podobnego do siebie kolegi, a nawet brata bliźniaka aby załatwił Ci paszport. Taki pomysł skończy się prędzej wjazdem do wspólnej celi niż wspólnym wyjazdem za granicę.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kris 29 marca, 2016 o 19:47

  Witam,
  nasunelo mi sie takie pytanie: kto mialby zatrzymac na terenie konsulatu nawet jezeli jest wystawiony ENA?
  Pozdrawiam,

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 29 marca, 2016 o 20:57

  Nigdzie nie napisałem, że ktoś zostanie zatrzymany na terenie konsulatu. Napisałem natomiast, że może nie wrócić do domu. Z praktyki wynika, że urzędnik wiedząc, iż ma do czynienia z osobą poszukiwaną ENA zwykle zawiadamia miejscową policję, a zatrzymanie następuje po wyjściu z konsulatu.

  Odpowiedz

  Lukasz 30 marca, 2016 o 14:12

  A jesli strona angielska odmowila ekstradycji to idac do konsulatu po nowy paszport nic mi nie grozi. Mam list od prawnika w ktorym informuje mnie o oddaleniu wniosku o ekstradycje.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 30 marca, 2016 o 16:00

  W takim wypadku wszystko powinno być OK.

  Odpowiedz

  Arek 30 kwietnia, 2016 o 13:38

  A czy jezeli wydali mi paszport bez żadnego problemu w konsulacie to oznacza ze nie jestem poszukiwany przez ENA?
  Dwa lata temu dostałem paszport i chciałbym zapytać czy mogę bezpiecznie lata po Europie (bez wjazdu do Polski)?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 1 maja, 2016 o 15:07

  To na pewno oznacza, że nie było zakazu wydania paszportu. Natomiast nie oznacza to , że nie ma ENA. Te informacje są w dwóch różnych systemach.

  Odpowiedz

  Arek 2 maja, 2016 o 01:10

  Rozumiem .. A miałbym jescZe takie jedno pytanie .. Czy na przykład jesli przez okres około 7 lat notorycznie pytała sie o mnie policja (dokładnie nie wiadomo w jakiej sprawie gdyż było ich troche ) i od ostatnich dwóch lat jest cisza z tego co wiem (nie pytają o mnie w byłym miejscu zamieszkania ) .. To czy warto sie przypominać o sobie ,? Tzn, czy warto zapytać czy sprawdzić sie w rejestrze czy jestem poszukiwany i za co ? Czy to nie moze im przypomnieć o sobie i wznowić sprawy , która byc moze została przez nich zapomniana i leżą akta gdzieś na dnie zakurzone ? Prosiłbym o odpowiedz , dziękuje

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 maja, 2016 o 16:49

  Sprawdzenie sytuacji prawnej jakie ja proponuję klientom rozpoczyna się od sprawdzania w systemach Ministerstwa Sprawiedliwości. To w 80% wystarcza. Jeżeli takie sprawdzenie nie daje pożądanej wiedzy, to w dalszej kolejności sprawdzam akta sądowe i poszukiwania policyjne. Zawsze można poprzestać na pierwszym etapie.

  Odpowiedz

  Jan 5 czerwca, 2016 o 14:42

  Jak można sie z panem skontaktować ?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 5 czerwca, 2016 o 14:45

  Wszystkie namiary są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  Zbigniew 25 września, 2017 o 01:17

  Witam pana. Jestem w USA , mam dwa wyroki po 1 roku locznie 2 lat to bylo na 5 lat w zawieszeniu przed uplywem 5lat odwiesili w tym czasie wyjechalem do stanow i to jeszcze wisi jeszcze 2,5 roku to jest w Lubaczowe woj podkarpackie przy granicy z ukraino. Mam pytanie, ile by to kosztowalo zeby to zamienic na pieniadze, plus koszt uslugi adwokackiej i czy pan by to zlecenie przyjol, POZDRAWIAM

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 25 września, 2017 o 07:44

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Tomasz 5 września, 2018 o 23:43

  Witam mam pytanie co do paszportu tyczasowego, mieszkam w Irlandii i zaplanowalem wakacje z rodzina ze wzgledu na to ze jestesmy rozsypani po calym Swiecie : Kanada Tajlandia Niemcy postanowilismy ze spotkamy sie w Hiszpani. Dzis sprawdzilismy paszporty i okazalo sie ze pierwszy tymczasowy paszport mojej corki ktora ma 3 lata jest niewarzny a moj konczy sie 14 pazdziernika. Wyjazd mamy zaplanowany na 07.10 – 17.10 pazdziernika wiec zostal miesiac co mamy robic? Czy konsul w Iralandii wydal by nam paszporty w trybie przyspieszonym. wszystko jest juz oplacone i niechcemy zeby to przepadlo

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 6 września, 2018 o 15:18

  To nie jest pytanie do adwokata zajmującego się sprawami karnymi. W tej sprawie proszę dzwonić do konsulatu.

  Odpowiedz

  Marek 4 grudnia, 2018 o 05:36

  Dziendobry panu . Jestem wé francji od 1989 roku . W miendzy czasie wyrabialem juz 2 paszporty . Rok temu dowiedzialem sie ze jestem poszukiwamy w polsce . Consulat odmuwil wydania nowego paszportu . W polsce nie bylem 29 lat . Co mam robic

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 9 grudnia, 2018 o 10:41

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: