Damian Tomanek

adwokat

Jestem absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1999r. prowadzę wraz z żoną praktykę adwokacką. Od 2006r., tj. od czasu kiedy przepisy w tym zakresie zaczęły obowiązywać w Polsce, zajmuję się w praktyce Europejskim Nakazem Aresztowania. W tym czasie przebrnąłem przez góry ludzkich problemów i przyprowadziłem do spokojnej przystani dziesiątki osób które porwał sztorm polskiego wymiaru sprawiedliwości...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jak zawiesić karę pozbawienia wolności, czyli ostatnia deska ratunku idzie na dno

Damian Tomanek        20 października 2019        2 komentarze

Kodeks karny wykonawczy, jeszcze do niedawna, pozwalał na to, by odraczając orzeczoną do wykonania bezwzględną karę pozbawienia wolności doprowadzić do jej zawieszenia. Warunkiem takiego zawieszenia było to, żeby kara nie przekraczała 1 roku, a jej wykonanie zostało odroczone na okres co najmniej roku.

Podstawą wniosku o zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności na etapie postępowania wykonawczego, czyli już po uprawomocnieniu się wyroku, był art. 152 kodeksu karnego wykonawczego, który brzmiał następująco :

„Art. 152 §1  Jeżeli odroczenie wykonania kary nieprzekraczającej roku pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku – sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary na zasadach określonych w art. 69–75 Kodeksu karnego.”

Przepis ten pozwalał w istocie na uniknięcie odsiadki osobom skazanym na niewielkie bezwzględne kary pozbawienia wolności.   Przepis ten był również często ostatnią deską ratunku dla osób które miały wyrok w zawieszeniu ale z jakiś przyczyn sąd im ten wyrok odwiesił. Zastosowanie art. 152 kkw pozwalało na przywrócenie wyroku do stanu  zawieszenia. Odroczenie wykonania kary, a następnie jej zawieszenie pozwalały osobie  poszukiwanej europejskim nakazem aresztowania na doprowadzenie do  uchylenia ENA i spokojnego życia poza Polską.

Niestety miłościwie nam panujący  ustawodawca, z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości, wprowadził zmiany w prawie karnym i ustawą która weszła w życie z dniem 5 października 2019r. uchylił art. 152 kodeksu karnego wykonawczego.

Inaczej mówiąc ostatnia deska ratunku poszła na dno. To bardzo zła wiadomość dla osób które mają aktualnie wyrok odroczony bądź na takie odroczenie miały szansę.

Czy mając zatem odroczony wyrok można jeszcze uniknąć pójścia za kraty ?

Jest parę takich rozwiązań które na to pozwalają. Właściwy sposób postępowania uzależniony jest jednak od indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy jak i od tego czy mieszkasz w Polsce, czy też za granicą. Kompetentnej porady w Twojej osobistej sprawie  zapewne udzieli każdy zajmujący się profesjonalnie tą tematyką adwokat.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Dominika 22 października, 2019 o 01:04

    Witam mam odroczony wyrok na pol roku narazie do 9 grudnia i w grudniu mija pol roku dopiero bo na tyle mi sad odroczyl gdzie jestem mama miesiecznej corki czy moglabym jeszcze jakos sie uratowac zeby nie isc za do wiezienia? Dostalam rok w zawieszeniu na dwa lata za kradziez gdzie tego ja nie zrobilam

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 22 października, 2019 o 08:33

    Myślę, że to się da zrobić ale musiałbym znać sprawę.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: