O “areszcie domowym”, czyli bądź mądry i pisz wiersze.

Damian Tomanek        13 października 2014        Komentarze (0)

Nie tylko  podejrzani, oskarżeni czy zagraniczni adwokaci mają problem ze zrozumieniem tego, co się stanie z okresem tzw. „aresztu domowego” kiedy osoba poszukiwana ENA zostanie przewieziona do Polski.

Ostatnio zwróciła się do mnie w londyńska kancelaria z prośbą o napisanie opinii prawnej w tej sprawie dla angielskiego sądu.

Opinia była obszerna zawierała omówienie orzecznictwa,  jak i przedstawiała poglądy doktryny na ten temat.

Po zapoznaniu się z tą opinią sąd angielski doszedł do wniosku, że należy zadać mi jeszcze jedno dodatkowe, acz konkretne pytanie, a mianowicie : to jak w końcu będzie, czy ten „areszt domowy” zostanie zaliczony na poczet kary pozbawienia wolności, czy też nie ? Pytanie było spowodowane tym, że z orzeczeń wynikało, iż zaliczyć nie można, a z komentarzy, że nie można tego wykluczyć.

Bądź mądry i pisz wiersze. A skąd ja to mam niby wiedzieć jak postąpi polski sąd ?

Pytanie zostało zadane w sposób czysto teoretyczny i nawet nie miałem pojęcia o stanie faktycznym sprawy.

Odpowiedź nasunęła mi się po chwili. Odpowiedź jedna i konkretna – czyli tak jak chcieli. Brzmiała ona  w sposób następujący : W takich sprawach zawsze najważniejsze jest zdanie decydenta. Decydentem w tym wypadku jest sąd. W związku z tym za bardziej prawdopodobne należy uznać rozstrzygnięcie zgodne z dotychczasową praktyką sądową – czyli, że zaliczenia aresztu domowego na poczet kary pozbawienia wolności raczej nie będzie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek z siedzibą w Zabrzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@adwokat-tomanek.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: