Czy sędziowie Trybunału Sprawiedliwości UE będą ścigani ENA przez Polską Prokuraturę ?

Damian Tomanek        28 stycznia 2022        Komentarze (1)

Jak wynika z doniesień medialnych oraz z wpisów na portalach społecznościowych Warszawska Prokuratura Okręgowa bada, czy sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekroczyli swoje uprawnienia w trakcie rozpoznawania skarg przeciwko Polsce.

Od czasu gdy do władzy doszedł PiS to rozstrzygnięć niekorzystnych dla Polski wydano całe multum. Orzeczone wobec Polski kary finansowe, z powodu naruszeń prawa europejskiego, są cały czas naliczane.

Trudno przypuszczać, że tego rodzaju sprawa toczy się bez wiedzy i zgody najwyższych władz Prokuratury. Z tego zaś wynika, że sędziowie TSUE tak długo wydawali niekorzystne orzeczenia przeciwko Polsce, aż się ktoś ważny wkurzył i postanowił z nimi zrobić porządek.

Efektem złożonego procesu myślowego tego „pomysłowego Dobromira”  jest postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przy wydawaniu wyroków.

Inaczej mówiąc polska władza wykonawcza postanowiła „ustawić do pionu” władzę sądowniczą. Na dodatek chodzi o władzę sądowniczą orzekającą poza terenem Polski.

Tak radośnie niedorzeczny pomysł jak postępowanie karne przeciwko niezawisłym sędziom europejskim, ustawia polski wymiar sprawiedliwości w żółtej koszulce lidera na czele peletonu egzotycznych republik bananowych.

Nieprzychylny  obecnej władzy sędzia Dariusz Mazur powiedział, że:

Nie jest to już tylko kwestia zastraszenia polskich sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi, karnymi, naciskiem administracyjnym. Próbuje się zastraszyć najważniejszy sąd europejski.

Nie przypuszczam, aby sędziowie Trybunału Sprawiedliwości się przestraszyli. Nie przypuszczam również aby się pofatygowali na przesłuchanie do Warszawy.

Wobec tego z niecierpliwością oczekuję na następny „odcinek” w którym powinien pojawić się nakaz doprowadzenia, a być może w dalszej kolejności list gończy i europejski nakaz aresztowania.

***

 

Europejski nakaz aresztowania – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Europejski nakaz aresztowania (ENA) to forma przekazywania pomiędzy państwami osób poszukiwanych listami gończymi.  Zagadnienie to budzi masę pytań wśród moich klientów: kto go wydaje? Co to jest? Jakie kraje obejmuje i ile trwa jego wydanie? Czy ulega przedawnieniu, jak działa i jak go uchylić?

Ponieważ wiele pytań moich klientów powtarza się, postanowiłem w jednym miejscu opisać całą podstawową wiedzę związaną z ENA, która jest …. [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Krzysztof 17 lutego, 2022 o 14:27

  Ciekawe jak ta sprawa się skończy, czekam na kolejne wpisy!

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: