Propozycja nie do odrzucenia

Damian Tomanek        06 kwietnia 2015        Komentarze (1)

Ostatnie dwa wpisy dotyczyły tego, co to jest w teorii zasada specjalności oraz tego, jakie są od niej wyjątki. Dzisiejszy wpis dotyczy natomiast tego, jak czasami życie potrafi teorię zweryfikować.

Jeden z moich klientów został przekazany Polsce pod koniec 2014r. ponieważ był poszukiwany przez Prokuraturę europejskim nakazem aresztowania wydanym 2010r. za dwa przestępstwa. Pierwsze polegało na oszustwie, a drugie na handlu narkotykami.  Po przekazaniu do Polski,  Prokurator zapytał mojego klienta, czy zgadza się na objęcie ściganiem również za przestępstwo rozboju, które wykryto dopiero w 2012r., a którego nie było w europejskim nakazie aresztowania. Podejrzany powołując się na zasadę specjalności, oczywiście odmówił.

W tej sytuacji Prokurator zwrócił się do mnie.

– Panie Mecenasie, Pan będzie uprzejmy wraz z podejrzanym przemyśleć moją propozycję ponownie. Proponuję aby Pana klient zrezygnował z zasady specjalności i poddał się dobrowolnie karze za wszystkie trzy przestępstwa. 


Wyrok może być następujący:


za handel narkotykami proponuję karę 1 roku pozbawienia wolności, za oszustwo karę 1 roku pozbawienia wolności, a za przestępstwo rozboju karę 2 lata pozbawienia wolności. Wyrok łączny za wszystkie trzy przestępstwa  to 2 lata i sześć miesięcy.


Pana klient może się oczywiście na to nie zgodzić, ale w takiej sytuacji przed sądem będę żądał za handel narkotykami 2 lata  i 6 miesięcy pozbawienia wolności, za oszustwo 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności  i kary łącznej za te dwa przestępstwa w wysokości 3 lat i sześciu miesięcy. Wówczas również Prokuratura zwróci się  do Sądu w Londynie o dodatkową zgodę na ściganie za rozbój, a jak ją otrzymamy to będę żądał przed sądem kolejnych, co najmniej, 3 lat pozbawienia wolności.


Jak zgody z Londynu nie otrzymamy, to po odbyciu kary za narkotyki i oszustwo oraz ewentualnym wyjeździe Pana klienta za granicę, wyślemy za nim kolejny europejski nakaz aresztowania za rozbój. Po jego zrealizowaniu będę żądał kary znacznie surowszej niż to proponuję dzisiaj.

Kiedy wytłumaczeniu klientowi jak to działa i “na czym stoi”, to sam doszedł wniosku, że to co powiedział Prokurator jest propozycją nie do odrzucenia.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Remigiusz Kwiecień 10, 2015 o 00:26

Bardzo pomocne informacje!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: