W październiku 2014r. pisałem o tym, czy areszt domowy zastosowany za granicą zostanie zaliczony na poczet orzeczonej w Polsce kary pozbawienia wolności. Wówczas „podpierałem się” orzeczeniami polskich sądów i poglądami polskiej doktryny. Sprawa jednak budziła dalej wątpliwości i to nie tylko moje. Aby je w sposób ostateczny rozstrzygnąć Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieście postanowieniem z dnia 24.05.2016r. wystąpił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy okres tzw. aresztu domowego który był stosowany w Wielkiej Brytanii, w ramach realizacji europejskiego nakazu aresztowania, może być w Polsce zaliczony na poczet kary pozbawienia wolności ?
Sprawa dotyczyła osoby X zatrzymanej w UK, a następnie zwolnionej po wpłaceniu kaucji w kwocie 2000 funtów. X podlegał obowiązkowi przebywania pod adresem zamieszkania od 22,00 do 7,00 z zastosowaniem elektronicznej kontroli wykonania tego obowiązku, czyli tzw. obrączki. Ponadto miał obowiązek meldowania się w określone dni na komisariacie policji oraz zakaz ubiegania się o wydanie jakichkolwiek dokumentów podróżnych.
Ponieważ wszystkie razem, nałożone na X obowiązki, w sposób znaczny ograniczały sferę jego wolności, Sąd Rejonowy w Łodzi zastanawiał się, czy można ten okres zaliczyć na poczet kary pozbawienia wolności. Na gruncie polskiego prawa nie znalazł odpowiedzi na to pytanie, w związku z czym wystąpił do ETS.
Nie wchodząc w szczegóły dosyć skomplikowanego prawnie uzasadnienia, ostatecznie i jednoznacznie Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 28.07.2016r. rozstrzygną tą kwestię w następujący sposób:
„Artykuł 26 ust. 1 decyzji ramowej Rady 2002/584/WSiSW z dnia 13.06.2002r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między państwami członkowskimi, (…), należy interpretować w ten sposób, że środki takie jak areszt domowy w wymiarze 9 godzin na dobę w godzinach nocnych, połączony z dozorem elektronicznym danej osoby za pomocą opaski elektronicznej, z obowiązkiem stawiennictwa codziennie lub kilka razy w tygodniu w komisariacie policji w określonych godzinach, a także z zakazem występowania o wydanie dokumentów umożliwiających podróż za granicę , nie są co do zasady – uwzględniając rodzaj, czas trwania, skutki i sposób wykonywania całokształtu tych środków – do tego stopnia ograniczające, by wywierały skutek w postaci pozbawienia wolności porównywalny z osadzeniem i tym samym zostały zakwalifikowane jako „zatrzymanie” w rozumieniu wspomnianego przepisu, czego sprawdzenie należy jednak do sądu odsyłającego.”
Od teraz mamy zatem sytuację jasną. Żaden sąd w Polsce nie zaliczy aresztu domowego zastosowanego za granicą, w ramach europejskiego nakazu aresztowania, na poczet kary pozbawienia wolności. No, chyba że trafimy na taki sąd który się na tym nie zna. I takie sytuacje czasami się zdarzają.
{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
co do zaliczenia opaski ….to juz tu na miejscu adwokaci wprowadzaja w blad poniewaz ich zdaniem opaska od 9 godzi powinna byc zaliczona 1 do 2 , ja osobiscie pobilem rekord i udalo mi sie uczymac 25 miesiecy na opasce jadac do polski bylem pewny ze po miesiacu bede wolny …..sad zaliczyl mi …….4 DNI!!!!!! wiec moji zdaniem trzeba zwrucic uwage na podpowiedzi angielskich adwokatow dla nich kazda kolejna sprawa to okolo 1500 funtow ja tych spraw mialem 15 i do tego dwie w wyzszym sadzie gdzie sprawa kosztowala 3200 …. moja rada angielscy adwokaci nie maja pojecia o prawie w polsce
pozdrawiam
igor
W pełni się zgadzam z tą wypowiedzią. Tak jest w GB, że opaskę z zakazem opuszczania miejsca zamieszkania powyżej 9 godzin na dobę zalicza się na karę pozbawienia wolności. W Polsce jest zupełnie inaczej. Nie zalicza się opaski na karę pozbawienia wolności. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 28.07.2016r. utwierdził polskie sądy w przekonaniu że robią dobrze. Niewielu adwokatów w GB zna to orzeczenie, a już prawie nikt nie zna prawa polskiego.
Witam . Tak się zastanawiam – obecnie jestem na opasce w UK – jeżeli nie ma zaliczenia na pozbawienie wolności to czy jest możliwość zaliczenia tego dozoru na dozór elektroniczny w Polsce . To są dwa rodzajowo takie same ograniczenia .
Dozór elektroniczny w Polsce to inny sposób odbywania kary pozbawienia wolności. Poza domem można przebywać maksymalnie do 12 godzin dziennie. Zwykle jest to ok 10 godzin. W UK można przebywać poza domem znacznie dłużej. Dlatego polskie sądy twierdzą, że w UK dolegliwości są mniejsze i nie można tego zaliczać na polską karę pozbawienia wolności. Moim zdaniem to głupie bo dałoby się sprawę uregulować miesięczną ilością godzin i chociażby częściowym zaliczeniem. Ale cóż, jest jak jest, a ja nie mam na to wpływu.
Dzięki za odpowiedź – trzeba będzie walczyć w Strazburgu , ewentualne ograniczenia są ewidentne , choćby nakaz pozostawania w określonych godzinach w domu , czy dodatkowy nakaz nocowania w domu , jeżeli Polska nie będzie brała odpowiedzialności za swoje działania które są wykonywane poprzez angielski wymiar sprawiedliwości , to te działanie , a więc ewidentne ograniczenie wolności musi być jakoś kompensowane – tym bardziej jak w moim wypadku nie było podstaw do wydania ENA( wyrok na którym oparto ENA nie był prawomocny ) i działania sądów nie posiadają umocowania w prawie .
w polsce nie ma szans na zliczenie ….bylem na opasce 25 miesiecy ….adwokaci probowali wszystkiego…jedyna szansa jest jezeli sad angileski ci przeliczy ….i musisz miec minimum 9 godzin wtedy zaliczaja jeden do dwoch tylko tak inaczej niestety nic sie nie da zrobic 😛
Jak się nie da , to się nie da. Ja dopiero 5 miesiąc i chyba tyle będzie bo w Polsce mam końcówkę postępowania wyjaśniającego w sprawie ENA . Powalczę napewno i trochę krwi napsuje . Pozdrawiam
Walcz bo jest przełom … pierwszy raz trybunał w angli nie wyraził zgody na ENA chłop miał przestępstwa za guwniarza a ponieważ teraz jest ok trybunał uznał ze nie musi wracać to jest bardzo ważne orzeczenie na jego podstawie można walczyć
Mieszkam od 20 lat w Austrii. Chcę przenieść karę do tutejszego ZK, ponieważ w każdej chwili mogą wydać ENA ( Wyrok prawomocny) Jeżeli ośrodek życiowy jest w Austrii to według dyrektywy UE można go odbyć w kraju pobytu. Czy wiecie państwo kto o tym decyduje jeżeli wniosek złożę w austriackim sądzie?
Dziękuje i pozdrawiam.
Nasza kancelaria zajmuje się takimi sprawami. To wymaga jednak dłuższej rozmowy telefonicznej.
O której najlepiej zadzwonić i na który numer?
Najlepiej dzwonić na nr 601 47 77 38 w poniedziałki i środy pomiędzy 18,00 a 19,00 czasu polskiego.
Witam! Mój brat został skazany w Anglii na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności.Czy można ubiegać się o zamianę na dozór elektroniczny? Dodam że nie ma żadnych wyroków i nie jest poszukiwany.
W tej sprawie proszę zwrócić się do adwokata w Anglii.