Poszukiwani europejskim nakazem aresztowania

Damian Tomanek        01 października 2016        16 komentarzy

Jak bumerang w rozmowach telefonicznych z klientami powraca pytanie : „Czy ja mogę być poszukiwany europejskim nakazem aresztowania ? ”   W maju 2015r. poruszałem już ten temat, o czym można przeczytać o nim tutaj. Częstotliwość z jaką powraca powyższe pytanie wskazuje na to, że nie wszystko zostało w sposób wyczerpujący wyjaśnione. A zatem kto może być poszukiwany europejskim nakazem aresztowania ?

Po pierwsze poszukiwane mogą  być osoby wobec których zapadł prawomocny wyrok skazujący na bezwzględną karę pozbawienia wolności której wymiar przekracza 4 miesiące. Po wtóre osoby wobec których zapadł wyrok z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności przewyższającej 4 miesiące, a następnie sąd wydał postanowienie o zarządzeniu wykonania kary. Inaczej mówiąc dotyczy to osób którym  wyrok  został “odwieszony”. Często się zdarza, że osoby te nie wiedzą o tym, że „zawiasy zostały zdjęte” ponieważ nie mają kontaktu z Polską. Zarządzenie wykonania kary może nastąpić z inicjatywy pokrzywdzonego, kuratora bądź z urzędu.

Poszukiwani europejskim nakazem aresztowania mogą być również Ci wobec których toczy się postępowanie przygotowawcze w prokuraturze. Tu można podzielić poszukiwanych na tych którzy wiedzą, że mogą być ścigani ENA i na tych którzy nie mają o tym pojęcia. Do tych pierwszych zaliczamy osoby które popełniły przestępstwo i uciekły za granicę z pełną świadomością tego co robią. Do drugiej grupy zaliczamy osoby które wyjechały do pracy „za chlebem” i zapomniały o tym, że do zapłaty pozostała jakaś faktura, rachunek, debet na karcie czy rata kredytu. W takich sytuacjach bank bądź inny wierzyciel nie mogąc odzyskać pieniędzy składa zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Osoba przebywająca za granicą nawet nie przypuszcza, że za kilkaset złotych została wprawiona w ruch machina prokuratorsko-sądowa. ( sąd rejonowy najczęściej wydaje list gończy, a sąd okręgowy ENA)

Moich klientów mogę podzielić natomiast na tych którzy przypuszczają, że są ścigani ENA i na tych którzy nie mogą wyjść z szoku po tym jak zatrzymała ich zagraniczna policja na podstawie ENA. Ta ostatnia grupa to z reguły osoby które nie wiedziały o tym, że im odwieszono wyrok i osoby które zapomniały w Polsce uregulować swoje długi. Tu duże pole do popisu ma skuteczny adwokat.

Kto zatem z mieszkających za granicą Polaków może być poszukiwany ENA ? Odpowiedź jest prosta: prawie każdy bo Ci co nie musieli zaciągać długów w Polsce nie mieli powodów by wyjeżdżać za granicę.

 

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

pawel Październik 18, 2016 o 09:17

DZIEN DOBRY prosze mi powiedziec co teras nie bylem w Polsce ponad 3 lata dowiedzialem sie ze jestem poszukiwany co moge zrobic zeby wrucic do Polski i nie wylodowac za kratami wyrok jest z 2011 roku i zostal odwieszony 11 miesiecy , mozna wogolo cos z tym zrobic?

Odpowiedz

Damian Tomanek Październik 18, 2016 o 15:26

Można. Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Natalia Styczeń 12, 2017 o 16:25

Witam moj facet jest poszukiwany listem europejskim nie mieszkamy w polsce mamy synka co ma 3 latka i za dwa miesiace bedzie nimowlak co mozemy zrobic zeby go nie dopertowali do polski policja juz go szuka mozna cos z tym zrobic caly czas stres on utrzymuje cala rodzine

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 13, 2017 o 22:38

Proszę do mnie zadzwonić.

Odpowiedz

Karolina Styczeń 19, 2017 o 17:31

Witam jestem poszukiwana ENA na okres rok i 8 miesięcy. Mieszkam zagranica o tym ze jestem poszukiwana dowiedziałam sie po dwóch latach dodam ze wyjechałem dopiero po skończonym zawieszeniu ale nie uiściłem oplaty. Znaleźli mnie zagranica lecz do czasu mojego deportoeania duński sad postanowił mnie wypuścić od razu złożyłam pismo do polski o odroczenie kary czekam już 10 tygodni i nic za tydzień mam iść go duńskiego sadu 26.01.2017r pytanie moje czy mogą mnie aresztować boje sie mam dwóch małych synków bardzo proszę o odpowiedz co mam zrobic

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 20, 2017 o 10:32

proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek.

Odpowiedz

PIOTR Styczeń 20, 2017 o 17:14

MAM TAKIE pytanie -mam deport do polski z francji.Zostalem zatrzymany 4 dni temu ale dostalem tutaj dozor policyjny-decyzjia co ze mna bedzie ma zapasc 24lutego 2017 .Wyrok mam 18 miesieci-raz juz 4 lata temu bylem deportowany do tej samej sprawy ale w poslce zostalem zwolniony-wyrok zapadl zaocznie jak bylem we francji.Czy jest taka mozliwosc abym wyrok odsiedzial we FR.-albo zeby Sad odroczyl kare .Jeszcze jedno pytanie jak mam ten list ENA TO JAK bede w polsce to jakis idny Sad moze mi tez toczyc jakis idny proces -czy tolko bede odpowiadal za to co jest w ENA .piotr

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 26, 2017 o 07:54

To czy wykonanie wyroku nadaje się do przekazania za granicę zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest data uprawomocnienia się wyroku. Przepisy pozwalają na złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary do czasu rozpoczęcia jej odbywania. Zasada specjalności bez zgody oskarżonego lub zgody sądu państwa wydającego nie pozwala na skazanie za inne przestępstwa które nie są objęte ENA.

Odpowiedz

Pawel Styczeń 25, 2017 o 09:12

Jak sie dowiedziec czy jestem poszukiwany europejskim nakazm aresztowania prosze o pomoc

Odpowiedz

Damian Tomanek Styczeń 26, 2017 o 07:47

Mogę to sprawdzić. W tym celu proszę zadzwonić do kancelarii.

Odpowiedz

Dawid Luty 13, 2017 o 21:31

Prosze o nr kontaktowy. Chce sie dowiedzieć czy aby na pewno nie jestem poszukiwany ENA. Pozdrawiam

Odpowiedz

Damian Tomanek Luty 14, 2017 o 11:00
marek Kwiecień 3, 2017 o 14:17

Witam mam pytanie czy jest mozliwosc zrobienia czegos w mojej sprawie, odwiesili mi dwa lata odsiadki,z pracy w Polsce mnie zwolnili, wiec wyjechalem za granice bo mam dlugi, ostatnio dowiedzialem sie ze mam ENA od stycznia, mieszkam w Niemczech, mam tu rodzine czyli dwoch synkow,wczesniej mialem tez dozór elektroniczny ale przestrzegalem warunków i zostalem zwolniony z dozoru, wyrok mam za jazde pod wplywem alkoholu.

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 7, 2017 o 13:38

To wymaga dłuższej rozmowy i to nie na forum publicznym.

Odpowiedz

Zbigniew Kwiecień 6, 2017 o 17:45

Przebywam od trzech lat w USA . Dowiedziałem sie z internetu ze jestem poszukiwany w Polsce listem gończym IIK 957/12 z art. 209 /1 km. Chciałem sie dowiedzieć czy również wystawili za mną europejski nakaz aresztowania . Miałem właśnie lecieć do polski w ważnych sprawach rodzinnych . I mam dylemat czy również mogą mnie zatrzymać na terenie UE poza granicami polski .
Pozdrawiam serdecznie .
Zbigniew Klimczak

Odpowiedz

Damian Tomanek Kwiecień 7, 2017 o 13:35

Po to jesst ENA aby zatrzymać kogoś poza Polską. W Polsce wystarczy list gończy. Proszę do mnie zadzwonić, bo przy tego rodzaju przestępstwie można problem rozwiązać.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: