Przedawnienie oszustwa

Damian Tomanek        18 kwietnia 2017        3 komentarze

Na temat przedawnienia pisałem już kilka razy w kontekście europejskiego nakazu aresztowania. Były to zwykle rozważania teoretyczne wskazujące jakie w tym zakresie obowiązują przepisy oraz jak kształtuje się orzecznictwo sądowe.

Mieliśmy wpisy o przedawnieniu ścigania jak i o przedawnieniu wykonania kary. Tym razem coś bardziej życiowego. Artykuł pt. „Wrócili do Polski po 20 latach. Myśleli, że po tylu oszustwo się przedawnia”  niedawno ukazał się w Onet Olsztyn, a jego autorem był Mikołaj Podolski.

Opowiedziana tam historia jest bardzo pouczająca i płyną z niej co najmniej dwa podstawowe wnioski. Po pierwsze na braku wiedzy w zakresie sposobu obliczania terminów przedawnienia można się nieźle „przejechać” albo raczej – jak w tym przypadku – „wjechać” i to prosto do aresztu. Po drugie przed podjęciem jakiejkolwiek ważnej decyzji życiowej, która pociąga za sobą konsekwencje prawne, warto zasięgnąć opinii dobrego adwokata.

To tyle. Resztę przeczytajcie sami po kliknięciu w link>>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Slawek Kwiecień 19, 2017 o 12:36

Z całym szacunkiem dla prokuratora i sądu , ale jeżeli biorąc pod uwagę to że towarzystwo będzie odpowiadać za występek oszustwa art 286 kk zagrożony karą powyżej 5 lat to okres przedawnienia wynosi 15 lat z założeniem początkowego biegu terminu tj. kwiecień 1996r to wychodzi koniec terminu na kwiecień 2007r plus okres 5 letni z uwagi na wszczęcie postępowania to koniec terminu przedawnienia wypadnie kwiecień 3013r . W 2013r do nowelizacji z 2015r obowiązywał kk z terminami wydłużającymi termin przedawnienia do lat 5 i ten kk sąd i prokurator na zasadzie art 4 kpk w zw. z przepisami wprowadzającymi nowelizację z 2015r mają obowiązek stosować . Wydłużenie o 10 lat okresu przedawnienia karalności w tym wypadku nie ma zastosowania bo okres karalności zgodnie z kodeksem sprzed nowelizacji z 2015r upłyną . Sprawa do umorzenia .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Slawek Kwiecień 19, 2017 o 12:40

Pomyłka w tekście – nie kwiecień 3013 ale prawidłowo kwiecień 2013 .

Odpowiedz

Romek Kwiecień 20, 2017 o 07:14

Slawek z całym szacunkiem, ale myślę, że jesteś w błędzie. KK zmieniono w 2005r wydłużając terminy przedawnień doliczając 10 lat do terminu podstawowego przedawnienia (zarzut 286 § 1 k.k KK w tym wypadku 15 lat+10 lat) dodawany jeśli w trakcie postępowania postawiono konkretnej osobie zarzuty. Ten stan uległ zmianie 1 lipca 2015r. kiedy to skrócono dodatkowe 10 lat do tylko 5 lat. Jednak KK znowu został zmieniony 12 lutego 2016, (a jeszcze dokładniej 3 Marca 2016 dzień wejścia w życie) kiedy to prezydent Duda podpisał nową ustawę przywracając poprzedni 10-letni okres (przedłużający podstawowy termin) stosowny tym razem od momentu wszczęcia postępowania w sprawie . Co ciekawe opisanej w artykule parze zabrakło bowiem tylko kilku miesięcy do faktycznego przedawnia po 20 latach czyli 30 kwietnia 2016r, oczywiście pod warunkiem, że zmiana KK 3 marca 2016 roku by nie nastąpiła.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: