Z dużym zainteresowaniem spotkał się mój wpis dotyczący zamiany kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na karę ograniczenia wolności bądź też karę grzywny. Można o tym przeczytać tutaj.
Instytucja z art. 75a kodeksu karnego, o której tu mowa dotyczyła sytuacji kiedy sąd dopiero się zastanawia czy karę odwiesić czy też nie, ale nie zapadło w tej sprawie jeszcze żadne prawomocne rozstrzygnięcie.
Istnieje jeszcze inne, choć podobne do tego rozwiązanie. Dotyczy ono jednak sytuacji kiedy przed dniem 1.07.2015r. zapadło już prawomocne postanowienie o zarządzeniu wykonania kary, która pierwotnie była zawieszona.
Żeby było “łatwiej” to ustawodawca zamieścił tą instytucję prawną, nie w kodeksie karnym ale w ustawie, która wprowadziła zmiany do kodeksu karnego. Ponieważ od 1997r. kodeks karny był zmieniany ok 80 razy, to znalezienie tego przepisu przez normalnego zjadacza chleba musi być poprzedzone wizytą u wróżki.
Wracając jednak do tematu.
Z art. 17 ust. 1 ustawy o zmianie kodeksu karnego i niektórych innych ustawy z dnia 20.02.2015r. wynika że:
„W sprawach, w których przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy sąd wydał na podstawie art. 75 § 2 ustawy, o której mowa w art. 1, prawomocne orzeczenie o zarządzeniu wykonania warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym roku, sąd ten, na wniosek skazanego, jeżeli cele kary zostaną w ten sposób spełnione, mając na względzie wagę i rodzaj czynu zabronionego przypisanego skazanemu, może zamienić karę pozbawienia wolności na karę ograniczenia wolności w formie obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne, przyjmując, że jeden dzień pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności równa się dwóm dniom kary ograniczenia wolności.”
Z powyższego wynika, że jeżeli masz karę odwieszoną, która nie przekracza jednego roku pozbawienia wolności, to sąd może ją zamienić na karę ograniczenia wolności polegającą na nieodpłatnej pracy na cele społeczne. Nieodpłatna praca na cele społeczne, dla większości, jest znacznie lepszą perspektywą niż pobyt za kratkami. Ustawa nie przewiduje jednak zamiany na grzywnę. Ten brak powoduje, że aby skorzystać z zamiany, to osoba zainteresowana, przez okres w którym ma pracować, musi przebywać w Polsce.
Dla osoby mieszkającej za granicą, to może być duży problem. Jednak jeżeli jesteś poszukiwany ENA to zamiana kary pozbawienia wolności na ograniczenie skutkuje uchyleniem poszukiwań listem gończym i uchyleniem europejskiego nakazu aresztowania.
W tym miejscu zawsze pada pytanie: „A co będzie jak się nie zgłoszę do pracy wskazanej przez sąd.”
W takim wypadku sąd uchyla postanowienie o zamianie, a kara pozbawienia wolności podlega wykonaniu. Wymaga to jednak przeprowadzenia całej procedury od początku. Dla osób przebywających za granicą musi być wydany nowy europejski nakaz aresztowania.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Jednym słowem od problemu nie warto uciekać. Najgorszym problemem będzie wykonanie kary po latach.