List żelazny, czyli im wcześniej tym lepiej.

Damian Tomanek        02 stycznia 2015        5 komentarzy

Jeżeli zostawiłeś problemy z wymiarem sprawiedliwości w Polsce i wyjechałeś za granicę, to najprawdopodobniej – prędzej czy później – i tak będziesz  musiał się zmierzyć z ich rozwiązaniem.  Na to wskazuje statystyka i liczba osób zatrzymywanych na podstawie europejskiego nakazu aresztowania w całej Europie. Oczywiście im wcześniej tym lepiej. Im wcześniej zabierzesz się za czyszczenie swojej przeszłości, tym masz do dyspozycji większy wachlarz środków i możliwości.

Jak przeszłość sama Cię dogoni, to na zastosowanie niektórych instytucji prawnych będzie już za późno. Osoby które wyjechały za granicę mają różne pomysły na załatwienie swoich spraw. Jednym z takich pomysłów, który często słyszę w słuchawce telefonu, jest pomysł : „ …to niech pan wystąpi o list żelazny”.

Jak trzeba to występuję, jednak najpierw należy wyjaśnić o co w tym wszystkim chodzi.

List żelazny to gwarancja wydana przez sąd okręgowy w formie postanowienia sądowego, że podejrzany lub oskarżony do czasu prawomocnego zakończenia postępowania będzie odpowiadał z wolnej stopy pod warunkiem że będzie przestrzegał kilku warunków. Warunki te są następujące :

 • będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu,

a w postępowaniu przygotowawczym – także na wezwanie prokuratora,

 • nie będzie się wydalał bez pozwolenia sądu z obranego

miejsca pobytu w kraju,

 • nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo

w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne,

 • wydanie listu żelaznego można uzależnić od wpłaty poręczenia

majątkowego.

W razie nie usprawiedliwionego niestawienia się oskarżonego na wezwanie lub naruszenia innych warunków wymienionych wyżej, właściwy miejscowo sąd okręgowy orzeka o odwołaniu listu żelaznego, a poręczenie majątkowe przepada.

W praktyce oznacza to wydanie listu gończego, a w dalszej kolejności najczęściej również europejskiego nakazu aresztowania.

Pomysł z listem żelaznym na pierwszy rzut oka wydaje się być nie najgorszy. Jednak po głębszym przyjrzeniu się sprawie, rzadko komu dopowiada.

Po pierwsze nie wszyscy mogą z nie go skorzystać. List żelazny dotyczy tylko osób wobec których prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w prokuraturze lub postępowanie rozpoznawcze w sądzie. Nie dotyczy on osób które są już po wyroku i które są poszukiwane przez polskie władze w celu odbycia kary pozbawienia wolności.

Po drugie, osoba która otrzymała list żelazny musi przyjechać do Polski, ale nie tylko wówczas gdy prokurator lub sąd chcą z nią wykonać czynności. Osoba taka musi mieć w Polsce miejsce swojego pobytu z którego bez pozwolenia sądu nie może się wydalać. W sytuacji gdy ktoś wyjechał za granicę kilka lat temu, ma tam pracę, rodzinę, kredyty itd. przeprowadzka na nowo do Polski jest fundamentalną przeszkodą w staraniu się o list żelazny. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę że niektóre sprawy ciągną się latami.

Kolejną przeszkodą w uzyskaniu listu żelaznego jest europejski nakaz aresztowania. Z kodeksu postępowania karnego nie wynika aby poszukiwanie europejskim nakazem aresztowania stało na przeszkodzie wydaniu listu żelaznego. Jednakże najnowsze orzecznictwo sądowe stworzyło wykładnię z której wynika, że przeszkoda taka istnieje. W postanowieniu o sygn. akt II AKz 253/14 Sąd Apelacyjny w Katowicach stwierdził, że:

Wydanie europejskiego nakazu aresztowania nie jest negatywną przesłanką ustawową wydania listu żelaznego, to jednak za niedopuszczalnością równoległego ich stosowania przemawia charakter obu tych instytucji, w rezultacie czego, tak długo dopóki środki o charakterze izolacyjnym są stosowane wobec podejrzanego, nie sposób połączyć ich z zastosowaniem instytucji, która ze swej istoty zapewnić ma podejrzanemu możliwość pozostawania na wolności. Postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania oraz europejski nakaz aresztowania nie zostały wobec podejrzanego uchylone, a w świetle powyższego brak jest możliwości jednoczesnego stosowania instytucji, będącej przeciwieństwem izolacyjnego środka zapobiegawczego.

W tym miejscu zatoczyliśmy koło i wracamy do punktu wyjścia. Mając na uwadze wyżej zacytowane orzeczenie, jeżeli decydujesz się na wystąpienie do sądu okręgowego o list żelazny, to adwokat powinien napisać Ci wniosek zanim sąd okręgowy wyda za tobą europejski nakaz aresztowania.

Czyli, im wcześniej tym lepiej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Grzegorz 15 stycznia, 2015 o 19:58

  Panie Mecenasie bardzo dziekuje za pomoc w uchyleniu ENA!!!
  Jest pan fachowcem i ciesze sie ze mam wszystkie problemy za soba!! Grzesiek, London

  Odpowiedz

  Maciej 2 listopada, 2016 o 19:57

  Witam serdecznie mam nadzieje ze bedzie mi pan mecenas lub inne osoba wytlumaczyc i pomuc mi w jaki bezbieczny sposob moze zalatwic moje zalegle sprawy.Ja mam mianawicie taki problem. 11lat temu mialam sprawy o pobicie dostane wyrok zaocznie pół roku wiezienia w zawieszeniu na 1.5. TO JA ODWOLALEM sie od wyroku, wyjechapem do hiszpani do pracy,moją zona zaszla w ciaze,pozniej drogie dziecko bylo ciezko sam pracowalem i utrzymywalem rodzine. Nie stanie sie na zadnej sprawy z powodow finansowych i nie tylko. Przez prawie 10 lat zaniedbalem ta sprawe w Pols byl naraz zatrzymania,aby przeprowadzic protez, balem sie tam jechac. W koncu po 10 latach wystawiono EUROPEJSKI NAKAZ AREASZTOWANIA po 3 gdzinach od otrzymania tego dokumentu pobicie była juz u mnie w domu.NADMIENIE ZE NIGDY NIE UCIEKLEM Z POLSKI,NA PIERWSZEJ SPRAWIE OSWIADCZYLEM ZE MUSZE WYJECHAC ZA CHLEBEM,POZNIE MALE DZIECI CIEZKA PRACA I TAK PRZELECIALO 10 LAT. Przez te wszystkiego lata pracowalem leganie,placilem i rozliczalem sie z podatku, balem zawsze zameldowany,mialam facebooka-nie ukrywalem siepolicja w Pols znaja muj adres zamieszkania od kilku lat,moją zona gdy była wytlumaczylabz jaki powodow nie mialam przyjechac,- finansowych i gdy mnie juz szukac obiawialem sie areaztu,nie mialam tak zostaje mojej rodzine. Prowadzilem przykladowe zycie dobrego ojca i meza, nie mam tutaj klopotow z prawiem jestem szanowany i znanym obywatelem,sosiadem.Zatrzymali mnie osadzili w hiszpansku areszcie. Mój adwokat odwolal sie przedstawilismy wszystkiego mozliw dokument potwierdzajace moje legalne zycie. I po 12 dniach pobytu e hiszpansku areszcie sad w Madrycie przychylil sie do mojego wniosku i wypuscil mnie na wolnosc migo Europejskiego NAKAZu Areqztowania. Mam dozor 2 razy w miesiacu i zkaz opuszczania Hiszpani bez pozwolania sadu. Co teraz ze mna bedzie czy moje juz leganie przyjechac do POLSKI,czy juz mnie nie ma na liscie poszukiwanych,czy mam czekalam za wezwanie na sprawe i jechac wtedy do Pl, czy grozi mi ponowne zatrzymania i extradycja,czy bede bez obawy mogl z wolnej stopy odpowiadac.? Pobicie co mam dalej robic,mam faktury 5 swiadkow umowe o pracy ze nie bylo mnie w tym miejscu tylko pracowalem 700 km od tego miejsc. Ale nie chce zebys to juz trwalo i chyba poddam sie karze na PIERWSZEJ SPRAWIE bo to moze jeszcze dlugo potrafie. Chce zaproponowac sobie 6mc na 1.5 roku w zawieszeniu, tak jaki mialam PIERWSZEJ wyrok chce to jak najszybciej. Pomuc co mam dalej robic. Z gory dziekuje. MACIEJ

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 2 listopada, 2016 o 22:45

  Proszę do mnie zadzwonić.

  Odpowiedz

  Beata 29 września, 2017 o 12:57

  Bardzo proszę o pomoc. Mój syn został zatrzymany na podstawie ENA 16.09 2017r. w Angli. 26 09. Sąd wydał list żelazny za kaucja. Od syna nie mamy żadnych wiadomości. Osoba która przebywała razem z nim wyszła na wolność i powiadomiła nas że syn przebywa w wiezieniu Wandsworth i czeka na deportacje. Adwokat syna kontaktowal się z wiezieniem ,przesłał pelnomocnictwo ale żadnej wiadomosci nie otrzymał.Jak długo mamy czekać Nie wiemy co robic. Dlaczego syn nie może powiadomić rodziny? Proszę o poradę.

  Odpowiedz

  Damian Tomanek 29 września, 2017 o 14:20

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka Grażyna Tomanek & Damian Tomanek w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: