Reforma prawa karnego 2016

Damian Tomanek        26 stycznia 2016        Komentarze (1)

W dniu 1 lipca 2015r. weszła w życie gruntowna reforma procedury karnej w Polsce. Od tego dnia zaczęły funkcjonować rozwiązania, które pozwalają na szybkie, i w miarę bezbolesne, zakończenie  większości postępowań karnych. O rozwiązaniach tych pisałem między innymi tutaj oraz tutaj.

W miarę upływu czasu sędziowie jak i prokuratorzy zaczęli się  przekonywać do nowych rozwiązań. System zaczynał działać. Wiele spraw można było zakończyć kompromisowymi ustaleniami z prokuratorem bądź sądem. Reforma skróciła między innymi okres przedawnienia ścigania przestępstw.

Jednakże są tacy, którzy dbają aby w polskim sądownictwie nie było nudno. Nowa władza już zapowiedziała, że od 1 kwietnia reforma zostanie wycofana i wracamy do starych porządków. Jak stare porządki w nowym wydaniu będą wyglądały jeszcze do końca nie wiadomo. Wiadomo jednak, że nową władzę szczególnie “uwiera” skrócenie okresu przedawnienia. W tym zakresie  możemy spodziewać się niekorzystnych zmian.

Zmian na pewno będzie więcej. Wydaje się, że w chwili obecnej, to już ostatni dzwonek aby zacząć działania które umożliwią skorzystanie z tych rozwiązań które po 1 kwietnia prawdopodobnie znikną.

a

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (32) 271 27 90e-mail: sekretariat@adwokat-tomanek.pl

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Kamil Styczeń 27, 2016 o 07:20

Wydaje się że pod tych kilku miesiącach system faktycznie “chwycił”. To interesująca odmiana spotkać na sali rozpraw prokuratorów, którzy faktycznie znają bardzo dobrze sprawę w której działają. Poza tym reforma znacznie odciążyła prokuratorów od wielu banalnych spraw, które wcześniej tylko zajmowały im czas. Niestety odwrócenie tej reformy to moim zdaniem zły krok wstecz…

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: