Skarga do Strasburga

Damian Tomanek        08 kwietnia 2017        8 komentarzy

Ludzie zdesperowani imają się różnych pomysłów aby poprawić swoją skomplikowaną sytuację życiową. Jednym z takich pomysłów jest skarga do Strasburga.

Dla osób poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania jest to z reguły pomysł kiepski. Skargę do Strasburga można wnieść po wyczerpaniu wszystkich możliwych środków odwoławczych, przewidzianych prawem polskim i to w ciągi 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji sądowej w konkretnej sprawie. Termin ten jest „święty”. Wniesienie skargi po jego przekroczeniu spowoduje, że zostanie ona odrzucona bez merytorycznego rozpoznania.

ENA wydawana jest zwykle za osobami poszukiwanymi od dawna w sposób nieskuteczny na terenie Polski. Celem wydania europejskiego nakazu aresztowania jest doprowadzenie poszukiwanego zanim zapadnie wyrok przed oblicze sądu bądź prokuratora lub doprowadzenie delikwenta wprost do zakładu karnego aby odsiedział wyrok który już kiedyś zapadł.  Inaczej mówiąc, poszukiwanym ENA skarga do Strasburga zwykle nie przysługuje, bo albo jeszcze nie ma wyroku albo od ostatecznego zakończenia sprawy upłynęło więcej niż 6 miesięcy.

Dla tych którzy jednak się mieszczą w w/w terminie albo mają w planie po wyroku poskarżyć się na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu załączam formularz skargi [TUTAJ] i wyjaśnienie jak go wypełnić [TUTAJ].

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Slawek Kwiecień 9, 2017 o 09:46

Dobrze Pan Panie Mecenasie prawi . Moją skargę do ETS na ENA odrzucono bez rozpoznania , ale być może ktoś inny będzie miał szczęście .

Odpowiedz

Sylwia Kwiecień 10, 2017 o 08:23

Witam. Panie mecenasie mam pytanie odnośnie ENA, będę wdzięczna za odpowiedź. Czy jeżeli ktoś został zatrzymany na podstawie ENA do odbycia kilku wyroków i po przewiezieniu do Polski otrzymał wyrok łączny, zmieniła się sygnatura akt to czy to coś zmienia i można w ten sposób coś wywalczyć? Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 10, 2017 o 19:17

Obowiązuje zasada specjalności, czyli może odbywać te wyroki do których został wydany przez sąd zagraniczny. Jeżeli w wyroku łącznym jest wyrok nieobjęty orzeczeniem sądu zagranicznego o wydaniu, to można spróbować coś na tym ugrać.

Odpowiedz

Sylwia Kwiecień 10, 2017 o 22:23

Bardzo dziękuję za odpowiedż.

Odpowiedz

Emilia Lipiec 20, 2017 o 08:11

Witam. Moje pytanie brzmi tak. Czy po wykonaniu ENA i przewiezieniu do Polski do odbycia wyroków można ponownie starać się o odbywanie wyroku w Niemczech gdzie skazany ma stałe miejsce zamieszkania, mieszkanie, rodzinę. Dodam, że w PL nie ma nic, nawet miejsca zameldowania od kilku lat. Czy są jakieś szanse, jakaś podstawa prawna. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odpowiedz

Damian Tomanek Lipiec 20, 2017 o 11:58

Tak. Można.

Odpowiedz

Józefina Sierpień 8, 2017 o 16:47

Mamy taka samą sytuacje z chłopakiem. Zosatł aresztowany nakazem ENA miesiac temu w Holandii za wyrok sprzed 3 lat do odsiadki. Jednak obecnie przebywa w Holandii i chciałby w tym kraju odbyć wyrok. Nie wiemy do kogo się zglosic. tutejszy adwokat powiedzial ze to niemozliwe bo jest w kraju krócej niz 5 lat… czekamay z zalozonymi rekami na deport.. A może jest nadzieja o której nie wiemy…
Prosze o kontakt

Odpowiedz

Damian Tomanek Sierpień 12, 2017 o 08:47

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: