Jak wstrzymać wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania

Damian Tomanek        29 września 2015        59 komentarzy

Dzisiejszy wpis jest dla tych którzy są już po prawomocnym wyroku, a polski wymiar sprawiedliwości poszukuje ich europejskim nakazem aresztowania.

Jednym ze sposobów zneutralizowania europejskiego nakazu aresztowania jest doprowadzenie do wydania przez sąd w Polsce postanowienia o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności.

W tym miejscu najczęściej pada pytanie: Ale jak to zrobić ?

Najpierw trzeba sobie uświadomić, że są dwa przepisy które pozwalają na odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności.

W pierwszym przypadku należy wykazać sądowi, że stan zdrowia skazanego jest tak zły, iż nie pozwala mu na odbycie kary pozbawienia wolności. Musi on cierpieć na chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonanie kary. Ta inna ciężka choroba to taki stan zdrowia który powoduje, że umieszczenie w zakładzie karnym będzie skutkowało zagrożeniem  życia lub poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia.

Nie ma tu żadnego katalogu chorób które są brane pod uwagę bądź też które są odrzucane. Może to dotyczyć każdej choroby, byleby z dokumentacji medycznej wynikało, że osadzenie w zakładzie karnym spowoduje poważne pogorszenie  zdrowia osadzonego. Inaczej mówiąc, katar odpada ale jakaś poważna operacja niecierpiąca zwłoki jak najbardziej nadaje się do odroczenia wykonania kary.

Na tej podstawie sąd musi odroczyć wykonanie kary aż do czasu gdy skazany na tyle wyzdrowieje, że będzie się nadawał do odsiadki. Nie ma tu w zasadzie terminu końcowego. Odroczenie wykonania kary na tej podstawie może być wielokrotne.

Inaczej ma się sprawa z przepisem następnym, który pozwala na odroczenie wykonania kary w sytuacji gdy natychmiastowe osadzenie w zakładzie karnym wywoła zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny. Każde osadzenie w zakładzie karnym powoduje negatywne skutki.

Z orzeczeń sądowych wynika jednak, że podstawą odroczenia wykonania kary może być tylko taka sytuacja która powoduje negatywne skutki cięższe niż przeciętne. Tutaj znowu nie ma żadnego ustalonego katalogu sytuacji które powodują uwzględnienie bądź odrzucenie wniosku. Oznacza to, że można we wniosku opisać każdą sytuację życiową byleby doprowadziła sąd do przekonania, że zamknięcie skazanego spowoduje dla jego rodziny takie skutki które nie mieszczą się w pojęciu normalnych uciążliwości.

Brak jakiegoś ścisłego katalogu daje sądowi margines swobody w ocenie przedstawionych sytuacji. Mamy sądy bardziej liberalne oraz takie w których uzyskanie odroczenia wykonania kary jest wyjątkowo trudne i wymaga przysłowiowego „przyniesienia głowy pod pachą”.

Zdarzyło mi się w mojej praktyce, że występowałem do dwóch różnych sądów z wnioskiem o odroczenie wykonania dla tego samego klienta który miał dwa wyroki. Wnioski były identyczne i różniły się jedynie adresem sądu sygn. akt i danymi dotyczącymi wyroku.  Uzasadnienie wniosku było w obu przypadkach takie samo. Jeden z sądów wniosek bez problemu uwzględnił, a drugi uznał, że nie ma podstaw do odroczenia wykonania kary.

Wracając jednak do tematu głównego, to należy zwrócić uwagę na fakt, że odroczenie wykonania kary na podstawie zbyt ciężkich skutków dla skazanego lub jego rodziny może nastąpić jedynie na okres który nie przekroczy łącznie jednego roku. Odroczenie wykonania kary na okres ponad roku może nastąpić tylko na ciężką chorobę skazanego bądź na jego chorobę psychiczną.

A teraz załóżmy, że Twój adwokat odniósł sukces, przebrnąłeś szczęśliwie przez procedurę sądową i wydano postanowienie o odroczeniu wykonania kary na okres 6 miesięcy. Z chwilą jego uprawomocnienia sąd musi odwołać poszukiwania celem osadzenia w zakładzie karnym jak i musi wystąpić do sądu okręgowego o uchylenie postanowienia o europejskim nakazie aresztowania. Takie uchylenie powoduje, że wcześniej wydana ENA traci ważność, a sąd zagraniczny umarza postępowanie. Oznacza to również, że w miejscu zatrzymania sąd zwalnia z dozoru elektronicznego, aresztu, zwraca kaucję itd., generalnie przestaje się Tobą interesować.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 59 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  thor 2 października, 2015 o 13:02

  czy mozna zlecic Panu wglad do KRK przez internet? czy miasto z ktorego pochodze nie ma znaczenia?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 2 października, 2015 o 13:11

  Miasto pochodzenia nie ma znaczenia. Można mi zlecić takie sprawdzenie.

  Odpowiedz

  Szymon 7 października, 2015 o 22:42

  Witam serdecznie. W 2013 roku zostalem tymczasowo aresztowany we Francji na podstawie ENA za bledy mlodosci za lata ?2001,2002,2003? Mialem wyrok w zawieszeniu,grzywny i koszty sadowe. Sad zamienil mi kare na 2 lata wiezienia. Sad Okregowy w Aix en Provence, ktory rozpatrywal ENA nie wyrazil zgody na przekazanie mnie do Polski. Obecnie nie posiadam waznego dokumentu tozsamosci-posluguje sie przedawnionym. Czy jakbym udal sie do Konsulatu R.P w celu zlozenia wniosku o paszport to grozi Mi zatrzymanie?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 października, 2015 o 17:46

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Beger 13 października, 2015 o 18:56

  Witam serdecznie mam do pana pare pytan czy mugl bym po prosic o numer tel do pana pozdrawiam

  Odpowiedz

  Beger 13 października, 2015 o 18:58

  Witam serdecznie mam do pana pare pytan czy mugl bym po prosic o numer tel do pana pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 października, 2015 o 20:52

  Wszystkie namiary znajdzie Pan na stronie : http://www.adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  mlyniuuu 29 października, 2015 o 15:02

  Witam,

  Trwa postepowanie przygotowawcze przeciwko mojej osobie z art. 186 kk, jako byłego pracownika banku. Obecnie prokurator wezwał mnie na przesłuchanie i na rozmowy z biegłymi. Miałem wyjechać do pracy w Holandii, ale z powodu tego wezwania postanowiłem się stawić na owe wezwanie i pojechać później. Moje pytanie brzmi, czy jeżeli z braku możliwości (gdy zacznę juz prace w Holandii) nie stawie się rozprawę to sad wyśle za mną ENA? Jak długo mogę czekać na sprawę w sądzie. Dodam też, ze prokurator nie wysyła do mnie pism, a jedynie kontaktuje się telefonicznie. Prosił też, abym obecnemu pracodawcy nie mówił po co potrzebuje wolne. Kontrakt pracy w Holandii mam, az na 12 miesięcy wiec pewnie nie uniknę sprawy i ewentualnego pozbawienia wolności w tym trakcie.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 29 października, 2015 o 15:30

  Przepisy kodeksu postępowania karnego w obecnym brzmieniu pozwalają na przeprowadzenie rozprawy pod nieobecność oskarżonego. Problem może być w postępowaniu przygotowawczym gdy prokurator zechce Panu zmienić zarzut. Wówczas należy się stawić.

  Odpowiedz

  mlyniuuu 29 października, 2015 o 21:59

  Dziękuję bardzo za odpowiedź

  Odpowiedz

  dawid 31 października, 2015 o 17:06

  Witam najprawdopodobniej będę miał wyrok za art 286 kk 12 oszustw, próba wyłudzenia 6 tysięcy i próba wyłudzenia od innych osób,jestem za granicą legalnie pracuje,mam kartę w banku,abonament itp czy sąd wyda ena? I jak mam nerwice lękowa może odroczyc?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 31 października, 2015 o 17:33

  W takim wypadku ENA jest kwestią czasu. Lepiej by było podjąć działania już teraz aby do tego nie doszło.

  Odpowiedz

  Andrex 10 listopada, 2015 o 17:13

  Szanowny Panie Mecenasie,
  przepraszam ze moja Gramatyka pisania nie bedzie dokladna.Mieszkam w Niemczech od 30 Lat i przed 4 Lata temu dostalem Wyrok 1 i 10 Miesiecy w zawieszeniu na 3 Lata, niewiedzadz o jakim Kuratorz i niemajac miejsca zamieszkania w Polsce po sprawie zostalem wyposzczony z Aresztu sledczego i wy jechalem spowrotem do niemiec. Po 2 Latach dowiedzialem sie przesz Sad w niemczech ze na moja osobe zostal wystawiony List ENA , Kurator wystapil z pismem do Sadu o odwieszenie Wyroku i dodatkowe koszta zamienione na 6 Miesicy dodatkowo.Ja nie otrzymalem jakich kolwiek wiadomosci z Aresztu sledczego w Wejherowie ze mam Kuratora.w Obecnej sytuacji Zyje w stalym strachu , stracilem Prace,Rodzine,Mieszkanie i sie ukrywam przed obawami deportu.Czy jest jakas mozliwosc Zawieszenia Listu ENA.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 12 listopada, 2015 o 07:50

  Proszę do mnie zadzwonić. Na forum publicznym nie omawiamy spraw prywatnych.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 listopada, 2015 o 17:03

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Paula 31 maja, 2016 o 11:28

  Jaki Sąd wydaje postanowienie o odroczeniu wykonania kary pozbawienia wolności?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 31 maja, 2016 o 12:52

  Ten który wykonuje wyrok. Nie zawsze jest to ten sam sąd który wyrok wydał.

  Odpowiedz

  Paula 5 czerwca, 2016 o 13:27

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  jarek 12 czerwca, 2016 o 01:25

  Witam. Mam pytanie, 10 lat temu zostałem skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności sprawa odbyła się zaocznie, wystawili ENA. tydzień temu zostałem złapany na terenie UK miałem 2 sprawy i na 2 sprawie sędzia powiedział że nie zgadza się na ekstradycje, oddali dowód i powiedział że jestem wolny. Chodzi mi teraz jak Polska się dowie to będzie chciała dać 2 ENA i pytanie jest czy Polska może dać nastepny? Jeśli tak to w jakim czasie? Dziękuję

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 12 czerwca, 2016 o 15:03

  Sprawa wymaga dłuższej rozmowy. Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  radek 11 sierpnia, 2016 o 01:52

  Witam..Mam pytanie popełniłem przestępstwo 278kk p1 w 2008 wyrok zapadł w 2009 2 lata pozbawienia wolności kradziez auta..Mozna powiedziec ze kluczyki byly w aucie i przywlaszczylem auto na godzine…Nie wstawilem sie do odbycia od 2008r przebywam za granicą. Kiedy sie przedawni moja kara??Czy jest mozliwosc np zmiany wyroku abym nie byl osobą poszukiwaną…Czekam na odpowiedz i pozdrawiam..

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 sierpnia, 2016 o 14:33

  Przedawnienie w takim wypadku to 15 lat od uprawomocnienia się wyroku + 10 lat jeżeli w tym czasie skazany się ukrywał.

  Odpowiedz

  Monika 22 października, 2016 o 02:33

  Witam serdecznie chce zasięgnąć informacji partner ma wyrok pół roku w Polsce został poszukiwany już listem europejskim ,nie zgodził się na ekstradycje i ma prawie półtora roku opaskę na nodze teraz zapadła tu w uk decyzja że ma deport do polski ale sąd polski oraz po rozmowie z poszukiwanym kazał wysłać prośbę oraz wszystkie papiery i boję się że po przeczytaniu będzie decyzja sądu że nie wycofają a jeśli będzie cud i uda się to jeśli za tydzień ma deport czy możliwe będzie nakaz europejski cofnoc czy to trwa długo czy automatycznie proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 22 października, 2016 o 11:45

  Proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek.

  Odpowiedz

  Sławek 5 listopada, 2016 o 02:44

  Witam Pana mam pytanie dotyczące ENA wydanego przez Francje .W 2012r. Francja wydała ENA i zostałem aresztowany do tego listu, za ten sam czyn co był we Francji i ten sam czyn był też w Polsce i w Polsce w 2013r. zostałem skazany i odbyłem kare,a po wyjściu z zk nie zostałem deportowany,wyrok z Polski został przetłumaczony i wysłany do prokuratury w Paryżu zaraz po uprawomocnieniu i wiem że na terenie Polski nie mam listu gończego choć widnieje w bazie interpolu bo Francja go nie odwołała,może mi pan powiedzieć jaka jest możliwość usunięcia takiego wpisu z baz interpolu,kto może go usunąć i do kogo mam się zwrócić i jak można zakończyć tą sprawę ( chcę dodać że na terenie Francji nie składałem żadnych zeznań,ani przed konsulem Francuskim ),proszę o szybką odpowiedz i z góry dziękuje.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 6 listopada, 2016 o 17:08

  Tą sprawę należy załatwić z francuską prokuraturą. Interpol usunie dane z systemu jak francuski sąd bądź prokuratura prześle informację o odwołaniu poszukiwań.

  Odpowiedz

  Adrian 28 lutego, 2017 o 01:23

  Witam.
  10.01.2017r dostalem list w sprawie stawienia sie do Zakladu Karnego celem odbycia kary 5 lat pozbawienia wolnosci. Dodam,ze byłem juz w wiezieniu i odbywalem kare 1,6 roku. 13.02.2017r zlozylem wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolnosci,umieszczenie mnie w chwili obecnej w zakładzie karnym pociagneloby dla mojej rodziny zbyt ciezkie skutki,poniewaz mam narzeczona,ktora ma 16 lat i pare dni temu urodzilo nam sie dziecko. Mieszkalem z nia i jej rodzicami,musze pracowac na utrzymanie jej i dziecka oraz dokladac sie do mieszkania. Jej rodzice nie sa w stanie zapewnic pomocy finansowej naszemu dziecku. Pare dni temu musialem wyjechac za granice do pracy. Sad wydal list gonczy. Moje pytania:
  1. Ile czekac na rozpatrzenie wniosku.
  2. Dlaczego sad wydal list gonczy mimo wniosku o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolnosci
  3. Czy jezeli sad negatyenie rozpatrzy wniosek to przysle mi odpowiedz
  4. Czy nie zlozylem za pozno wniosku

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 28 lutego, 2017 o 15:23

  Złożenie wniosku nie wstrzymuje wykonania kary. Na rozpatrzenie wniosku czeka się średnio ok. 2 miesięcy, jednak zależy to od sądu. Sąd przesyła orzeczenia na podstawie osobnego wniosku, nie robi tego z urzędu.

  Odpowiedz

  julcia 9 marca, 2017 o 15:58

  witam pana dzis moj nazeczony zostal zatrzymany w niemczech na podstawie nakazu aresztowania za czyn z art.280 paragraf 1 rozboj oraz art. 286 paragraf 1 oszustwo obydwa typ podstawowy. mam pytanie ile czasu potrwa nim przetransportuja go do polski i w jaki sposob moge pomoc swojemu nazeczonemu aby unikal odsiadki. dodam ze juz raz mial ten wyrok zawieszony ale kuratorka wniosla o odwieszenie

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 15 marca, 2017 o 10:35

  Jeżeli zgodzi się na przekazanie do Polski to powinien być przetransportowany w ciągu 10 dni. Jeżeli się nie zgodzi to sprawa może się przeciągnąć do kilku miesięcy.

  Odpowiedz

  Michal 3 kwietnia, 2017 o 19:53

  Witam,
  Czy w w/w przypadku zatrzymany ma prawo do adwokata jeszcze w Niemczech?? Czy można się jakoś skontaktować z zatrzymanym? (jestem osobą bliską).
  Dzwoniłem na posterunek policji gdzie został zatrzymany, potem do aresztu który wskazali mi na posterunku. Nie są w stanie, albo NIE CHCĄ mi nic powiedzieć na temat miejsca jego pobytu czy kontaktu z zatrzymanym.
  Jak wygląda sprawa z adwokatem i kontaktem z zatrzymanym na podst. ENA??

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 kwietnia, 2017 o 13:37

  Rozsądny adwokat poradzi sobie ze sprawą kontaktu z osadzonym. Osoba bliska może również zlecić obronę.

  Odpowiedz

  Violka 5 maja, 2017 o 18:18

  Witam,
  w nawiazaniu do powyzszego artykulu mam pytanie – co stanie sie, jesli uda sie uzyskac odroczenie wykonania kary na podstawie którego sad uchyli ENA, odroczenie bedzie na jakis okreslony czas, ale nie bedzie na przyklad uprawniac do zlozenia wniosku o ponowne „zawiasy”, okres odroczenie minie a skazany dalej bedzie przebywal za granica i w dalszym ciagu nie stawi sie do zk, co wtedy? Czy sad polski wystawi drugi ENA na ten sam wyrok?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 maja, 2017 o 14:51

  Najprawdopodobniej tak.

  Odpowiedz

  Patryk 18 października, 2017 o 21:40

  Pracuje legalnie w Holandii rok temu miałem wstawic sie do odsiadki w Polsce na rok czy jest taka możliwość żebym dostał dozór elektroniczny w Holandii?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 19 października, 2017 o 18:06

  Można starać się o przekazanie wyroku do wykonania do Holandii.

  Odpowiedz

  Patryk 20 października, 2017 o 12:07

  A pan zajmuje się też takimi sprawami?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 20 października, 2017 o 13:58

  Tak.

  Odpowiedz

  Patryk 6 listopada, 2017 o 11:26

  Dzien dobry. Sąd odwolal mi ENA dwa tygodnie temu gdyz kara za ktorą go mialem ulegla połączeniu z innym wyrokiem poprzez wyrok lączny. Ile czasu powinno zajac wymazanie mnie z bazy interpolu i sis jesli sie pan orientuje ? Chcialbym wyleciec z uk do innego kraju ktory jest w strefie shengen.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 6 listopada, 2017 o 22:41

  W takich wypadkach bardzo często wydają nową ENA obejmującą cały wyrok łączny. Jeżeli tego nie zrobią to zazwyczaj usunięcie z systemu informacji o poszukiwaniu ENA trwa kilka dni.

  Odpowiedz

  Patryk 7 listopada, 2017 o 23:12

  No wlasnie moj adwokat. Napisal do sadów okregowych ktore prowadzily moje sprawy czy byl wydany za mna ENA. Byly to dwa sady. Jeden odpisal ze nie a drugi ze tak jak napisalem powyzej. Nie bylo informacji zadnej na temat nowego.wyrok laczny natomiast zyskal „zawieszrnie postepowania wykonawczego” nie wiem do konca. Co to znaczy ale chyva wyglada ze puki co nie ma zagrozenia ???
  Dziekuje za odpowiedz.pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 9 listopada, 2017 o 23:27

  Zawieszenie postępowania wykonawczego nie oznacza nic dobrego. Poszukiwania trwają tak samo jak do tej pory, a termin przedawnienia wykonania kary na tej podstawie może ulec wydłużeniu nawet o 10 lat.

  Odpowiedz

  Mateusz 30 stycznia, 2018 o 00:47

  Witam moja sprawa wygląda następująco, wyjechałem z Polski 3 lata temu, już miałem informacje od kuratorki że odwiesza mi wyroku, nie są to jakieś ciężkie sprawy a błachostki z lat 18-21, bzdury, kradzierze w sieciówkach, chyba tylko to łącznie około półtora roku do odsiadki, dziś zobaczyłem swoje zdjecie na portalu policji poszukiwany w związku z wykroczeniem, co mogę zrobić ? jestem chory na cukrzyce t.1 biore insuline do każdego posiłku i mam tate bardzo chorego po udarze mózgu i kilku zawałach inwalida od dziecka, nie chodzi, chciałem wrócić do Polski żeby się nim zaoopiekować, niestety cały czas ciągnie się to za mną, Co mogę zrobić w tej sytuacji, jakie kroki muszę podjąć, chciałbym z panem współpracować ponieważ stan ojca jest bardzo cięzki i mój powrót do ojczyzny jest niestety nie do przeskoczenia. PS. nie mam żadnych papierów z Polski na temat wyroków sygnatur kompletnie nic

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 1 lutego, 2018 o 14:38

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Łukasz 6 lutego, 2018 o 22:10

  Dodam że zaczęło się to wszystko w styczniu tego roku, wpadaja do rodziców i do matki moich dzieci. Jak już mi to zamienili na odaiadke to coś z tym zrobić można?

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 10 lutego, 2018 o 09:30

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Mali 11 października, 2018 o 19:57

  Witam,
  Mój partner obecnie przebywa za granicą. Jakis czas temu dowiedzieliśmy się że szuka go policja – za nie płacenie alimentow ktore sad ustanowił bez żadnej wiedzy – nie byliśmy tego świadomi co się zadziałało tu w polsce. Z 250 zl zostaly ustanowione alimenty po 1000 zl miesięcznie! Urósł dług ok 4000 tysiecy.
  Wczoraj rodzina powiedziała że został wystawiony europejski list gończy – policja ich odwiedziła w domu. Co mamy zrobić?!

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 12 października, 2018 o 08:53

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  PRZEMEK 23 października, 2018 o 12:02

  MOZNA DO PANA ZADZWONIC

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 29 października, 2018 o 11:08

  Tak. Wszystkie dane kontaktowe są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

  Odpowiedz

  natalia 12 listopada, 2018 o 17:31

  Witam
  Moj maz od 8lat przebywa w uk 3 dni temu zapukala do nas policja zeby go aresztowac(ENA) ale do aresztu nie doszlo poniwaz maz jest chory na serce i jest pod stala kontrola lekarza zgodzili sie na to zeby zorganizowal sobie tabletki na zapas i wstawil sie na komisariat jutro rano gdzie bd przetransportowany na sprawe sadowa w sprawie deportacji
  sprawa jest z przed 9 lat w pl zapadl wyrok wiezienia moje pytanie brzmi czy jest jakas szansa zeby odroczyc ten wyrok ze wzgledu na jego stan zdrowia obawiamy sie o jego zycie i zdrowie
  wynajelismy prawnika ktory bd probowal powstrzymac deportacje ze wzgledu na stan zdrowia ale chce wiedziec co moge zrobic w pl bardzo chcielibysmy wrocic ale bardzo sie boimy o jego zdrowie i zycie w wiezieniu

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 listopada, 2018 o 19:40

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 13 listopada, 2018 o 19:46

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Marek 16 grudnia, 2018 o 19:40

  Witam mam pytanie poniewarz bylem aresztowany ENA odbylem w uk sprawe sondowo warunkowo nosilem branzolete na nodze przez 1.5 roku wdanym przez sąd po czym sprawe wygralem w uk tylko dalej widnieje na poszukiwanych adwokat twierdzil ze jestem wolny i chcialbym jechac do polski z rodzino tylko co mam teraz zrobic by zniesli mnie z poszukiwanych moze pan doradzic bede bardzo wdzieczny pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 17 grudnia, 2018 o 08:54

  Wolny jest Pan tylko na terenie UK. Jeżeli Polska nie odwołała poszukiwań to w Polsce zostanie Pan aresztowany. Aby tak się nie stało to należy doprowadzić do odwołania poszukiwań. Możliwości są różne w zależności od tego na jakiej podstawie zostały poszukiwania wszczęte.

  Odpowiedz

  ENA 17 grudnia, 2018 o 09:17

  ENA wystawione za passerstwo z czego koledzy dostali wyrok 1rok w zawieszeniu na 3 lata juz dawno so po wyroku i jeszcze jeden jazda autem pod wplywem alkocholu i wlasnie nie wiem czy mam jakies pismo napisac do sadu czy na policje bo z tond jak byla sprawa to adwokat do PL wysylal pisma i nie dostal zadnych odpowiedzi dziekuje za odp i pozdrawiam

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 17 grudnia, 2018 o 11:21

  Aby udzielić rzeczowej odpowiedzi należy się zapoznać z aktami Pana sprawy. Bez tego każda odpowiedź jest wróżbą.

  Odpowiedz

  Hannah 8 czerwca, 2020 o 21:37

  Małżeństwo Ena ( UK nie wyraża zgody na extradycje) teraz jednoznacznie małżonków jest po udarze a 2 opiekuje się synem z zespołem down , czy w przypadku powrotu do PL nadal pójdą do więzienia czy jest możliwe odroczenie wyroku? ( sprawa o wyłudzenie kredytu )

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 14 czerwca, 2020 o 11:44

  Proszę do nie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: