ENA czyli Europejski Nakaz Aresztowania

Damian Tomanek        09 września 2014        44 komentarze

Skąd  wziął się europejski nakaz aresztowania ?

W dniu 13 czerwca 2002 roku, Unia Europejska ustanowiła procedurę upraszczającą dotychczasowy sposób postępowania w przypadku ekstradycji. Ramową decyzją Rady 2002/584/WSiSW, wszelkie dotychczasowe procedury administracyjne i polityczne zostały zastąpione przez jedną formę postępowania, zwaną europejskim nakazem aresztowania. Przepis ten wszedł w życie 1 stycznia 2004 roku i jednocześnie anulował wszelkie inne postanowienia w tym zakresie.

Do 2004 roku, procedura ekstradycji między krajami członkowskimi Unii Europejskiej była mocno skomplikowana. Obowiązywała między innymi zasada podwójnej odpowiedzialności karnej. Polegała ona na tym, że aby wniosek o wydanie i przekazanie osoby mógł mieć wartość, czyn objęty wnioskiem musiał być uznawany za przestępstwo również w kraju, w którym osoba została aresztowana. Obecnie zasada ta została zniesiona – w odniesieniu do 32 kategorii ciężkich przestępstw nie ma już znaczenia to czy dany czyn karany jest w obu krajach.

Co to jest europejski nakaz aresztowania?

ENA to decyzja sądowa, którą wydaje Państwo należące do Unii. Jej celem jest aresztowanie i dostarczenie przez inne Państwo członkowskie osoby, która jest poszukiwana w związku z prowadzonym przeciwko niej postępowaniem karnym. Europejski nakaz aresztowania wydawany jest również w celu wykonania kary lub środka zabezpieczającego (pozbawienia wolności) osoby poszukiwanej, przez dany kraj Unii, która przebywa na terytorium innego kraju.

Europejski nakaz aresztowania jest stosowany wtedy, gdy:

  • osoba została prawomocnie skazana na karę pozbawienia wolności lub orzeczono środek zabezpieczający w wymiarze co najmniej 4 miesięcy,
  • za przestępstwo, którego dokonała osoba poszukiwana  orzeczono karę pozbawienia wolności lub zastosowano środek zabezpieczający o maksymalnym wymiarze powyżej jednego roku.

Jak działa europejski nakaz aresztowania?

1. Sąd państwa członkowskiego Unii europejskiej wydaje decyzję sądową , zgodnie z którą inne państwo członkowskie ma aresztować lub przekazać osobę w celu:

  • przeprowadzenia sądowego postępowania karnego,
  • wykonania kary pozbawienia wolności,
  • wykonania środka zabezpieczającego.

2.Europejski nakaz aresztowania musi zawierać następujące informacje:

  • tożsamość osoby
  • jaki organ sądowy wydaje nakaz
  • prawomocne orzeczenie
  • informacje dotyczące charakteru przestępstwa, orzeczonej kary,

3. Europejski nakaz aresztowania przekazywany jest organowi sądowemu wykonującemu nakaz (np. w miejscu przebywania poszukiwanej osoby). Wspópracuje się również z Interpolem oraz Systemem Informacyjnym Schengen. Wszystkie Państwa członkowskie sa uprawnione do stosowania adekwatnych i wymaganych środków przymusu w celu znalezienia i przekazania poszukiwanej osoby.

4. Po zatrzymaniu poszukiwanej osoby może ona zapoznać się z treścią europejskiego nakazu sądowego. Ma również prawo do skorzystania z usług adwokata oraz tłumacza. Po stronie Państwa, z którego pochodzi organ wykonujący nakaz (czyli do decyzji kraju w którym poszukiwany został zatrzymany) należy decyzja czy poszukiwany musi zostać zatrzymany, czy też może zostać zwolniony przy zachowaniu określonych warunków (np. poręczenie majątkowe tzw. kaucja, dozór elektroniczny).

5. Na przekazanie osoby (wykonanie europejskiego nakazu aresztowania) organ wykonawczy ma 60 dni. Przez ten czas może poddać osobę zatrzymaną przesłuchaniu i zadecydować o nie wykonywaniu nakazu aresztowania – o decyzji co do wykonania nakazu aresztowania musi powiadomić organ wydający nakaz. Osoba zatrzymana może również samodzielnie podjąć decyzje i wyrazić zgodę na przekazanie do kraju, który wydał nakaz. Raz wydana zgoda nie może zostać cofnięta. Decyzja o wykonaniu nakazu w tym przypadku musi nastąpić w ciągu 10 dni od momentu wydania przez osoby zgody na przekazanie.

6. Po przekazaniu informacji związanych z nakazem aresztowania, tożsamością osoby, charakterem popełnionego przez nią przestępstwa, każde państwo członkowskie zezwala na tranzyt osoby przekazywanej przez swoje terytorium.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 44 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Monika 23 stycznia, 2017 o 15:06

    Witam Pana . przebywamy wraz z moim narzecznym na terenie Wielkiej Brytani , kilka dni temu zjawila sie u nas policja z europejskim nakazem aresztowania po czym zabrali go do Londynu i chcieli go deportowac do polski za sprawe z 2006 roku . Nie mial on zadnego wyroku a na aktach sprawy napisane bylo ze do wyjasnienia sprawy i nic wiecej , oczywiscie moj narzeczony odwolal sie do ekstradycji ale sprawa dalej jest w toku , jest to dla nas dosc niezrozumiale poniewaz jestesmy w Uk od 11 lat i zawsze legalnie . prosze o rade .

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 26 stycznia, 2017 o 07:48

    Sprawa wymaga dłuższej rozmowy. Proszę do mnie zadzwonić.

    Odpowiedz

    Mirka 2 marca, 2017 o 20:05

    Witam czy jest mozliwosc zatrzymana kogos w ambasadzie jak jest poszukiwany mezowi konczy sie paszport i obawia sie czy w Ambasadzie go nie zatrzymaja

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 5 marca, 2017 o 17:54

    Ambasada nie jest od zatrzymywania. Jeżeli jest poszukiwany ENA to może zostać zatrzymany przez miejscową policję po wyjściu z ambasady. Rozsądnie byłoby to sprawdzić wcześniej.

    Odpowiedz

    aga 29 marca, 2017 o 11:43

    Dzień dobry,
    co w przypadku gdy sąd we Wloszech wydł ENA, który został uchylony przez sąd w Polsce, można jakoś wrócić na teren Włoch bez obawy ze zostanie się zatrzymanym?

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 7 kwietnia, 2017 o 13:44

    Do czasu gdy sąd włoski nie uchyli ENA to funkcjonuje ona w obrocie prawnym. To że Polska jej nie zrealizowała nie oznacza, że tak samo będzie w innych krajach.

    Odpowiedz

    george 24 kwietnia, 2017 o 21:57

    Od 2007 przebywam zagranica, najpierw cypr teraz irlandia. Pracowalem kiedys w urzedzie miasta i wystepowalem w sprawach karnych jako swiadek, pozniej po zwolnieniu zaczelem unikac stawiennictwa. tych spraw bylo kilkadziesiat.
    Po zmianie pracy zadawalem sie ze zlymi chlopcami i mialem kilka zlych uczynkow.
    Teraz policja nachodzi moja rodzine grozac ENA za jakas grzywne na 2000 PLN. Chetnie bym zaplacil jesli bylbym pewien ze to zakonczy wszystkie moje problemy. Bo dzis juz nie wiem co na mnie ciazy. Poza tym czy po 10 latach grzywna sie nieprzedawnia???

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 25 kwietnia, 2017 o 17:18

    Proszę do mnie zadzwonić.

    Odpowiedz

    Łukasz 7 września, 2018 o 20:52

    Witam w jakiś sposób sprawdzić czy jest osobą poszukiwana ENA?? Bardzo to jest ważne dla mnie ??

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 9 września, 2018 o 10:30

    Mogę to sprawdzić.

    Odpowiedz

    Karolina 13 lutego, 2019 o 06:51

    Może pan to także sprawdzić dla mnie? proszę o kontakt na maila karolina.papina@onet.pl

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 14 lutego, 2019 o 17:44

    Proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek ok 17,30 – 18,00 polskiego czasu.

    Damian 3 maja, 2017 o 20:41

    Witam mecenasie
    Od stycznia tego roku znajduje sie w UK i z tego co wiem,co mi zona mowi przez telefon to przychodza do mnie listy z sadu.Chcialbym prosic pana o pomoc prawna. Z tego co mi wiadomo byla u zony policja jakis tydzien temu i moich rodzicow niestety tez…sa to dwie odlegle od siebie miejscowosci wiec wydaje mi sie ze mam powazne klopoty.Napewno jutro bede kontaktowac sie z kancelaria

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 7 maja, 2017 o 14:53

    Proszę do mnie zadzwonić w poniedziałek lub środę.

    Odpowiedz

    Paulina 11 czerwca, 2017 o 22:47

    Bardzo prosze o pomoc moj syn zostal zatrzymany 14 lutego 2017 listem ena jego ekstradycja zostala zatrzymana teraz mija polowa wyroku syn pisal do sadu w ladynie o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie wiem co dalej robic bardzo prosze o pomoc mama

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 12 czerwca, 2017 o 07:22

    Proszę do mnie zadzwonić po południu.

    Odpowiedz

    K 19 listopada, 2017 o 08:36

    Witam jak się skataktowac z panem?

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 19 listopada, 2017 o 12:48

    Wszystkie informacje są na stronie http://www.adwokat-tomanek.pl

    Odpowiedz

    Marek 8 stycznia, 2018 o 08:51

    Czy będąc poszukiwanym w kraju jestem również poszukiwany za granicą ?

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 18 stycznia, 2018 o 11:41

    To zależy od tego czy jest wystawiony ENA.

    Odpowiedz

    Marzena 16 kwietnia, 2018 o 11:46

    Dzien dobry.
    Mam pytanie, czy nakaz aresztowania ENA jest wazny bez zadnego podpisu i sztepla? Jest tylko sztepl tlumacza i nic wiecej. Mój narzeczony zostal aresztowany 19 lutego tego roku. W dniu aresztowania w sadzie w Castrop-Rauxel -niemcy miedzy 18.00 a 18.30 pani sedziowie niewiedziala za co go zamknac.Wkoncu wydala nakaz aresztowania go.Do tej pory dokladnie niewiadomo za co dokladnie. Prosilam adwokata o original z podpisem kto wydal ten nakaz w polsce.Dostalam tylko kopie juz przetlumaczona.Dzwonilam do Warszawy i oni nic niewiedza.A przeciez jesli to jest europejski nakaz to gdzies by musialo to byc -prawda?Bardzo prosze o pomoc gdzie sie zwrocic zeby mojego narzeczonego wypuscili, nigdy niebyl wczesniej karany, moim zdaniem to jest wszystko ukartowane przez jego byla zone, ktora jest hakierka. Wiedza o niej tu w niemczech i w polsce.Ona cieszy sie wolnoscia a mój narzeczony siedzi w areszcie za niewiadomo co.

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 19 kwietnia, 2018 o 11:36

    Mogę sprawdzić jak wygląda jego sytuacja prawna na terenie Polski.

    Odpowiedz

    Bartek 24 kwietnia, 2018 o 08:19

    witam
    W związku z pewnymi „brudami młodości” nie jestem pewien czy nie jestem poszukiwany na terenie polski do sprawy. Wydaje mi się ze nie mam do odbycia żadnego wyroku ale tez bez przekonania. Dziś skradziono mi samochód w którym były dokumenty. Pytanie czy mogę spokojnie isc do konsulatu celem wyrobienia paszportu/dowodu? Dodam ze pracuje od początku pobytu w UK legalnie oficjalnie na kontrakcie. Dodatkowo mialem dziś styczność z policja w momencie zgłaszania przestępstwa i podawane były wszystkie moje dane w związku z czym nie wiem czy słusznie wnioskuje ze nie jestem poszukiwany?
    Będę ogromnie wdzięczny za pomoc gdyż w czerwcu planowałem zjechać do polski w bardzo przykrych acz ważnych sprawach rodzinnych jednakże nie mam na chwile obecna żadnego dokumentu uprawniającego mnie do tego…
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 25 kwietnia, 2018 o 09:54

    Proszę do mnie zadzwonić.

    Odpowiedz

    Tomek 25 kwietnia, 2018 o 17:12

    Witam Pana w 2013 roku zostałem zatrzymany na Mallorce po kłótni z była dziewczyna,zostałem przetrzymywany około 30h,następnie sąd który kazał mi się spakować i wracać do Uk gdzie mieszkam do dziś.Powiedziano mi ze obydwoje byliśmy pijani i sprawa będzie wyjaśniona.po powrocie nikt się ze mną nie kontsktowal pomimo ze mieszkam pod tym samym adresem.W 2017 w kwietniu wybrałem się ponownie z nowa kobieta i podróż obyła się bez problemu.Poniewaz kwietniowy wyjazd byll bardzo udany zdecydowaliśmy ze zabierzemy moje i jej dzieci.Zostalem zatrzymany na lotnisku i przewieziony do aresztu na 7 h potem się dowiedziałem od jakiejs pani ze jestem zwolniony i mam się jutro wstawić w sądzie ,co uczyniłem.Kolejnego dnia dowiedziałem się sprawa będzie kontynuowana w 2018.W grudniu dostałem list ze mam się stawić 12/02/2017 na proces wyjaśniający czego nie uczyniłem gdyż sprawy rodzinne i służbowe mi nie umożliwiły ale o czym poinformowałem hiszpańskie organy.odpowiedzi nie uzyskałem aż do kwietnia kiedy to poleconym listem wysłałem zapytanie o moja osobę.Dostalem e -maila w którym jest nakaz aresztowania mnie.Czy to możliwe ze mając mój adres telefon przez tyle czadu nikt się moja sprawa nie interesował a po ostatnim wyjedzie ta.Prosze mi powiedzieć co powinien zrobić ,z góry dziękuje za pomoc

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 3 maja, 2018 o 11:07

    Proszę się zgłosić do hiszpańskiego adwokata. Niech sprawdzi akta.

    Odpowiedz

    przemek 2 maja, 2018 o 09:32

    DZIEN DOBRY….
    OD 3LAT JESTEM W UK UKRYWAJAC SIE Z WYROKIEM PRAWOMOCNYM OD TEGO CZASU JESTEM TUTAJ LEGALNIE PRACUJE ODPROWADZAM PODATKI…. NO ALE BLEDY MLODOSCI MAM NA SUMIENIU I MAM TAKIE PYTANIE CZY JAK MAM 1.6 M-C WYROK JEST PRAWOMOCNY CZY JEST JAKA KOLWIEK SZANSA ZEBYM NIE POSZEDL DO ZAKLADU KARNEGO…. Z GORY BARDZO DZIEKUJE

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 3 maja, 2018 o 11:03

    Szansa jest ale pewności nie ma. Proszę do mnie zadzwonić.

    Odpowiedz

    bianka 24 maja, 2018 o 10:02

    tyle stron ale na zadnej niema konkretnych nazwisk ani zdjec osob pozsukiwanych jak wiec cokolwiek sprawdzic

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 27 maja, 2018 o 11:29

    Mogę dokonać sprawdzenia.

    Odpowiedz

    Kasia 20 czerwca, 2018 o 02:08

    Witam. Pisze poniewaz mam znajomego ktory jest poszukiwany listem gonczym w polsce. Obecnie od ladnych kilku lat mieszka w Uk. Wiem ze za niedlugo konczy mu sie waznosc paszportu i nie jestesmy do konca pewni czy w momencie wyrabiania nowego paszportu w konsulacie nie zostanie on zatrzymany przez policje. Nie mamy pojecia czy jest on na liscie ENA. Jak mozna to wogole sprawdzic? Bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje.

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 20 czerwca, 2018 o 08:13

    Mogę dokonać takiego sprawdzenia.

    Odpowiedz

    Agata 18 lipca, 2018 o 22:17

    Witam . Mam pytanie , Jezeli jestem skazana wyrokiem prawomocnym dwoch lat w Polsce , to czy pracujac w Niemczech na swoim dowodzie , moge zostac zatrzymana i przetransportowana do Polski?

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 19 lipca, 2018 o 11:29

    Jeżeli zostanie wydana ENA to jak najbardziej może Pani być zatrzymana i przetransportowana do Polski. Zanim się to jednak stanie ma Pani możliwość podjęcia kroków które do takiej sytuacji nie dopuszczą.

    Odpowiedz

    Przemek 27 lipca, 2018 o 13:36

    Witam pana czy pan zajmuje sie sprawami na terenie calej polski.

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 28 lipca, 2018 o 09:11

    Większość spraw prowadzę na terenie całej Polski.

    Odpowiedz

    Przemek 23 października, 2018 o 10:58

    witam 3 lata temu dostalem wyrok prawomocny 1.6 roku pytanie brzmi wtym ze mialem zaplacic grzywne i odrobek i wyjechalem… moge jeszcze cos wskorac czy poprostu odsiedziec????

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 29 października, 2018 o 11:09

    Myślę, że tak ale trzeba się sprawie przyjrzeć.

    Odpowiedz

    SABINa 14 maja, 2019 o 12:48

    witam, czy wyrok grzywny( a w razie nieopłacenie aresztu) za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w Amsterdamie z przed 14 lat może nadal grozić konsekwencjami? Dziękuję, pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 2 czerwca, 2019 o 15:17

    Proszę zapytać o to adwokata w Holandii.

    Odpowiedz

    Damian. 22 maja, 2019 o 22:11

    Witam pana.mam dwa wyroki w Polsce prawomocne 2 lata i 6 miesięcy był wydany nakaz ENA zostałem zatrzymany w Londynie i wypuszczony na bail wpłaciłem kaucje i 6 miesięcy był odraczana ekstradycja dostałem nakaz o ekstradycje do Polski pisałem odwołanie do sądu wyższej instancji na której się nie zjawiłem ponieważ uciekłem i zerwałem bransoletka to było 5 lat temu w Anglii jestem 13 lat i od wyroków w Polsce minęło 15 lat mam pismo ENA na piśmie widnieje przedawnienie kar jedna kończyła się 2018 styczeń ta o 2 lata ta druga 6 miesięcy przedawniła się wczoraj czy mogę się być bezpieczny w Anglii tak czy nie proszę pana o poradę z gury dziękuje.

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 2 czerwca, 2019 o 15:15

    Proszę o to zapytać angielskiego adwokata.

    Odpowiedz

    Katarzyna 25 czerwca, 2020 o 13:20

    Witam , wiem ze jestem poszukiwana listem gończym w Polsce , czy taki list gończy działa na terenie innego kraju, czy maja prawo mnie zatrzymać na lotnisku na terenie innego kraju

    Odpowiedz

    Damian Tomanek 25 czerwca, 2020 o 13:53

    Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie to należy sprawdzić jakiego rodzaju poszukiwania za Panią zostały wszczęte.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Następny wpis: