Jak wygrać z europejskim nakazem aresztowania

Damian Tomanek        16 października 2016        11 komentarzy

Zwykle pisałem o tym co zrobić aby sąd w Polsce odwołał europejski nakaz aresztowania. Tym razem czas aby napisać parę słów na temat tego jak bronić się przed sądem zagranicznym. Możliwości obrony jest kilka. Dzisiaj coś dla tych którzy nie byli na rozprawie na której zapadł wyrok w Polsce.

Art. 4a decyzji ramowej w sprawie  europejskiego nakazu aresztowania mówi o tym, że, zagraniczny organ sądowy wykonujący ENA może odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania wydanego z myślą o wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli dana osoba nie stawiła się osobiście na rozprawie, w wyniku której wydano orzeczenie. Od tej zasady ustanowiono szereg wyjątków które pozwalają sądowi zagranicznemu uznać ENA za skuteczny i przekazać  podsądnego do Polski. Do tych wyjątków należą sytuacje gdy  oskarżony:

  • w odpowiednim terminie  został wezwany osobiście i tym samym został poinformowana o wyznaczonym terminie i miejscu rozprawy, w wyniku której wydano to orzeczenie, albo inną drogą rzeczywiście otrzymał urzędową informację o wyznaczonym terminie i miejscu rozprawy w sposób jednoznacznie pozwalający stwierdzić, że wiedział o wyznaczonej rozprawie;
  • został poinformowany, że orzeczenie może zostać wydane, jeżeli nie stawi się na rozprawie;
  • wiedząc o wyznaczonej rozprawie, udzielił pełnomocnictwa obrońcy, który został wyznaczony przez daną osobę albo przez państwo do tego, aby go bronić na rozprawie, i obrońca ten faktycznie bronił go na rozprawie;
  • po doręczeniu orzeczenia został wyraźnie pouczony o prawie do ponownego rozpoznania sprawy lub do złożenia odwołania,;
  • wyraźnie oświadczył, że nie kwestionuje orzeczenia;
  • w ustawowym terminie nie wystąpił o ponowne rozpoznanie sprawy ani nie złożył odwołania.

Polska procedura karna pozwala obecnie w określonych przypadkach na przeprowadzenie postępowania karnego pod nieobecność oskarżonego. Jeżeli oskarżony nie odbierze wezwania i poczta zwróci go do sądu  z adnotacją, iż zostało dwa razy awizowane, wówczas sąd uzna, że oskarżony jest prawidłowo wezwany i może przeprowadzić postępowanie wydając następnie wyrok. Za skutecznie doręczone zostanie również uznane wezwanie przekazane innemu dorosłemu domownikowi. Otóż tego rodzaju przypadki mogą być podstawą podważenia skuteczności ENA. W wyroku z dnia 24.05.2016r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ( C-108/16 PPU) stwierdził, że prawo oskarżonego do stawienia się osobiście na rozprawie, choć stanowi istotny element prawa do rzetelnego procesu, nie ma charakteru bezwzględnego. W szczególności nie doznaje ono naruszenia , jeśli oskarżony został powiadomiony o wyznaczonym terminie i miejscu rozprawy lub jeśli bronił go obrońca, któremu udzielił pełnomocnictwa. Prawo to wymaga zatem aby osoba wezwana do stawienia została poinformowana w sposób umożliwiający jej zorganizowanie swojej obrony w sposób skuteczny. Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej cel ten jest zrealizowany w sposób pełny gdy doręczenie jest dokonane bezpośrednio do zainteresowanego. Okoliczność, że wezwanie zostało doręczone osobie trzeciej, która podjęła się oddać wezwanie zainteresowanemu nie wystarcza sama w sobie do spełnienia tych wymogów. Taki sposób wezwania nie pozwala na jednoznaczne ustalenie ani faktu, że zainteresowany rzeczywiście otrzymał informację dotyczącą terminu i miejsca rozprawy, ani dokładnego momentu otrzymania tej informacji.

Na podstawie w/w orzeczenia sąd w Holandii odmówił wydania obywatela polskiego ściganego europejskim nakazem aresztowania.

Aby powołać się przed zagranicznym sądem na art. 4a umowy ramowej trzeba mieć wiedzę na temat tego w jaki sposób nastąpiło zawiadomienie o rozprawie na której zapadł wyrok. Jeżeli jesteś poszukiwany ENA to oczywiście nie wpadniesz do sądu w wolnej chwili aby przejrzeć akta. W zasadzie jedyną osobą która może to zrobić za Ciebie jest polski adwokat. W takich przypadkach moi klienci otrzymują fotokopię protokołu rozprawy oraz fotokopię kopert lub potwierdzeń odbioru przesyłki. Czasami zdarza się, że informacja umieszczona na formularzu ENA, odnośnie sposobu zawiadomienia o rozprawie, różni się od tego co jest w aktach. Okazanie sądowi zagranicznemu fotokopii polskich akt może przynieść skutek w postaci odmowy uwzględnienia ENA.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ranger 16 października, 2016 o 16:24

    Przepis o „skutecznym doręczeniu pisma sądowego” w Polsce jest idiotyczny, szczególnie część o przekazaniu listu innemu dorosłemu domownikowi.Nie wnikając głębiej to poprostu absurd i niedziwi fakt, ze europejski sąd odmawia(czasami) ENA na tej podstawie.

    Odpowiedz

    Dawid 22 października, 2016 o 20:29

    Kiedyś rozmawiałem w Anglii z prawnikiem specjalizującym się również w deportacjach, ENA oraz zagadnieniami środków zapobiegawczych sam stwierdził że Polska wystawia ENA za błahe sprawy i Polskie Sądy Okręgowe nadużywają stosowania ENA, wspominał mi o kliencie który nie wiedział że jest poszukiwany przez ENA bo zwolnił się z pracy i wyjechał do UK za pracą a jego były pracodawca zawiadomił lokalny komisariat że zginął mu z prowadzonego lombardu jakiś telefon komórkowy i jako że on zwolnił się z dnia na dzień odszedł to podejrzenie padły na niego, w Polsce facet nie miał rodziny miał gdyż jako ostatni został w PL, po 3 letnim pobycie w uk wykupił sobie wczasy do Hiszpanii nie wiedząc że jest poszukiwany został zatrzymany na Londyńskim lotnisku, naszczęście Sąd Brytyjski odmówił wykonania ENA. ENA POWINNO BYĆ STOSOWANE W SPRAWACH POWAŻNYCH jak oczywiście zbrodnie, i przestępstwa zagrożone karą wyższą niż 5 lat pozbawienia wolności, za kradzieże ale znacznego stopnia.

    Odpowiedz

    Sylwia 24 października, 2016 o 23:38

    Witam. Osobiscie odbieralam z holenderskiego aresztu czlowieka, ktory trafil do niego w wyniku zatrzymania i rozpoczecia procedury ENA. Poniewaz jego sytuacja byla analogiczna jak ta opisana we wpisie powyzej, to jak tylko zostal ogloszony wspomniany wyrok, jego zwolnili z aresztu. Do dzis procedura ENA pozostaje w zawieszeniu.
    W kontekscie roznych orzeczen Trybunalu chcialam zapytac jak wyglada w praktyce przy procedurze ENA powolanie sie na wyrok z kwietnia 2016 roku a odnoszacy sie do lamania art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Czlowieka o zakazie tortur i nieludzkiego traktowania w wiezieniach. Chodzi mi tu glownie o przeludnienie polskich ZK i warunkow w nich panujacych.

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 25 października, 2016 o 21:08

    W praktyce sprawa wygląda tak, że w wypadku podniesienia takiego zarzutu sąd zagraniczny zwykle zwraca się do organów polskich o wyjaśnienie jakie warunki panują w ZK lub AŚ gdzie ma być umieszczony poszukiwany ENA. Jeszcze mi się nie zdarzyło by Polska przyznała się do tego że gdzieś warunki są niewłaściwe. Nawet gdy po przetransportowaniu do Polski okazywało się co innego niż zapewniali. Tak było zupełnie niedawno gdy przywieźli do Polski moją klientkę w ciąży.
    Może da się rozwiązać problemy tego człowieka w Polsce w inny sposób. To wymaga zapewne dłuższej rozmowy.

    Odpowiedz

    Katarzyna G 26 października, 2016 o 14:20

    Witam! Czy istnieje możliwość konsultacji telefoniczej? Ja i moja polska adwokatka nie widzimy realnego i skutecznego narzędzia aby rozwiązać moją sytuację 🙁

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 26 października, 2016 o 16:57

    Jest taka możliwość.

    Odpowiedz

    Ola 11 maja, 2017 o 12:36

    Czy przeprowadza Pan sprawy karne we Wrocławiu?

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 11 maja, 2017 o 22:19

    Jestem dosyć częstym gościem we Wrocławiu. Mam tam parę poważnych spraw, np jestem obrońcą jednego z oskarżonych w piłkarskiej aferze tzw „Fryzjera”.

    Odpowiedz

    Rafal Siepsiak 29 listopada, 2018 o 11:35

    Juz panu pisalem na email ze czeska republika mnie zatrzymala na postawie ena. W dniu dzisiejszym zapadal wyrok czy mnie odesla do Polski na podstawie 4a i wiecej błędów w całej sadownej sprawie jestem wolnym czlowiekiem na terenie republiki czeskiej. Co nie oznacza ze bede dalej probowal rozwiazac problem w Polsce ale tez ładnie napisze skarge do unii europejskiej. Dziekuje za ten blog. Jest on dobry nawet bardzo dobry. Najważniejsze dla ludzi zatrzymanych na postawie ena. Potrzebujecie osobe na wolnosci ktora wam zaplaci adwokata w Polsce i reszta pojdzie jak po maśle

    Odpowiedz

    Rafal Daniel Siepsiak 29 listopada, 2018 o 12:39

    Napisałem panu email tak 2 tygodnie temu. Dzisiaj sąd w brnie czeska republika. Oświadczył ze zostake na wolności. Na podstawie 4a i błędów w calym.postepowaniu sadowym. Dali naewt komentarz ze eskimosi tego by nie zrobili co zrobili ze mną. Rada dla ludzi czytajacych tą strone. Potrzebujecie czlowieka ktory da za was glowe i polskiego adwokata. Jezeli to co zrobiliscie i wiecie ze nie jest tak jak.mowi polska wygracie. Wgląd do akt waszej sprawy jest obowiązkowy adokat polski nie jest drogi zrobcie to. Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Lukasz 30 kwietnia, 2021 o 18:10

    W moim przypadku polski prokurator nie zaakceptował ugody w sprawie zaległosci alimentacyjnych zatwierdzonej przez sąd innego kraju EU i postanowił się wykazać. Najpierw zadzwonił z jednorazową ofertą szesciomiesięcznego więzienia w zawieszeniu na trzy lata, a po mojej stanowczej odmowie złożył o areszt tymczasowy.
    Wszystko byłoby ok, gdyby nie to, że sąsiadka byłej żony pracowała w prokuraturze, prokurator celowo nie podał mojego adresu do doręczenia zawiadomienia o sprawie oraz to, że ten sam prokurator jest teraz sędzią w sądzie, który wystawił nakaz aresztowania. Do tego mianowanym przez Dudę z polecenia Ziobry…

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: