Odwiesili mi wyrok

Damian Tomanek        08 listopada 2015        8 komentarzy

 • Halo …, dzień dobry. Z tej strony Ryszard Nowak. Panie Mecenasie, mam taką sprawę. Wyjechałem z Polski w 2007r. Miałem wtedy wyrok 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata za oszustwo. Myślałem, że jak przebywam za granicą i nie mam żadnych konfliktów z prawem, a w Polsce nie byłem przez 8 lat, to sprawa jest już dawno zakończona. A tu w zeszłym tygodniu zjawiła się u mnie policja, która przewiozła mnie do sądu w Amsterdamie. Okazało się, że Polska wysłała za mną europejski nakaz aresztowania. Chcą abym odsiedział karę która – jak wyjeżdżałem – była zawieszona. Założyli mi obrączkę, czyli zastosowali  taki areszt domowy i powiedzieli, że główna sprawa deportacyjna odbędzie się za miesiąc. Sprawdzałem czy jestem na liście poszukiwanych europejskim nakazem aresztowania. Nic nie znalazłem. W ogóle nie wiem o co chodzi i co mam teraz robić.
 • Proszę Pana. Czy w wyroku orzekającym karę pozbawienia wolności w zawieszeniu Sąd nałożył na Pana jeszcze jakieś obowiązki ?
 • Nie pamiętam.
 • Wyrok ma Pan za oszustwo. Moim zdaniem, razem z karą pozbawienia wolności sąd musiał orzec obowiązek naprawienia szkody.
 • A… rzeczywiście. Było coś takiego.
 • I co ? Naprawił Pan tą szkodę ?
 • Zupełnie o tym zapomniałem.
 • No to teraz już Pan wie dlaczego sąd Panu odwiesił karę. Właśnie z powodu niewykonania obowiązku naprawienia szkody.
 • Co teraz mogę zrobić ?
 • Po pierwsze na załatwienie sprawy w Polsce potrzebny jest czas, więc dobrze by było aby sprawa przed sądem holenderskim nie zakończyła się za miesiąc. Po drugie jak najszybciej  należy naprawić szkodę. Po trzecie trzeba złożyć do sądu w Polsce odpowiedni wniosek, który pozwoli na naprawienie tego, co Pan zepsuł przez swoje zapominalstwo.
 • O złożenie jakiego wniosku chodzi?
 • Jest przepis który mówi o tym, że : „Jeżeli ujawnią się nowe lub poprzednio nieznane okoliczności istotne dla rozstrzygnięcia, sąd może w każdym czasie zmienić lub uchylić poprzednie postanowienie.” Nie można na tej podstawie zmienić wyroku. Chodzi o zmianę lub uchylenie postanowienia wydanego na etapie postępowania wykonawczego, czyli tego, które prowadzi sąd jak wyrok jest już prawomocny.  W Pana sprawie sąd wydał postanowienie o zarządzeniu wykonania kary –  mówiąc prościej o odwieszeniu kary – i dlatego dzisiaj jest Pan poszukiwany ENA. Jeżeli w dniu wydania tego postanowienia szkoda nie była naprawiona, a dzisiaj naprawiona już jest, to możemy wystąpić do sądu na podstawie w/w przepisu o uchylenie postanowienia o zarządzeniu wykonania kary pozbawienia wolności.
 • A jak się nie uda ?
 • Jak się nie uda to mam plan „B”.
 • Czyli, co ?
 • Wystąpimy o odroczenie wykonania kary. O tym jednak opowiem Panu innym razem.
 • A czy mógłbym odsiedzieć wyrok w Holandii?
 • Przepisy przewidują możliwość przekazania wyroku do wykonania za granicę, ale akurat w Pana przypadku jest to niemożliwe, ze względu na to, że w 2007r. tych przepisów jeszcze nie było.
 • A gdyby się okazało, że mam jeszcze jakiś wyrok którego nie wpisano do europejskiego nakazu aresztowania, to czy też go będę musiał odsiedzieć w Polsce?
 •  Obowiązuje zasada specjalności. Oznacza to, że co do zasady odsiaduje Pan tylko to co jest wpisane w ENA. Są od tego wyjątki: na przykład Pana zgoda. Zostawmy na razie ten temat  bo postaram się aby Pan do polskiego więzienia jednak nie trafił.
 • To co teraz mam zrobić?
 • Jeżeli jest Pan zdecydowany na moją pomoc, to proszę wejść na stronę www.adwokat-tomanek.pl. Następnie proszę wydrukować 3 pełnomocnictwa, czytelnie je podpisać i wysłać normalną pocztą na adres kancelarii, tj. ul. Św. Urbana 2/3, 41-800 Zabrze. Proszę również pocztą elektroniczną przysłać na adres sekretariat@adwokat-tomanek.pl opis Pana sprawy z podaniem sądu, sygn. akt, daty wyroku, adresu korespondencyjnego, numeru telefonu itd. Proszę mi również przesłać skanem kopie posiadanych, a istotnych w sprawie dokumentów. Zwłaszcza muszę mieć kopię ENA.
 • Rozumiem. Jutro wszystko wysyłam.
 • Jak dostanę dokumenty i się z nimi zapoznam, to się Panem skontaktuję i ustalimy dalsze szczegóły działania.
 • Dziękuję za rozmowę. Do widzenia.
 • Do widzenia.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Edyta 7 stycznia, 2016 o 15:29

  Hallo dziendobry z tej strony Edyta siostra od Anny Nycz. Moja siostra Anna miała wyrok 2 lata na 5 w zawiasach. Nie wiedząc o tym wuroku wziełam ją do Niemiec i juź od 10 lat jest w Niemczech. Wczoraj zgarnęła ją policja z mieszkania jej przyjaciela. Okasało się źe ona juź od dłuźszego czasu jest szukana ENA. W chwili obecnej Anna siedzi w JVA, ja rozmawiałam z Prokuratorem dużo mi na ten temat nie mògł powiedzieć. Jedynie co wiem to że Oberlandesgericht in Hamm ma jej sprawę rozpatrzyć i stwierdzić czy jej deportowanie do Polski jest prawomocne. Ja nie mam żadnej rodziny ani znajomych w Polsce i naprawdę nie wiem jak ja jej mogę pomóc. Proszę pilnie o odpowiedz

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 11 stycznia, 2016 o 08:21

  Proszę zadzwonić do kancelarii. Sprawa wymaga dłuższej rozmowy i to nie na forum publicznym.

  Odpowiedz

  Marta 3 lutego, 2016 o 09:17

  Mam bardzo podobną sprawę. Złożyłam wniosek o uchylenie postanowienia zarządzającego wykonanie kary 3 m-ce temu ale sąd do tej pory nic nie zrobił. Czy moge wnosic o uchylenie ENA i do jakiego Sadu okregowego ktory wydal czy Rejonowego ktory rozpatruje moj wniosek? i czy w ogole moge taki wniosek skladac jesli sad wykonawczy dalej nie orzekl czy uchyla postanowienie? I co zrobic aby Sad w koncu ten wniosek rozpatrzyl?
  Z gory bardzo dziekuje za pomoc!

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 5 lutego, 2016 o 15:24

  ENA wydaje Sąd Okręgowy. Wniosek o uchylenie ENA złożony do tego Sądu przez oskarżonego / podejrzanego nie będzie pozytywnie załatwiony. W Pani sytuacji należy posłać adwokata z interwencją do sekretariatu lub przewodniczącego wydziału. Z całą pewnością ustali gdzie wniosek „ugrzązł”.

  Odpowiedz

  Sara 23 czerwca, 2016 o 06:20

  Witam mam problem otóż mój kurator zawodowy, wydał wniosek o odwieszenie wyroku kary pozbawienia wolności z warunkowo zawieszonej, wniosek poparł tym że nie uregulowalam naprawienia szkody (bo zostałam skazana z artykułu 286, oszustwo.
  Fakt faktem dostałam upomnienie, ale nie byłam e stanie tego zapłacić gdyż miałam komornika który zajął mi konto i wypłatę.
  Po upomnieniu powoli zaczęłam płacić i gdy miałam po miesiącu 3 osoby splacone na spore kwoty ok 1300 zl to
  Kurator złożył wniosek. Poszłam do sądu rejonowego na rozprawę i nie miła sędzia nie dała mi niczego wyjaśnić i mimo iż kilka osób już miałam splaconych, to wyrok utrzymał
  .złożyłam zażalenie do sądu okręgowego, rozprawa ma być 07.07 w posiedzeniu i rozpatrzeniu zażalenia.
  Moje pytania- do zażalenia dołączyłam wszystkie dowody i potwierdzenia wpłaty, oprócz jednego którego dane do zapłaty od allegro dostałam tydzień temu.
  Ale wracając opłacilam wszystkie osoby i dołączyłam do zażalenia.
  Czy jest szansa że SO oddali wniosek, to było głównym powodem właśnie nie
  naprawienie szkody.

  Czy mogę jechać na rozprawę Do So i przedstawić dodatkowo opłacone allegro. Które dane otrzymałam. Czy to coś da i czy mogę na rozprawie się pojawić.
  Oraz czy jeśli dostanę karę pozbawienia, to mogę odwołać się od SO?
  Czy są jakie kolwiek szansę. Jeśli mam kontakt z kuratorem, w innym sprawach wywiązuje się z obowiązkami. MIALAM problem z mieszkaniem i przez 3 miesiące kurator nir mógł do mnie przyjść z tych powodów i mówią że wszystko ma znaczenie.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 23 czerwca, 2016 o 09:52

  Powinna Pani iść do sądu na posiedzenie i przedstawić – dołączyć do akt wszystkie dokument jakimi Pani dysponuje.

  Odpowiedz

  Magda 29 marca, 2017 o 04:13

  Mam idetyczna sytuacje jak chlopak powyzej.
  Pierwszym wyrokiem sadu bylo 1 rok pozbawienia wolnosci z warunkowym zawieszeniem jej na okres próby lat 3 i podczas tych trzech lat naprawic szkode osobie pokrzywdzonej wplacajac jej zadośćuczynienie i dozur kuratora. Przez pierwszy rok chlopak moj kontaktowal sie z kuratorem potem wyjechalismy za praca. Pare dni temu zostal zatrzmany na podstawie ENA. Zadosc uczynienie jestem w stanie odrazu zaplacic ale czy to cos da? Da sie cos jeszcze z tym zrobic prosze o informację.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 7 kwietnia, 2017 o 13:45

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: